شرایط و هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا

به گزارش بیباپ، اعتبار دانشگاه ها و سیستم آموزشی در کانادا، تحصیل در این کشور را به رویای بسیاری از ایرانیان تبدیل نموده است. در میان رشته های ارائه شده در مراکز آموزش عالی کانادا، زیرمجموعه رشته های پزشکی از دیگر رشته ها، برجسته تر و محبوب تر است؛ چراکه تحصیل در کانادا به خصوص در رشته پزشکی به نسبت دیگر کشورهای پذیرنده دانشجو، ارزان تر است. افزون بر این، رنکینگ جهانی قابل توجه در دانشگاه های پذیرنده این رشته ها در کانادا نیز بر این ادعا صحه گذاشته است. البته ظرفیت محدود این رشته ها در دانشگاه های کانادا موجب شده بسیاری از کانادایی ها، برای تحصیل به کشور دیگری رجوع نمایند.

شرایط و هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین قیمت تور ارزان کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان بین المللی

دریافت پذیرش و تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی برای دانشجویان خارجی بسیار رقابتی و سخت است؛ در سراسر پهنه گسترده کانادا، از میان 17 دانشگاه علوم پزشکی تنها 7 دانشگاه به دانشجویان خارجی پذیرش می دهد. به همین دلیل، متقاضیان تحصیل در این رشته در کانادا راه سختی را پیش رو دارند. البته راه کارهایی نیز وجود دارد که جهت هموارتری را ایجاد می نماید. نتیجه تحصیل در این رشته در کانادا بسیار ارزشمند است و به شرایط سخت اولیه می ارزد.

مزایای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی در کانادا به نسبت دیگر کشورهای انگلیسی زبان هزینه کمتری دارد و دانشجو در مدت زمان کوتاه تری فارغ التحصیل می گردد. برای مثال تحصیل در رشته پزشکی در امریکا از ابتدا تا دریافت یکی از تخصص های زیرمجموعه علوم پزشکی، 11 تا 14 سال به طول می انجامد. افزون بر طول دوره تحصیل، هزینه تحصیل در این رشته در امریکا نیز بسیار بیشتر از کانادا است.

دریافت بورس های دولتی یا دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی که شرایط مورداحتیاج برای دریافت یاری هزینه های کانادا را داشته باشند نیز امکان پذیر است. یکی از شرایط دریافت بورس دوره پزشکی در کانادا، داشتن مدرک آیلتس با نمره 7 و امتیاز بالا در آزمون ورودی این رشته است.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته های علوم پزشکی در کانادا مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند؛ اگر پس از دوران تحصیل تصمیم به بازگشت داشته باشید، مجوز کار یا ادامه تحصیل را در داخل کشور نیز خواهید داشت اما دریافتی پزشکان در کانادا بسیار وسوسه انگیز است. پزشکی (در هر تخصصی) یکی از پردرآمدترین مشاغل کانادا محسوب می گردد.

همزمان با تحصیل در رشته پزشکی، اجازه کار نیز به دانشجو داده می گردد. کار دانشجویی در کانادا کاری پاره وقت است که 20 ساعت در هفته باشد. به عبارتی دیگر، متقاضی پس از دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، با همان ویزا اجازه کار نیمه وقت را نیز دارد.

پس از اتمام دوره تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا، دانشجوی فارغ التحصیل می تواند اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا کند. دانشجویان فارغ التحصیل با یافتن شغل مناسب و تمام وقت، می توانند ابتدا ویزای کار دریافت نمایند و پس از آن برای اقامت دائم اقدام نمایند.

بسیاری از دانشگاه های پذیرنده در رشته های علوم پزشکی در کانادا، شرایط اسکان دانشجویان را نیز فراهم آورده اند؛ با استفاده از این خدمات دانشگاه با هزینه بسیار کمتری در خوابگاه های کانادا در محیط دانشگاه یا بیرون از آن می توان اقامت داشت. بسیاری از دانشگاه ها خدمات استفاده از حمل ونقل رایگان شهری یا بین شهری را نیز به همراه کارت دانشجو به وی اعطا می نمایند.

شرایط تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا

با تحصیل در رشته پزشکی در کانادا به یکی از برترین محیط های آموزشی پزشکی در جهان دسترسی خواهید داشت و از پیشرفته ترین امکانات برای آموزش بهره خواهید برد. دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا در رشته پرشکی احتیاجمند رعایت تمام مواردی ست که دانشگاه مقرر نموده است. دانشجویانی که زبان اول آن ها زبان انگلیسی نیست، برای شرکت در این دوره باید بتوانند توانایی تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهند.

دانشجویان بین المللی باید بتوانند در یکی از آزمون های ارزیابی MELAB ،IELTS ،TOFEL و CAEL نمره خوب و قابل قبولی کسب نمایند. البته درصورتی که دیگر مدارک و موارد مورداحتیاج دریافت پذیرش و ویزا فراهم بود، می توان پذیرش مشروط (به همراه دوره زبان انگلیسی) را نیز دریافت کرد. از جمله موارد مهم برای دریافت پذیرش را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • رزومه تحصیلی
  • ریزنمرات و معدل بالا
  • درک زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس
  • توصیه نامه از 2 یا 3 استاد
  • انگیزه نامه تحصیلی

چگونگی دریافت پذیرش از رشته های علوم پزشکی دانشگاه های کانادا

متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا در رشته های پزشکی موظف به گذراندن دوره پزشکی در داخل کشور کانادا هستند؛ این دوره که منجر به دریافت مدرک MD می گردد، متناسب با دانشگاه یا کالج محل تحصیل، 2 تا 4 سال به طول می انجامد. در این دوره درس های پایه علم پزشکی همچون علوم تجربی، زیست شناسی، روانشناسی و … تدریس می گردد. یکی از خدمات گروه شرکت های خبرنگاران دریافت پذیرش برای این دوره از دانشگاه ها و کالج های این کشور است.

پس از این دوره، متقاضی برای ورود به دوره تخصصی باید در آزمونی موسوم به آزمون MCAT (Medical College Admission Test) که آزمون سراسری پزشکی است، شرکت کند. در صورت قبولی و کسب امتیاز لازم برای هر رشته تخصصی، دانشجو می تواند وارد دانشکده های پزشکی گردد و پس از 4 تا 5 سال مدرک تخصصی پزشکی را دریافت کند.

آزمون MCAT

آزمون آنلاین ارزیابی برای رشته های تخصصی علوم پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان مانند امریکا، کانادا و استرالیا به آزمون اِمکَت Medical College Admission Test مشهور است. این آزمون در رشته های علوم طبیعی، علوم زیستی و استدلال کلامی در زبان انگلیسیِ متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهد و در 15 کشور معتبر است. برای امکان ادامه تحصیل در این رشته درکانادا باید حداقل امتیاز 427 از 528 را به دست آورد تا بتوان مجوز ورود به دوره بعد را کسب کرد.

این آزمون حداقل 25بار در سال به صورت آنلاین برگزار می گردد. اگر یک ماه یا زودتر از تاریخ آزمون در سامانه برگزاری آن ثبت نام گردد، تنها با پرداخت 310 دلار امریکا می توان در این آزمون شرکت کرد؛ در صورت دیرکرد نسبت به فاصله زمانی تا تاریخ آزمون باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. شرکت در این آزمون 7ساعت ونیم طول می کشد و معمولا در ساعات اولیه روز (به وقت کانادا) برگزار می گردد.

توجه داشته باشید که نتیجه این آزمون تنها 3سال معتبر است. به عبارتی دیگر، تنها سه سال بعد از دریافت کارنامه قبولی فرصت دارید تا به دانشکده موردنظر مراجعه و دوره تخصصی را شروع کنید. طبق به روزرسانی این آزمون در سال 2015، امکت در چهار بخش تخصصی دانش متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهد. توضیح سوالات این آزمون به صورت زیر است.

بخش های آزمونتعداد سوالاتزمان آزمون
مبانی شیمیایی و فیزیکی دستگاه های بیولوژیکی5995
تجزیه و تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال (CARS)5390
مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زنده5995
مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتاری5995

پس از پیروزیت در آزمون امکت، حدود سه سال دوره های آموزشی تخصصی پیش روی دانشجو قرار می گیرد. در نهایت، دانشجویان موظف به گذراندن دوره رزیدنتی کانادا (CaRMS) هستند. این دوره در پاییز آخرین سال تحصیلی برگزار می گردد؛ بیمارستان ها تخصص های موردنظر را اعلام می نمایند و دانشجویان نیز محل خدمت خود را اولویت بندی می نمایند. دوره رزیدنتیِ پزشکانِ خانواده، کمی بیشتر از دیگر موارد به طول می انجامد. گفتنی است که این دوره تمامی استان ها برگزار نمی گردد؛ به عبارتی دیگر، تنها ایالت های خاصی از کانادا مجاز به برگزاری این دوره هستند. بنابراین دانشجو دو راه پیش رو دارد؛ برای گذراندن دوره به استان دیگر سفر کند یا به کشور مبدا بازگردد و در آن جا مشغول دوره Post-graduate گردد.

شهریه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا

ایالت محل تحصیل، یکی از مواردی که در میزان هزینه شهریه تمامی رشته های تحصیلی کانادا تاثیرگذار است. بسیاری از ایرانیان شهرهای بزرگ کانادا را برای تحصیل و زندگی برمی گزینند؛ غافل از اینکه فارغ از اتلاف وقت در جهت و ترافیک، در این شهرها هزینه تحصیل و زندگی بالاتر از شهرهای کوچک است.

دانشجویان بین المللی شهریه بالاتری نسبت به شهروندان و افراد مقیم این کشور می پردازند. ایجاد فضای آموزشی با کیفیتی مثال زدنی برای جذب دانشجویان خارجی و کسب درآمد صورت می گیرد؛ کانادا که در کیفیت سیستم آموزشی هرساله حرفی برای گفتن دارد، سالانه هزاران دانشجو از سراسر جهان را جذب می نماید تا در کنار کسب درآمد، نیروی کار سرآمد و زبده تربیت کند.

به طور کلی، اگر بخواهیم رقمی را به عنوان میانگین شهریه رشته های پزشکی در موسسات آموزش عالیِ کانادا بیان کنیم، این شهریه برای دانشجویان بین المللی حدود 20هزار تا 30هزار دلار برآورد می گردد؛ البته، ناگفته نماند که بسیاری از دانشگاه های این کشور، به دانشجویان واجد شرایط بین المللی نیز سالانه یاری هزینه تحصیلی 1000 تا 50 هزار دلاری اعطا می نماید. توجه داشته باشید که در بعضی موسسات آموزش عالیِ کانادا شهریه یک سال اول در زمان ثبت نام دریافت می گردد و در بعضی موسسات دیگر شهریه ابتدای هر ترم پرداخت می گردد.

دانشگاه های پذیرنده رشته های علوم پزشکی

سال هاست دانشگاه های کانادا صندلی خود را در رنکینگ جهانی حفظ نموده اند. بعضی از این دانشگاه ها که در رشته های مجموعه پزشکی نیز پذیرش دارند، از دانشگاه های قدیمی این کشور برشمرده می شوند:

دانشگاه بریتیش کلمبیا

یکی از دانشگاه مطرح کانادا در پوینت گری شهر ونکوور قرار گرفته است که نامش را وام دار نام ایالت مستقر در آن است. دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia یا UBC معروف ترین و خوشنام ترین دانشگاه کشور کانادا است که در سال 1908 در فاصله 20 دقیقه ای از مرکز شهر تاسیس شد.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط موسسه تایمز، در سال 2019 دانشگاه UBC، در رتبه 37 دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته است؛ این در حالی ست که نظامِ رتبه بندی QS در سال 2019، این دانشگاه را در رتبه 47 جهانی و رتبه سوم در بین دانشگاه های کانادا قرار داده است. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه حدود 20هزار دلار شهریه دارد.

افزون بر رشته پزشکی، در این دانشگاه رشته های معماری، هنر، شنوایی سنجی، کسب وکار، برنامه ریزی منطقه ای، آموزش وپرورش، جنگلداری، گردشگری، حقوق، پزشکی، پرستاری، بهداشت عمومی، داروسازی و … نیز برگزار می گردد.

دانشگاه تورنتو

بزرگ ترین و مهم ترین دانشگاه کشور کانادا، دانشگاه تورنتو University of Toronto نام دارد. این دانشگاه دولتی در سال 1827 در داخل شهر تورنتو تاسیس شد و در مجموع با پردیس های آن، پذیرای حدود 73هزار نفر دانشجو است. دانشگاه تورنتو زیرمجموعه رشته هایی همچون هنر و موسیقی، پزشکی، علوم کاربردی، علوم کامپیوتری، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و … را پوشش می دهد و به عضویت انجمن دانشگاه های آمریکایی نیز درآمده است.

میانگین هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه حدود 78.760 برای هر سال تحصیلی اعلام شده است.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط موسسه تایمز در رابطه با آموزش عالی، دانشگاه تورنتو در سال 2015 رتبه 19 جهانی و رتبه 1 در کانادا را از آن خود نموده است، درحالی که نظامِ رتبه بندی QS در همان سال، این دانشگاه را در صندلی 34 جهانی و صندلی 2 کشوری کانادا قرار داده است. این دانشگاه از جنبه های بسیاری با دانشگاه های بزرگ جهان همچون هاروارد و MIT رقابت می نماید!

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه پژوهشی دولتی آلبرتا University of Alberta یا U of A and UAlbert، در کرانه های جنوبیِ رود ساسکاچوان شمالی در شهر ادمنتون ایالت آلبرتا واقع شده است. این دانشگاه که در سال 1908 تاسیس شد، دانشکده های کشاورزی، هنر، تجارت، آموزش، مهندسی، حقوق، پزشکی، پرستاری، داروسازی، بهداشت عمومی، علوم زیستی و فیزیکی و … را در پردیس خود جای داده است. هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه برای هر سال تحصیلی حدود 7,498 دلار اعلام شده است.

دانشکده آگوستانا، دانشکده آموزش، دانشکده سن ژان، دانشکده Extension و کالج سن ژوزف از زیرمجموعه های دانشگاه آلبرتا هستند که حدود 40هزار دانشجو را در خود جای داده اند. جو کلارک (نخست وزیر پیشین کانادا) و ریچارد ادوارد تایلر (نظریه پرداز سرشناس فیزیک و دریافت نماینده جایزه نوبل در فیزیک) از جمله فارغ التحصیلان دانشگاه آلبرتا هستند.

دانشگاه مک گیل کانادا

یکی از مهم ترین دانشگاهای مرکز شهر مونترآل در استان کِبک و یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در کانادا، دانشگاه مک گیل McGill University نام دارد که در سال 1821 تأسیس شده است. مک گیل در دوره استعمار بریتانیا و 46 سال پیش از شکل گیری کانادای امروزی در دامنه های کوه سلطنتی تاسیس شد. این دانشگاه در ملک شخصی تاجر اسکاتلندی جیمز مک گیل (به وصیت وی) و خانه های اطراف آن به مساحت چهل و شش هکتار ساخته شد.

دانشگاه مک گیل امروزه بیش از 300 رشته تحصیلی تخصصی از جمله پزشکی، حقوق، دندانپزشکی، مهندسی، مدیریت، موسیقی، علوم و … را در مقاطع مختلف پوشش می دهد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی 12600 دلار اعلام شده است.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

مانند دیگر رشته های پزشکی، تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا احتیاج به ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 7 دارد. افزون بر دانش زبان کافی، برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالاتر از 15 ارائه گردد و متقاضی کمتر از 23 سال داشته باشد. البته در صورت کمتر بودن نمره آیلتس، برای متقاضی پذیرش مشروط صادر می گردد. باید توجه داشت که در بعضی دانشگاه های کانادا تدریس رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی و فرانسوی صورت می گیرد.

ورود به رشته دندانپزشکی نیز مانند دیگر رشته های علوم پزشکی به شرط گذراندن یک دوره 2تا4 ساله صورت می گیرد و پس از پیروزیت در آزمون ورودی تخصصی، دانشجو به دانشکده های دندانپزشکی راه می یابد. این دوره که 4سال به طول می انجامد، منجر به دریافت تخصص دندانپزشکی یا جراحی دندان می گردد. پس از این دوره نوبت به تحصیلات تکمیلی می رسد که حداقل 3سال زمان می برد.

جالب است بدانید که میانگین درآمد سالیانه دندانپزشکان در کشور کانادا 350 هزار دلار اعلام شده است؛ پس به زحمتش می ارزد!

رشته دندانپزشکی در کانادا 9 زیر مجموعه دارد؛ بهداشت عمومی دندان، ریشه درمانی، جراحی فک ودهان، پاتولوژی دهان، رادیولوژی فک ودهان، ارتودونسی و ارتوپدی فک وصورت، دندانپزشکی بچه ها، پروتز دندان و لثه درمانی (پریودنتولوژی). این رشته ها در بیشتر دانشگاه های تخصصی این رشته همچون دانشگاه بریتیش کلمبیا با رنکینگ 23، دانشگاه تورنتو با رنکینگ 48، دانشگاه های مانیتوبا، آلبرتا، دالهاوزی، وسترن آنتاریو، مک گیل، مونترآل، لاوان و ساسکاچوا پوشش داده می شوند.

رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری حرفه ای در کانادا به سه زیرمجموعه کلی تقسیم می گردد، اما تنها متخصصانی که دارای مجوز و پروانه کار داشته باشند، اجازه کار در این رشته را خواهند داشت. گفتنی است که در این کشور هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی برای اخذ مجوز پروانه کار برای پرستاران تدوین نشده و این الزامات به صورت استانی پیاده سازی می شوند. انجمن مدارس پرستاری کانادا صدای پرستاران، دانشجویان رشته پرستاری و مدرسان این رشته است؛ این انجمن یاری هزینه تحصیلی نیز برای دانشجویان ارائه می دهد.

دوره تحصیل در رشته پرستاری کانادا در مقطع تحصیلی کارشناسی سه تا چهار سال، کارشناسی ارشد یک یا دو سال، و دکتری سه تا چهار سال طراحی شده است. برای ورود به رشته تحصیلی پرستاری علاوه بر مدرک زبان انگلیسی و معدل بالا، باید نمرات نمرات دبیرستان در دروسی همچون زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی و شیمی متوسط به بالا باشد.

رشته پرستاری در دانشگاه های کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می گردد و در مراحل اولیه درس هایی همچون علوم بهداشت، علوم مقدماتی و ریاضی و پرستاری عملی تقسیم می گردد. هزینه تحصیل در این رشته از 7هزار دلار تا 18هزار دلار کانادا برآورد می گردد. دریافت پذیرش از بعضی دانشگاه های برتر کانادا، احتیاجمند مقاله ACT با حداقل نمره 28 و نمره آزمون SAT حداقل 1300 است. البته دریافت پذیرش با همراهی مشاوران و کارشناسان خبرنگاران از کالج ها و دیگر دانشگاه های کانادا چندان سخت نیست.

رشته داروسازی در کانادا

برای ورود به دوره داروسازی در دانشگاه های کانادا باید تحصیلات مقطع کارشناسی علوم پایه در یکی از رشته های مربوط به علوم پزشکی مانند حرکت شناسی یا روانشناسی به انتها رسیده باشد. در صورتی که نمرات کسب شده در این دوره در درس های شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضی بالای 75درصد باشد، متقاضی می تواند در آزمون رشته داروسازی Pharmacy College Admission Test (PCAT) شرکت کند. این آزمون شامل 232 سوال چهارگزینه ای به انضمام یک متن کتبی است و دریافت امتیاز بالا از آن مجوز ورود به دوره تخصصی در رشته داروسازی محسوب می گردد.

دوره تخصصی رشته داروسازی 4 سال است؛ البته برای دریافت دکترای این رشته باید دوسال دیگر نیز ادامه تحصیل داد. هزینه تحصیل در این رشته بسته با شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است اما به طور میانگین رقم 10هزار تا 32هزار دلار کانادا را می توان برای آن در نظر گرفت.

رشته دامپزشکی در کانادا

مانند دیگر رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی، وارد شدن به رشته دامپزشکی نیز مشروط به گذراندن حداقل دوسال در دوره های تخصصی علوم پایه است. برنامه ای که برای رشته دامپزشکی در کانادا طراحی شده DVM نام دارد که اختصار عبارت Doctor of Veterinary Medicine است. رقابت برای شرکت در این دوره در کشور کانادا بسیار بالا و دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور کاری بسیار سخت است.

شروط دریافت پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه های کانادا بستگی به استان محل تحصیل دارد؛ در بعضی ایالت ها بر اساس امتیاز کسب شده از آزمون DVM تصمیم گرفته می گردد و در بعضی دیگر بر پایه نمراتی که دانشجو در دوره لیسانس دریافت نموده است، ارزیابی صورت می گیرد. نکته مهم اتمام 8 درس پیش احتیاج از دانشگاه است؛ این درس ها شامل زیست شناسی سلولی، بیوشیمی، ژنتیک، آمار، دو درس در حوزه علوم بیولوژیکی و دو درس در حوزه علوم انسانی یا علوم اجتماعی می گردد.

وارد شدن به دوره DVM احتیاج به ارائه مدرک زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 6) و مدل بالا 15 برای دیپلم است؛ این دوره شش سال زمان می برد و در انتها دانشجو پیروز به دریافت مجوز برای مراقبت های پزشکی و جراحی حیوانات می گردد. هزینه تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا بسیار بالاتر از دیگر رشته های تخصصی است. شهریه سالانه رشته دامپزشکی در کانادا حدود 60هزار دلار است که در برابر متوسط درآمد دامپزشکان در این کشور، یعنی به طور متوسط سالیانه 86 هزار دلار کانادا، رقم قابل توجهی نیست.

قوانین وزارت بهداشت برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور

وزارت بهداشت برای دانشجویانی که تخصص خود را در خارج از کشور دریافت نموده اند، قوانینی وضع نموده که در صورت نقض آن مدرک تحصیلی در داخل کشور اعتباری ندارد. البته ناگفته نماند مدرک دریافت شده از دوره تحصیلی در موسسات آموزش عالی معتبر کانادا، خارج از محدودیت های وضع شده توسط این ارگان نیست.

بر اساس این قانون طول دوره تحصیلی برای پزشکی عمومی، حداقل شش سال باید باشد؛ از این شش سال 2سال مربوط به علوم پایه بوده و 4سال باقی باید صرف دوره های بالینی شده باشد. اگر دوره تحصیلی کمتر از این بازه زمانی باشد، دانشجو موظف است در دوره کارورزی شرکت کند؛ مدت زمان این دوره 18ماه است. برای افرادی که مدرک آن ها توسط کارشناسان اداره دانش آموختگان تایید شده باشد، پیش از شروع دوره کار در بیمارستان یا مطب، متقاضی موظف است در آزمون پیش کارورزی شرکت کند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان، تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به صرفه تر است. طبق اطلاعیه اداره آمار و اداره مهاجرت کانادا، چیزی حدود 20هزار تا 30هزار دلار برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا مورد احتیاج است. هزینه زندگی در کانادا، مانند همه جای جهان بستگی کامل به سبک زندگی افراد و شهر محل تحصیل سکونت دارد؛ شهریه رشته های تحصیلی در کشور ایالت به ایالت متفاوت است.

یکی از مهم ترین هزینه های زندگی در کانادا، اجاره بها و هزینه مسکن است. به همین دلیل بسیاری به زندگی در آپارتمان اشتراکی روی می آورند. هزینه اجاره بهای یک آپارتمان دو خوابه در کانادا ماهانه از 1000 تا 2200 دلار برآورد می گردد! آپارتمان های زیرهمکف به نسبت هزینه پایین تری دارند و ماهانه 800 تا 1500 دلار هزینه دربردارد.

به طور کلی هزینه های زندگی در کانادا به دو بخش عمده زندگی در شهرهای کوچک و زندگی در مراکز شهر پرجمعیت و بزرگ تقسیم می گردد. همان طور که پیش بینی می گردد، هزینه زندگی در شهرهای کوچک؛ شامل هزینه مسکن و حمل ونقل در شهرهای کوچکتر بسیار پایین تر از شهرهای بزرگی مانند ونکوور و تورنتو است. البته بسیاری از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی هم خوابگاه ارائه می دهند. در بعضی موارد، متقاضی پس از دریافت کارت دانشجویی امکان تردد رایگان در سطح شهر برای استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی را نیز خواهد داشت.

منبع: نیلگام
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 821

به "شرایط و هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط و هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید