کاخ سلطنتی مادرید؛ زیبایی بی مثال در قلب اسپانیا

به گزارش بیباپ، وقتی از زندگی و روزمرگی به ستوه می آییم، برترین علاج و درمان این همه بیقراری و آشوب، سفر هست. سفر ما را کمی آرام نموده و از دنیای خیالی اطراف به سرزمین واقعیتی شیرین منتقل می نماید. در سفر به مسائلی پی می بریم که شاید زندگی و دل مشغولی هایش به مانند پرده ای ضخیم آن ها را از ما پنهان نموده اند. با سفر این پرده کنار می رود و در سکوت رودخانه یا برکه به آرامش می رسیم، با خانواده و دوستان به سرگرمی و شادی می پردازیم و کمی هم شده، فکر می کنیم که زندگی در خارج از سفر ما جریان ندارد. در این مقاله شما را به کاخ سلطنتی مادرید اسپانیا می بریم تا بدانید که در آن چگونه افرادی زندگی کردند و چه حوادثی برای آنان رخ دادند. با ما همراه باشید که همراهی شما عزیزان افتخار ماست.

کاخ سلطنتی مادرید؛ زیبایی بی مثال در قلب اسپانیا

کاخ سلطنتی مادرید، خفته در شهری دیدنی و زیبا در کشوری اروپایی

قبل از اینکه در زیبایی های معماری کاخ سلطنتی مادرید غرق شویم، بهتر است کمی از شهر مادرید برایتان بگوییم تا متوجه شوید که چگونه شهری چشم به راه شما نشسته است. این شهر زیبا، مرکز و بزرگترین شهر کشور اسپانیا با جمعیت شهری حدود 6.5 میلیون نفر هست. مادرید، سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا بوده که از شهر لندن و شهر برلین کوچکتر است. این شهر شگفت انگیز بر روی رودخانه مانزنارس در مرکز کشور دیدنی اسپانیا نهاده شده و محل حکومت و اقامت پادشاه و بعلاوه مرکز سیاسی، مالی و فرهنگی منطقه است. شهرک سازی، سومین و بزرگترین فراوری ناخالص داخلی در این شهر زیبا بوده و تأثیرات آن در سیاست، آموزش، سرگرمی، محیط زیست، رسانه، مد، علم، فرهنگ، و همه هنرها به وضوح دیده می گردد. این شهر دو باشگاه فوتبال مشهور رئال مادرید و اتلتیکو مادرید دارد. مادرید، آب و هوای مدیترانه ای دارد. زبان مردم اسپانیایی بوده و بیشتر مردم کاتولیک روم هستند. در این مکان، صندلی اسقف اعظم کاتولیک روم واقع شده است. حال که تا حدودی شهر مادرید را شناختید، وقت آن رسیده که به سراغ کاخ سلطنتی مادرید در اسپانیا برویم و در تاریخ اسرارآمیزش غرق شویم.

کاخ سلطنتی مادرید در اسپانیا، کاخی سنتی و رویایی

بعد از گشت و سرگرمی در مادرید، با ما همراه شوید تا بدانید چه اسراری در بطن کاخ سلطنتی مادرید اسپانیا نهفته هستند. کاخ پادشاهی مادرید، محل اقامت رسمی خانواده سلطنتی اسپانیا بوده و تنها برای مراسم دولتی استفاده می گردد. در حال حاضر، خانواده سلطنتی در کاخ اقامت نمی نمایند. کاخ سلطنتی مادرید اسپانیا 135000 متر مربع مساحت داشته و بزرگترین کاخ سلطنتی در اروپا هست. کاخ در خیابان بیلیون و در قسمت غربی مرکز شهر واقع شده است. چندین اتاق در آن به طور منظم در زمان حضور دولتمردان به روی عموم باز بوده و هزینه بلیط ورودی آن، 11 یورو هست. کاخ قدیمی در قرن نهم میلادی در نزدیکی شهر ماگیریت واقع بوده و به وسیله محمد یکم از کوردوبا ساخته شد. محمد یکم بین سال های 860 تا 880 میلادی از تولدو رانده شده و این مکان را به عنوان قلعه دفاعی خود بنا کرد. هنری سوم کاستیلا چند برج را به کاخ قدیمی افزود و سپس، پسرش جان دوم از آن به عنوان محل اقامت سلطنتی استفاده کرد. در طول جنگ و مهاجرت در سال 1476 کاخ قدیمی به شدت آسیب دید، بگونه ای که دیگر قابل سکونت نبود. ولی، بعد از آن، امپراطور چارلز پنجم در سال 1537 با بهره گیری از دانش معماری آلونسو دی کورروبیا و لوئیس د وگا آن را بازسازی کرد. فیلیپ دوم مرکز مادرید را در سال 1561 میلادی ساخته و به بازسازی کاخ سلطنتی مادرید اسپانیا ادامه داد و فیلیپ سوم نیز یک مجموعه تئاتر را بدان افزود. فیلیپ پنجم بوربون آپارتمان های سلطنتی را در 1700 بازسازی کرد. اتاق اصلی به سبک کاخ های فرانسوی به وسیله ملکه ماریا لوئیزا ساویوی و شاهزاده خانم اورسین بنا شد و حیاتی تازه به مجموعه بخشید. در شب کریسمس سال 1734، کاخ کهنه به وسیله آتش زایی که در اتاق ژان ران نقاش فرانسوی نهاده شده بود، ویران شد. برای ترس از غارت درهای ساختمان باقی ماندند ولی، این کار مانع به سرقت رفتن آثار هنری از جمله دیهگو ولاسکو نشد. این آتش سوزی چهار روز طول کشید و آخرین دیوارها هم از بین رفتند. بعد از این واقعه، کاخ قدیمی به ندرت مورد استفاده نهاده شد. در سال 1734، پادشاه فیلیپ پنجم دستور داد تا کاخ نوی در محل کاخ قدیمی ساخته گردد. ساخت و ساز در سال های 1738 تا 1755 و با طراحی فیلیپو جورارا و جیووانی باتیستا ساکتتی صورت گرفت و نخستین ساکن دائمی آن، پادشاه کارلوس اول در سال 1764 بود. آخرین ساکن دائمی این کاخ پادشاه آلفونسو سیزدهم نام داشت. اما، ساکنین کاخ به همین جا محدود نمی شدند و مانوئل آزاا، رئیس جمهور دوم نیز مدتی در این مکان ساکن بود. داخل این مکان با موادی از جنس عالی تزئین شده و تصاویر بی نظیری از نقاشان مطرح دنیا در آن مشاهده می شوند. کاخ نو هم در جنگ داخلی اسپانیا آسیب دید. آسیب دیدگی در طول جنگ با تعمیر یا نصب مجدد دکوراسیون و جایگزینی دیوارهای آسیب دیده با دیوارهای نو تا حدودی جبران شدند. نماد اصلی کاخ شامل یک پایه سنگی روستایی دو طبقه بوده که از ستون های یونی تشکیل شده که قاب پنجره های سه طبقه اصلی را تشکیل می دهند. در این بخش دستبندی با مجموعه ای از مجسمه های مقدس و پادشاهان تزئین شده مشاهده می گردد که جذابیت قصر را دوچندان نموده است.

معماری کاخی دیدنی و تاثیر گذار در قلب اسپانیا

طبقه همکف کاخ از یک قطعه سنگ مرمر تشکیل شده و دو شیر به زیبایی آن را زینت داده اند. در این طبقه، مجسمه چارلز سوم مشابه با نمونه رومی آن نهاده شده و چهار کارتوچو در گوشه، عناصر چهارگانه حیات را نشان می دهند. کتابخانه سلطنتی در طول ریاست جمهوری ماریا کریستینا به طبقه همکف منتقل شد و کتاب هایی از چارلز سوم تا ایزابل دوم در آن مشاهده می شوند. کتب این بخش نشان دهنده تکامل سبک های مرتبط با دوره نظیر روکوکو در طلا با توری آهن، نئوکلاسیک در پلیچر و رمانتیک با نقوش گوتیک و رنسانس هستند. آرشیو کاخ سلطنتی حاوی حدود بیست هزار مقاله از دهه فاجعه بار (1833-1833) تا اعلامیه دوم اسپانیا در سال 1931 میلادی بوده که هم اکنون با دقت فراوان نگهداری می شوند. زره پوش در کنار اسلحه امپریالیستی یکی از برترین های دنیا در نظر گرفته شده و از قرن 13 میلادی در اینجا نهاده شده است. در این بخش بعلاوه مجموعه برجسته ای از تیرهای ساخته شده برای چارلز پنجم و فیلیپ دوم مشاهده شده و بعضی از مهمترین قطعات هنر اروپا و دنیا را حفظ می نمایند. در طبقه اول کاخ، اتاق نگهبانی قرار داشته و یک تمثیل آپولو به عنوان نماینده خورشید از نیروهای طبیعت و نماد بیداری و شادی در این مکان دیده می گردد. مجسمه برنز چارلز پنجم در حال خشم و انزجار از فردیناند باریدین و لوسترهای برنزی زیبا، زینت بخش کاخ پادشاهی مادرید در این بخش هست. اتاق ترون از چارلز سوم در سال 1772 میلادی نیز در طبقه اول واقع شده و ویژگی های نقاشی های تپوئوو را در بر دارد. از دیگر بخش های کاخ می توان به آپارتمان های ملکه و سرسرا اشاره نمود. آپارتمان ملکه یا همسر چارلز سوم در 1879 میلادی به سالن ضیافت تبدیل شد. بعلاوه، آپارتمان اینفانت لوئیس که در قبل به وسیله او مورد استفاده قرار می گرفت، در حال حاضر شامل دو ویولون سل و دو ویولون معمولی است. کلیسای سلطان در سال 1748 میلادی ساخته شد و نقاشی هایی از تثلیث، علائق دین، شکوه و تثلیث مقدس را نمایش می دهد. اتاق تاج دارای دیوارهای تزئین شده بوده و بعلاوه سخنرانی کارلوس فیلیپ در آن ارائه شد. امید است با این توضیح از گشت و سرگرمی در کاخ سلطنتی مادرید در اسپانیا لذت ببرید.

آدرس: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid, Spain

شماره تماس: 0034914548700

سایت: patrimonionacional.es

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2487

به "کاخ سلطنتی مادرید؛ زیبایی بی مثال در قلب اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سلطنتی مادرید؛ زیبایی بی مثال در قلب اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید