آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد

به گزارش بیباپ، رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد و انحراف از معیارها حداقلی است، گفت: آماده یاری به آموزش و پرورش برای اجرای قوانین بر زمین مانده هستیم.

آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد

به گزارش خبرنگاران، مهرداد بذرپاش در شانزدهمین نشست گفت و گوی هفته وزارت آموزش و پرورش که به وسیله ویدئوکنفرانس و شبکه شاد برگزار گردید، اظهار کرد: همه می گویند آموزش و پرورش مهم است اما کار خاصی نمی نمایند. همه بچه های ما به امانت نزد شما هستند. آموزش و پرورش فارغ از اینکه یک دستگاه اجرایی است، یک دستگاه فراگیر، فرهنگی و متعلق به همگان است. همه یا فرزند داشته اند یا دارند یا یکی از اعضای خانواده و بستگان نزدیک شان دانش آموز هستند و ارتباط نزدیکی با دستگاه تعلیم و تربیت دارند و امیدشان به چون شمایی است که در این وزارتخانه کوشش می کنید.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش یک دستگاه با آبرو است و باید آبرومند بماند و باعث می گردد خانواده ها با اطمینان خاطر فرزندشان را به آن بسپارند و خیالشان از کار و آینده بچه ها راحت باشد.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه آموزش و پرورش دستگاه عظیمی با 15 میلیون دانش آموز و بیش از یک میلیون پرسنل است، گفت: پدیده ای چون کرونا اتفاق افتاده و اثرات آن حتی بعد از کرونا هم در آموزش و پرورش باقی خواهد ماند. کرونا نظام رسیدگی ما را هم دچار تغییر خواهد نمود. ما موظف به رعایت شکل قانون هستیم و حسابرسی ما حسابرسی رعایت است. هنوز حسابرسی عملکرد انجام نمی دهیم چون هنوز بودجه عملیاتی دست ما نیست و بودجه ای که خود شما هم به استان ها ابلاغ می کنید عملیاتی نیست و تا محقق نگردد توقعاتی به جا می ماند.

بذرپاش اضافه کرد: مطمئن هستم در حوزه حسابرسی عملکردی پرچم آموزش و پرورش بالاست، اما مکانیزم های ابلاغی شما مبتنی بر این موضوع نیست و کار ما را هم در عملیات حسابرسی سخت می نماید. دیوان محاسبات موظف به رعایت شکل قانون است، به موضوع تفاوت تطبیق و افزایش ضریب 1.1 حق شغل برای نیروهای آموزشی در این جلسه اشاره شد. قانون می گوید 1.1 حق شغل برای نیروی آموزشی تخصیص یابد، شکل قانون نیروی آموزشی و اداری را جدا نموده، پس دیوان هم شکل قانون را رعایت می نماید. ما موظفیم شکل قانون را رعایت کنیم، البته هرجا بتوانیم یاری می کنیم.

وی با بیان اینکه هر کجا که بتوانیم قانون را تفسیر کنیم به نفع آموزش و پروش تفسیر می کنیم، حتی شکل قانون را، گفت: نظر ما هم همین است که حتما کار گروه مشترکی با وزارت آموزش و پرورش تشکیل گردد تا مشکلاتی از این دست حل گردد.

رئیس دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: کار خلاف قانون هرچقدر هم به ظاهر خوب باشد اثرات تخریبی اش در بلندمدت بیشتر است. آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد و انحراف از معیارها حداقلی است. اگر همفکری بیشتر باشد حتما به سمت صفر میل می نماید.

بذرپاش ادامه داد: قریب به اتفاق پرسنل این دستگاه افراد منضبط، مرتب، فرهنگی، چارچوب دار و اهل رعایت قانون هستند و کمترین تخلف ها را در این جماعت می بینیم. درست است که 97 درصد منابع شما صرف حقوق و دستمزد می گردد، اما در همین حقوق و دستمزد، در دستگاههای دیگر دارد اتفاقات دیگری می افتد.

وی با اشاره به اینکه اکنون سال آخر دولت است، گفت: ما کنار شما و مدافعتان هستیم. بعضی تصور می نمایند در ماههای آخر ممکن است پرونده هایی شکل بگیرد و مانع تراشی هایی بگردد. در این ماههای پایانی دولت بعضی مدیران تصمیم نمی گیرند و کاری نمی نمایند برای آنکه در فیلتر نهادهای نظارتی چون ما نیفتند از یک سو حق هم دارند. بعضی مدیران تصمیم نمی گیرند و ضرر آن بیشتر است. ما تا روز آخر حمایت می کنیم، تصمیم بگیرید و حرکت کنید که کارها روی زمین باقی نماند.

رئیس دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: خودم کار اجرایی نموده ام. اینکه تصمیم نگیریم تا نفر بعدی بیاید تصمیم گیری کند، دستگاه ها را بیشتر دچار مشکل می نماید. بالاخره تکلیفمان را باید انجام دهیم. یکسری شرکت های مالی عظیم که باید محور توسعه باشند تصمیم نمی گیرند چون نمی خواهند بعدا جوابگوی نهاد نظارتی باشند. در اینجاست که شجاعت معنا دارد. ما صد در صد حمایت می کنیم.

بذرپاش با بیان اینکه یک جای دیگر که می توانیم به شما یاری کنیم اجرای سند تحول بنیادین است، مطرح کرد: بسیاری دستگاه ها اسناد بالادستی دارند مانند سندتحول در آموزش و پرورش. در کارگروهی که تشکیل خواهد شد تا جایی که بگردد برای تحقق هر بندی از سندتحول که بتوانیم یاری کنیم همراه هستیم و اعلام آمادگی می کنیم.

وی ادامه داد: اکنون میزان تحقق اهداف سند برنامه ششم توسعه را احصا نموده ایم و گزارشی ارائه خواهیم کرد. همانطور که گزارش تفریغ بودجه را هم اعلام می کنیم. درباره برنامه توسعه هم این کار را انجام می دهیم و یک گزارش وضعی تا دوسه هفته آینده ارائه می کنیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور درباره قوانین بر زمین مانده مانند ماده 13 و 18 قانون شوراها، قانون بودجه 99 و ... اظهار کرد: به عنوان مثال در تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 99 معافیت آب و برق و گاز آمده است. سال 97 حدود 35 میلیارد تومان آن عمل شد در حالی که تا 100 میلیاردتومان جا داشت. از این بخگرددگی می توانید بهره ببرید و ما می توانیم به شما در این زمینه یاری کنیم. اماکنی که متعلق به آموزش و پرورش است و باید تخلیه گردد دیوان می تواند یاری کند. درباره تفاوت تطبیق 1.1 حق شغل هم در کارگروه مشترک یاری می کنیم.

بذرپاش درباره پرداخت عوارض شهرداری ها به آموزش و پرورش طبق قانون شوراهای آموزش و پرورش گفت: درباره وصول عوارض شهرداری ها در همان کمیته مشترک موضوع را پیگیری می کنیم. موضوع دیگر تغییر کاربری فضاهای آموزشی است. آموزش و پرورش مجوز قانونی داشته است اما شاید قدری به علت رویه های اداری و ملاحظات اجتماعی محتاط عمل نموده است. اکنون زمان خوبی است و می توانیم یاری کنیم که این کار را انجام دهید.

وی ادامه داد: حتما نشست امروز، خیر زیادی خواهد داشت. آموزش و پرورش را سازمان خودمان می دانیم. دیوان فناورانه مردم پایه، سیاست اصلی ماست. رویه های پیشگیرانه به جای مچگیرانه را مدنظر داریم. کنار آموزش و پرورش هستیم و برای فرزندان کشورمان هرکاری که در چارچوب قانون ضروری است انجام می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1660

به "آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش کمترین تخلف را در دستگاه دیوان محاسبات دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید