استرس مزمن باعث ریزش مو می گردد

به گزارش بیباپ، قرار دریافت مدام در معرض عوامل استرس زا می تواند عمیقاً بر هم ایستایی بافت ها تأثیر بگذارد اگرچه مکانیسم های ایجاد این تغییرات عمدتا ناشناخته است. در یک مطالعه جدید دانشمندان اظهار کردند استرس مزمن سلول های بنیادی فولیکول مو را تخریب می نمایند.

استرس مزمن باعث ریزش مو می گردد

به گزارش خبرنگاران، محققان دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان کشف کردند استرس، سلول های بنیادی فولیکول های مو را در حالت استراحت قرار داده و باعث تحلیل رفتن فولیکول یا مو می گردد.

طی این مطالعه دانشمندان با شناسایی انواع سلول های خاص و مولکول مسئول انتقال سیگنال استرس به سلول های بنیادی نشان داده اند که این راستا می تواند برای بازیابی رشد مو مورد هدف قرار گیرد.

یا چی سو (Ya-Chieh Hsu) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما در این مطالعه دریافتیم که استرس فعال شدن سلول های بنیادی را به تأخیر می اندازد و اساساً عملکرد بازسازی سلول های بنیادی فولیکول مو را تغییر می دهد.

دانشمندان طی این مطالعه یک موش دارای استرس مزمن را مورد آزمایش قرار دادند سپس دریافتند سلول های بنیادی فولیکول مو این حیوان برای مدت زمان طولانی و بدون بازسازی بافت ها در یک مرحله استراحت باقی می مانند. این امر باعث تنظیم افزایشی کورتیکوسترون می گردد.

هنگامی که دانشمندان به موش ها کورتیکوسترون دادند، این هورمون اثر استرس بر سلول های بنیادی را مجددا فراوری کرد. سو گفت: نتایج این آزمایش نشان می دهد افزایش هورمون های استرس بر روی سلول های بنیادی فولیکول مو تأثیر منفی دارند. اما زمانیکه بیش از همواره تعجب کردیم وقتی بود که ما منبع هورمون های استرس را حذف کردیم.

در شرایط عادی با افزایش سن، فراوری مجدد فولیکول های مو کند می گردد. دانشمندان در آزمایش های خود هورمون های استرس را از بین بردند و این امر باعث شد مرحله استراحت سلول های بنیادی کوتاه گردد و فاز رشد افزایش یابد تا فولیکول های مو بازسازی شوند.

پس از یافتن ارتباط بین استرس و ریزش مو، دانشمندان تصمیم دریافتد مکانیسم بیولوژیکی زمینه اتصال این دو با هم را مشخص نمایند. محققان در این باره گفتند: ما ابتدا از خود سوال کردیم که آیا هورمون استرس مستقیماً سلول های بنیادی را تنظیم می نمایند یا خیر و سپس با دریافت گیرنده کورتیکوسترون این موضوع را آنالیز کردیم. ما دریافتیم که هورمون استرس در واقع بر روی خوشه ای از سلول های پوستی در زیر فولیکول مو، معروف به پاپیلای پوستی (dermal papilla) تاثیر می گذارد.

پاپیلای پوستی برای فعال سازی سلول های بنیادی فولیکول مو لازم است. با این حال در مطالعات قبلی هنگامی که سطح هورمون استرس تغییر می کرد، فاکتورهای ترشح شده از پاپیلای پوستی را تغییر نمی داد. در عوض، هورمون استرس از ترشح ژن Gas6 سلول های پاپیلای پوستی جلوگیری می کرد.

محققان افزودند: در هر دو شرایط طبیعی و استرس، افزودن Gas6 برای فعال کردن سلول های بنیادی فولیکول مو که در مرحله استراحت و رشد مو بودند، کافی بود. در آینده Gas6 می تواند به دلیل پتانسیل بالایش در فعال سازی سلول های بنیادی برای تقویت رشد مو مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1863

به "استرس مزمن باعث ریزش مو می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس مزمن باعث ریزش مو می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید