فعالیت 363 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور

به گزارش بیباپ، تهران (پانا) - سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت از یک آزمایشگاه تشخیص کرونا که در انستیتو پاستور راه اندازی شد، اکنون 363 آزمایشگاه در سطح کشور فعال است که 221 آزمایشگاه مربوط به بخش خصوصی و 109 آزمایشگاه هم مربوط به بخش دولتی وابسته به وزارت بهداشت و 33 آزمایشگاه نیز در سایر مراکز فعالیت می نمایند.

فعالیت 363 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور

به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی در هجدهمین آیین پویش ره سلامت، مراسم افتتاح پروژه ICERP تجهیزات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی، گفت: بلافاصله پس از انتشار اخبار شیوع ویروس کرونا در جهان، وزیر بهداشت در حوزه آزمایشگاه برای یک کمیته فنی که شامل انستیتو پاستور، آزمایشگاه مرجع، هیات امنای ارزی و دیگر افراد و سازمانهای ذیربط بود، ابلاغ زد.

وی اضافه نمود: زمانیکه کرونا در کشور مطرح شد، ما تحت تاثیر تحریم ها در تامین کیت مشکل داشتیم و با ظرفیت 10 تست در روز با روش پان کرونا در انستیتو پاستور بر اساس تجربه ای که از سارس داشتیم، کار را شروع کردیم. بعد از آن همکاران و دانشمندان داخلی در انستیتو پاستور تست ها را اختصاصی تر کردند. به تدریج ظرفیت تست به 50 تست در دو آزمایشگاه انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران رسید. بعد از آن سازمان جهانی بهداشت مقداری یاری کرد و در 19 فوریه تعداد آزمایش ها به 200 تست و پس از تامین کیت، در 15 می ظرفیت تست در کشور بین 2000 تا 20 هزار تست بود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا یادآور شد: از یک آزمایشگاه که در انستیتو پاستور راه اندازی کردیم، در حال حاضر به 363 آزمایشگاه در سطح کشور رسیده ایم که 221 آزمایشگاه مربوط به بخش خصوصی و 109 آزمایشگاه هم مربوط به بخش دولتی وابسته به وزارت بهداشت و 33 آزمایشگاه نیز در سایر مراکز فعالیت می نمایند. در حال حاضر در سراسر کشور ظرفیت بالای 100 هزار تست در روز را داریم و می توانیم به بالای 200 هزار تست در روز هم برسیم و خوشبختانه امروز در این زمینه به خودکفایی رسیده ایم.

رئیسی ادامه داد: بر اساس اهداف استراتژیکی که تعریف کردیم، فقط توسعه مراکز آزمایشگاهی کافی نیست و حتما احتیاج است که همه آزمایشگاه ها زیر نظر یک مدیریت و رهبری کار نمایند. یکی از اهداف استراتژیک ما، رهبری آزمایشگاه ها بود و این مراکز باید بتوانند از نظر کیفیت و تبادل اطلاعات با همدیگر کار نمایند.

معاون وزیر بهداشت گفت: بر کیفیت تست ها تاکید نمودیم چون متوجه شدیم که مهارت نمونه گیری در انجام تست می تواند یکی از نقاط قوت یا ضعف یک سیستم باشد. بر اساس اهداف استراتژیکی که داشتیم، آموزش هایی برای افرادی که نمونه گیری می کردند، ارائه کردیم. یکی دیگر از اهداف ما، نظارت بر کیفیت منابع انسانی در بخش خصوصی و دولتی بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: نیروهای آزمایشگاه در خط مقدم جبهه مقابله با کووید19 بوده و هستند. در اوایل که همه از این ویروس و بیماری می ترسیدند، همکاران در آزمایشگاه ها با این ویروس خطرناک کار می کردند. بر این اساس احتیاج بود که پروتکل های بسیار ایمن داشته باشیم تا این افراد محافظت شوند. بنابراین ایمن بودن آزمایشگاه ها اهمیت ویژه ای برای ما داشت.

وی توضیح داد: اقدام دیگری که به صورت موازی پیش بردیم، این بود که قسمت تحقیق و توسعه آزمایشگاه ها همزمان کار می کردند و به هیچ عنوان منتظر خارج از کشور نبودیم و این هم یکی از اهداف استراتژیک ما بود که بتوانیم خودکفا و بی احتیاج شویم. در این راستا شرکت های دانش بنیان هم به سمت ساخت کیت های مولکولی، آنتی بادی و آنتی ژن رفتند.

رئیسی گفت: یکی از اهداف ما این بود که انجام تست باید هدفمند و هوشمند باشد. اینکه بدانیم از چه گروه هدفی می خواهیم تست بگیریم و به چه منظوری می خواهیم چنین کاری کنیم. شعار ما این بود که صرف انجام تست به درد ما نمی خورد، بلکه باید از نتیجه تستی که میگیریم به اهداف استراتژیک یعنی کنترل اپیدمی برسیم.

وی تاکید نمود: برای افزایش و گسترش ظرفیت آزمایشگاه ها، تحت تاثیر تحریم ها بودیم و این یکی از مسائل ما بود. ما هنوز در زمینه دسترسی به تکنولوژی تحت تحریم هستیم آن هم در کشوری که جزو معدود کشورهای جهان است که واکسن می سازد این خیلی عجیب است چون فراوری واکسن در ایران، فقط یک کار ملی نیست بلکه یک کار بین المللی برای جهان است. حتما احتیاج داریم با توجه به جهش هایی که در ویروس رخ داده سریعا بتوانیم ردیابی کنیم و بدانیم که این ویروس چه تغییر رفتار و ژنتیکی دارد و این در ساخت واکسن، تاثیرگذار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: یکی از چالش های ما، اتصال آزمایشگاه ها و ایجاد بانک اطلاعاتی بود که حل شد و الان یک کرونا هاب در وزارت بهداشت داریم. بحث لجستیک و مسائل اقتصادی هم مهم است که ما را دچار چالش می نماید. ما از کره جنوبی کیت خریدیم و قرار بود از ترکیه به ایران ارسال گردد که در آخرین لحظه جلوی آن را گرفتند.

رئیسی یادآور شد: پروژه ICERP یکی از معدود پروژه هایی است که ظرف یکسال شروع شده و سرانجام یافته است که این بسیار مهم است. ما بر اساس این برنامه، 43 آزمایشگاه با تعداد آزمایش متوسط به بالا را در 31 استان راه اندازی می کنیم که در این زمینه باید 45 PCR ستاپ، 90 تست اکسترکشن، 5 میلیون و 300 هزار کیت اکسترکشن و... داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1812

به "فعالیت 363 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور" امتیاز دهید

18 کاربر به "فعالیت 363 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 363 آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید