خبرنگاران جشنواره موزه های دانشگاهی در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود

به گزارش بیباپ، تهران- خبرنگاران- معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی سال آینده در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود.

خبرنگاران جشنواره موزه های دانشگاهی در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ مجید سرسنگی در نشست خبری نخستین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور امروز دوشنبه گفت: برنامه های فرهنگی دانشگاه تهران مانند برنامه های آموزشی به واسطه شیوع بیماری کرونا تحت تاثیر قرار گرفته اما فعالیت های فرهنگی دانشگاه تعطیل نشده است.

وی در خصوص موزه های دانشگاهی کشور گفت: برخی از دانشگاه های کشور دارای موزه هستند و در دانشگاه تهران نیز موزه های مختلفی وجود دارد که مردم با آن آشنایی ندارند؛ سایر دانشگاه ها هم موزه هایی دارند که برای مردم معرفی نشده اند، در صورتی که با معرفی این موزه ها می توان بر سرنوشت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان تاثیر گذاشت.

سرسنگی افزود: همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور با توجه به رسالت و مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران به صورت ملی در هفته میراث فرهنگی سال آینده برگزار خواهد شد. اساتید، دانشجویان و صاحبنظران می توانند مقالات خود را بذای این رویداد ارسال کنند. همچنین نوع برگزاری همایش بستگی به شرایط محدودیت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا دارد، ممکن است حضوری و یا به صورت مجازی برگزار شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور یک همایش معتبر علمی است و کتاب مجموعه مقالات نیز چاپ می شود، افزود: دانشگاه هایی که دارای موزه هستند می توانند با شرکت در این جشنواره در باغ موزه نگارستان، موزه های خود را معرفی کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران در هفته میراث فرهنگی برنامه های ویژه و متنوعی را برگزار خواهد کرد، تاکید کرد: امیدواریم همایش در سال دوم به صورت بین المللی برگزار شود چراکه دانشگاه های معتبری در جهان، موزه های دانشگاهی دارند اما فرصتی برای شناسایی و همکاری میان آنها فراهم نشده است.

سرسنگی با اشاره به اینکه اساسنامه شورای عالی موزه های دانشگاه تهران تدوین شده و پس از تصویب آن یک نهادی مختص موزه های دانشگاه تهران به ریاست رئیس دانشگاه خواهیم داشت افزود: این شورا فرآیند مدیریت موزه های دانشگاه را مدیریت خواهد کرد و استانداردهای بین المللی تدوین می کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه عزم جدی برای ساماندهی موزه ها از منظر عملی و عملی در دانشگاه تهران وجود دارد، خاطر نشان کرد: ظرفیت های مطلوبی در دانشگاه تهران وجود دارد و هر یک از واحدها ظرفیت راه اندازی یک موزه را دارند و امیدواریم در آینده شاهد تشکیل موزه های جدید باشیم.

در ادامه نشست مصطفی ده پهلوان دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور درباره محورهای همایش گفت: محورهای همایش به دلیل اینکه میزان مشارکت ها افزایش و ضرورت ها احساس شود، کلی انتخاب شده اند.

وی افزود: موزه های دانشگاهی و کارکردهای آن در جهان معاصر، موزه های دانشگاهی وگردشگری علمی- فرهنگی، موزه های دانشگاهی و مدیریت شهری، موزه های دانشگاهی و توسعه پایدار، نقش موزه های دانشگاهی در ارتقای علمی و فرهنگی دانشگاه، موزه های دانشگاهی و روابط بین المللی و موزه های نسل جدید دانشگاهی(1400).محورهای این همایش هستند.

ده پهلوان ادامه داد: کمیته علمی همایش از میان مدیران موزه های دانشگاهی و کسانی که با مباحث موزه های دانشگاهی آشنایی دارند انتخاب شدند و مقالات همایش نمایه آی اس آی می گیرند. یکی از اهداف این همایش می تواند جمع آوری بانک اطلاعاتی درستی از موزه های دانشگاهی کشور باشد.

دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور ادامه.داد: در برگزاری این همایش وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران، ایکوم ایران، موزه ملک و موزه علوم و فنون وزارت علوم و با همکاران دیگر در دانشگاه های مختلف همکاری خواهیم داشت.

در ادامه نشست محمدجواد جامه بزرگی دبیر اجرایی اولین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور گفت: علاقه مندان تا روز چهارشنبه 30 بهمن ماه برای ارسال آثار خود فرصت دارند و داوری آثار ارسالی تا روز چهارشنبه 20 اسفند انجام می شود.

وی ادامه داد: افتتاحیه جشنواره و همایش علمی از روز دوشنبه 28 اردیبهشت سال آینده تا پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه با برگزاری نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت. آیین اختتامیه جشنواره و همایش علمی نیز روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور اساتید و مهمانان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی این همایش و جشنواره توضیح داد: در صورت حضوری بودن جشنواره، حتما در باغ موزه نگارستان آثار موزه های دانشگاهی ایران نمایش داده می شوند اما در غیر این صورت نمایشگاهی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1438

به "خبرنگاران جشنواره موزه های دانشگاهی در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جشنواره موزه های دانشگاهی در هفته میراث فرهنگی برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید