روزنامه روسی: این حرکت تهران و مسکو دنیا را شوکه می نماید

به گزارش بیباپ، ایرنا نوشت: روزنامه وزگلیاد چاپ روسیه در گزارشی با عنوان روسیه و ایران با اتحاد گازی دنیا را شوکه می نمایند، از قول یک کارشناس روس نوشت: هر دو کشور با داشتن اولین و دومین ذخایر گازی ، رقیب یکدیگر محسوب می شوند اما در دنیا نمونه هایی از اتحاد موفقیت آمیز رقبا برای دستیابی به هدف مشترک وجود دارد.

روزنامه روسی: این حرکت تهران و مسکو دنیا را شوکه می نماید

ایگور یوشکوف، کارشناس دانشگاه مالی وابسته به دولت روسیه و بنیاد امنیت ملی انرژی این کشور به این روزنامه گفت: هاب گازی ایران، فعلا یک پروژه فوق العاده و رؤیایی است، همه چیز در ابتدایی ترین مرحله واقع شده است که اگر به مرحله اجرا برسد، منظره آن در سالهای دهه 2020 نیست، بلکه تحقق آن در سالهای دهه 2030 خواهد بود.

یوشکوف افزوده است: روسیه نه تنها می تواند در ایجاد هاب گاز ترکیه، بلکه در هاب گاز ایران نیز مشارکت داشته باشد.

این کارشناس روس درعین حال گفت: یاری روسیه در رساندن گاز ایران به بازار دنیای از نظر مالی عجیب به نظر می رسد چرا که ایران پس از روسیه دومین صاحب ذخایر گازی در دنیا است و گاز ایران رقیب مستقیم روسیه است. با این حال، نمونه هایی از اتحادهای پیروز رقبای اصلی به خاطر یک هدف در دنیا وجود دارد.

یوشکوف با اشاره به سخنان نقل شده از وزیر نفت ایران مبنی بر کوشش برای ایجاد هاب گازی با مشارکت روسیه، ترکمنستان و قطر در سواحل خلیج فارس و عسلویه یادآور شد: این منطقه مرکز فراوری گاز از یکی از بزرگترین میادین دنیا به نام پارس شمالی-جنوبی است.

این کارشناس روس با اشاره به قراردادهای امضا شده در سفر الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در سفر اواخر اردیبهشت ماه 1402 وی به تهران، گفت: درباره بعضی از این قراردادهای امضا شده در این سفر اطلاع رسانی شد، با این حال در این سفر، ایده مبادله گاز شمال ایران با ظرفیت سالانه 10 میلیارد متر مکعب در مرحله اول مطرح شد که می تواند به پروژه هاب گاز تبدیل گردد. به علاوه توسعه میادین نفت و گاز در ایران مورد بحث نهاده شد.

روزنامه وزگلیاد چاپ روسیه در ادامه نوشت: هنوز اطلاعات خاصی در خصوص هاب گاز در ایران وجود ندارد، احتمالاً صحبت بر سر این است که گاز روسیه و ترکمنستان به ایران بیاید، با گاز ایران و گازهای دیگر مخلوط گردد و خریدار آن را طبق سازوکارهای مورد توافق، تحویل بگیرد.

یوشکف، کارشناس بنیاد امنیت ملی انرژی روسیه در ادامه سخنان خود به این روزنامه گفته است: این سازوکار می تواند هم یک مبادله الکترونیکی و هم در قالب قراردادهای بلندمدت باشد که بر اساس آن، مالکیت گاز تحویلی به خریداران در عسلویه را تعیین می نماید.

وی در ادامه از احتمال تحویل گاز فراوریی در هاب ایران به سمت شرق و هند سخن گفته و افزوده است: اقتصاد هند در حال رشد است و مصرف هیدروکربن ها در حال افزایش است، با این حال دهلی نو تمایل دارد که گاز را در مرزهای خود تحویل بگیرد.

این کارشناس روس ادامه داد: دو گزینه برای انتقال گاز از هاب ایران به هند وجود خواهد داشت که به وسیله خط لوله از مسیر پاکستان یا به شکل گاز طبیعی مایع (LNG) به وسیله دریا متصور است.

از نگاه یوشکف، اگر هند با برداشت گاز از هاب ایران موافقت کند، این سوال پیش می آید که چگونه می توان گاز را به وسیله زمینی یا دریایی تحویل داد. مسیر زمینی به وسیله لوله های ترانزیت به وسیله پاکستان است که این گزینه، واقع بینانه تر است.

وی با اشاره به اینکه فناوری ساخت کارخانه های فراوری گاز طبیعی مایع با مقیاس بزرگ هم اینک در انحصار کشورهای غربی است و روسیه تنها فناوری ساخت کارخانه های مقیاس کوچک این فرآورده را در اختیار دارد، گفت: به نظر می رسد روسیه در دهه 2030 به فناوری ساخت این کارخانه ها با مقیاس بزرگ دست یابد که در آن موقع به عنوان گزینه انتقال گاز فراوریی در هاب ایران می تواند مطرح باشد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2555

به "روزنامه روسی: این حرکت تهران و مسکو دنیا را شوکه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه روسی: این حرکت تهران و مسکو دنیا را شوکه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید