2 قرص ضدکرونا ایرانی در انتظار مجوز ، اوج گیری امیکرون تا 3 هفته دیگر

به گزارش بیباپ، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: با توجه به این که امیکرون در کشور ما هفته گذشته شناسایی شده است و با توجه به زمان تکثیرش که حدود یک ونیم تا 3 روز است، انتظار می رود که اگر پروتکل ها رعایت نشود و واکسیناسیون انجام نشود، حداقل سه تا 4 هفته آینده با اوج امیکرون در ایران روبرو شویم.

2 قرص ضدکرونا ایرانی در انتظار مجوز ، اوج گیری امیکرون تا 3 هفته دیگر

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر حمیدرضا جماعتی در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران، گفت: با توجه به اینکه امیکرون از نظر سرایت زایی نسبت به ویروس دلتا تقریبا سه برابر سرایت زایی بیشتری دارد و حتی وقتی یک نفر مبتلا می گردد می تواند ویروس را به 10 نفر دیگر هم انتقال دهد و سرعت تقسیم شدن به دوتا را تقریبا یک و نیم تا دو روز می تواند ادامه دهد و این سبب افزایش قدرت سرایت زایی این جهش می گردد، بنابراین این ویروس نسبت به جهش های قبل بیش از 50 برابر جهش پیدا نموده است و این سبب شده است که ما در خصوص رفتار ویروس هنوز خیلی چیز ها را نمی دانیم و منتظر مطالعات بیشتر در خصوص آن هستیم تا بر این اساس بتوانیم تصمیم گیری داشته باشیم.

تمام کشور های جهان، آلوده به اُمیکرون

وی اضافه کرد: آنچه که فعلا برای ما معین است این است که، چون قدرت سرایت زایی بالایی دارد در خیلی از کشور های جهان بخصوص کشور های اروپایی به نوع قالب ویروس درآمده است و در آمریکا تا حدود 73 درصد این سویه توسعه یافته است. بر اساس گزارش های آخری که در خصوص توسعه ویروس اعلام شده تقریبا تمام کشور های جهان آلوده به این جهش شدند؛ بنابراین ما باید در خصوص این ویروس بیشتر بدانیم. فعلا بر اساس مطالعات اجرا شده در کشور های اروپایی می دانیم که بیشترین سنی که گرفتار این ویروس می شوند سنین 20 تا 30 سال و افرادی هستند که بالاتر از 60 سال باشند که مورد تهاجم ویروس قرار می گیرند.

مردم پروتکل ها را رعایت نمایند

او تاکید نمود: در کرونای امیکرون نسبت به نوع دلتا 40 تا 50 درصد مقدار بستری در بیمارستان کمتر بوده است، ولی با توجه به سرایت زایی بالایی که دارد این مسئله که تعداد بستری کم است چندان مورد توجه قرار نگیرد. باید مردم با توجه به سرایت زایی بالایی که دارد پروتکل ها را به خوبی رعایت نمایند و بویژه مجامع، کنسرت ها و... توجه نمایند، زیرا ویروس می تواند به سرعت منتقل گردد. استفاده از ماسک سرایت زایی را به طور قطع کاهش می دهد.

دز سوم واکسیناسیون را جدی بگیرید

جماعتی با تاکید بر لزوم انجام واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردیم الان دیگر به عنوان دز بوستر در خیلی از کشور های جهان این واکسیناسیون را قبول ندارند و آن را در مقابل امیکرون به عنوان دز سوم و تکمیل نماینده در نظر می گیرند و به مردم توصیه می کنیم دز سوم واکسیناسیون را انجام دهند و آن را جدی بگیرند. توصیه ما حتی به واکسیناسیون 5 تا 11 سال هم است. با توجه به بازگشایی حضوری مدارس که ممکن است سبب انتشار امیکرون گردد توصیه می کنیم در این سنین هم واکسیناسیون داشته باشیم.

دو قرص ایرانی درمان کرونا در انتظار مجوز سازمان غذا و دارو

جماعتی در ادامه صحبتهایش درباره دو قرص درمان کرونا که در چند روز گذشته از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه دریافت نموده اند، گفت: در چند روز گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا دو قرص درمان کرونا را اپرو (تایید) کرد. قرص های پکسلویید و مولنوپیراویر در کشور ما هم شرکت های داروسازی توانایی ساخت آن را دارند و حتی تعدادی از آن را ساختند و منتظر سازمان غذا و دارو هستند تا در اختیار مردم قرار دهند؛ اما همانطور که می دانید موارد استفاده از این دارو ها در موارد مختصر تا میانه در افرادی است که در آغاز علائم بیماری هستند و بیماری زمینه ای دارند که وقتی به بیماری مبتلا می شوند امکان تشدید بیماری در بدن آن ها وجود دارد و احتمال بستری شدن در بیمارستان را دارند توصیه می گردد و نه هر فردی که علائم بیماری را به صورت خفیف دارد.

او در پاسخ به سوالی درباره مصرف این دو دارو در ایران، توضیح داد: پکسلویید تا 70 درصد و مولنوپیراویر تا 30 درصد میتواند از پیشرفت بیماری و بستری در بیمارستان جلوگیری کند و اگر در افرادی که ریسک تشدید بیماری را دارند، استفاده گردد موثر خواهد بود. چند شرکت دارویی در کشور مولکول دو دارو را ساختند و به تعدادی هم ساخته اند و منتظر مطالعات هستند و فکر نمی کنم با توجه به تایید دارو در سازمان غذا و داروی آمریکا، مسئله ای در تایید دارو در سازمان غذا و داروی ایران به وجود آید.

رویت تاثیر دورهمی ها در انتشار اُمیکرون؛ هفته آینده

جماعتی در ادامه صحبت هایش درباره تاثیر دورهمی ها در انتشار سویه اومیکرون اظهار کرد: اگرچه گزارشاتی از دورهمی ها داشتیم، ولی معمولا با توجه به سیری که ویروس دارد اثرات آن هفته آینده معین می گردد. در خیلی از کشور ها از جمله اتریش با انجام قرنطینه هایی به مدت سه هفته توانستند مقدار مرگ و میر و بستری افراد را کاهش دهند و پیروز هم بودند. در ایتالیا هم از چند روز قبل محدودیت در مجامع عمومی گذاشتند و ما هم پیشنهاد این محدودیت ها را دادیم. با توجه به این که امیکرون در کشور ما هفته گذشته شناسایی شده است و با توجه به زمان تکثیرش که حدود یک ونیم تا 3 روز است، انتظار می رود که اگر پروتکل ها رعایت نگردد و واکسیناسیون انجام نگردد، حداقل سه تا 4 هفته آینده با اوج امیکرون در ایران روبرو شویم؛ از این رو تاکید بر پروتکل های بهداشتی و انجام واکسیناسیون دز سوم در زمان طلایی دو هفته پیش رو داریم.

ایمنی 75 درصدی مقابل اُمیکرون با واکسیناسیون دز سوم

وی اضافه کرد: بر اساس مطالعات تزریق دز سوم حدود 75 درصد در مقابل امیکرون در بدن فرد ایمنی ایجاد می نماید. ایجاد محدودیت ها بر اساس پروتکل ها با نظر ریاست جمهوری و وزارت کشور هم موثر خواهد بود.

ساخت کیت تشخیص اُمیکرون در انستیتوپاستور ایران

او ادامه داد: تدابیر ما رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت در مجامع و واکسیناسیون دز سوم است. با توجه به اینکه کیت تشخیص امیکرون در انستیو پاستور ایران ساخته شده است و در اختیار استان ها نهاده شد، ولی با توجه به اینکه معمولا مبتلایان جوان بودند و سیستم ایمنی قوی داشتند و واکسیناسیون انجام دادند شاید با تعداد بالای امیکرون روبرو نبودیم. پروتکل های اولیه ما ارزیابی افراد بستری در بیمارستان ها بود و این سبب میشد بر اساس تست ها به آن مقدار مبتلا به امیکرون شناسایی نکردیم.

سه علامت شاخص اُمیکرون

وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در ایران گفت: تا امروز تعدادی از امیکرون گزارش شده است و با توجه به فرایند ادامه دار تست ها نمی توان تعداد دقیقی از مبتلایان اعلام کرد. 90 درصد مبتلایان به امیکرون سه علامت شاخص دارند؛ سرفه، گلودرد و تب علائم آن ها است و خیلی از افراد ممکن است فکر نمایند دچار سرماخوردگی معمولی شدند که این امر هم بسته به بدن افراد و وجود یا عدم وجود بیماری زمینه ای فرق دارد.

معیار رنگبندی کرونایی شهر های کشور باید تغییر کند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره تغییر معیار رنگبندی شهر های کشور نیز اعلام کرد: در جلسه ای که با وزیر بهداشت داشتیم بر این موضوع تاکید شد و جلسه ای متخصصین آمار وزارت بهداشت داشتند و به این نتیجه رسیدند که معیار رنگبندی باید تغییر کند و مقدار افراد مبتلا بر اساس بحث بستری نسبت به دلتا باید 20 تا 30 درصد کمتر باشد تا نتیجه رنگبندی نو به دست آید، ولی این امر هنوز به صورت خام است و باید ببینیم رفتار ویروس چگونه خواهد بود.

افرادی که واکسن 3دزه پاستوکووک را تزریق کردند، احتیاج به تزریق دز چهارم دارند؟

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه آیا افرادی که واکسن سه دزه پاستوکووک را تزریق نموده بودند اکنون با گذشت 4 ماه از تزریق واکسن دز سومشان، ضروری است برای تزریق دز چهارم اقدام نمایند یا خیر، توضیح داد: خیلی از کشور ها در خصوص دز چهارم فعلا صحبتی نکردند و میگویند باید دو ماه بگذرد تا رفتار جهش نو شناسایی گردد و در عین حال بعد از تزریق دز سوم سطح آنتی بادی بدن افراد به چه نحو خواهد بود و این موضوع احتیاج به زمان دارد و سپس می توان درباره تزریق دز چهارم قضاوت کرد و این امر در خصوص واکسن پاستوکووک هم مصداق دارد.

جماعتی ادامه داد: معین شده است که انواع واکسن هایی که ما استفاده می کنیم اگر دز سوم هم تزریق گردد دربرابر ویروس امیکرون موثر خواهد بود و ایمنی نسبتا خوبی ایجاد می نماید. شاید بر نوع تزریق بحث باشد که واکسن هایی با پایه غیرفعال تزریق گردد بهتر است دز سوم با پلتفرم دیگری باشد و... این بحث وجود دارد، اما تغییر دز سوم بیانگر این نیست که واکسن های قبلی واکسن خوبی نبودند. در مطالعاتی در آمریکا با واکسن های فایزر و مدرنا معین شد بعد از 25 هفته کارایی این واکسن ها در برابر دلتا به زیر 40 درصد رسیده است و در خصوص امیکرون کارایی 10 درصد داشتند به همین علت توصیه به تزریق دز سوم شده است که کارایی واکسن به بیش از 75 درصد برسد. این مسئله در خصوص کشور ما هم با توجه واکسن های موجود، وجود دارد؛ بنابراین توصیه بر این است که هر واکسنی که تزریق کردند باز هم دز سوم تزریق گردد که کارایی واکسن افزایش یابد تا در برابر سویه امیکرون محافظت شوند.

درمان در اُمیکرون

او درباره علائم ابتلا به امیکرون، اعلام کرد: 90 درصد علائم این سویه سرفه، تب و گلودرد است و سایر علائم بر اساس فرد، سن او، بیماری زمینه ای و... فرق دارد که به صورت ضعف، کوفتگی، علائم عضلانی، سردرد و... بروز می یابد. امیکرون علامت اختصاصی ندارد، اما اگر در جامعه ای سویه ای غالب گردد علائم مشابه را هم منتسب به آن سویه می کنیم. در خصوص درمان دو بحث کورتیکو استروئید و توسیلیزومب به عنوان درمان اساسی برای بیماری در نظر گرفته شده است. در مواردی که بیماری حاد نباشد درمان علامتی و بر اساس شکایت بیمار است. اگر بیمار دارای ریسک فاکتور سن بالا یا بیماری زمینه ای باشد توصیه به مصرف پکسلویید و مولنوپیراویر می کنیم.

وی اضافه کرد: مطالعاتی که انجام شد نشان داد که در خصوص واکسن های مختلف زمان کاهش سطح آنتی بادی فرق دارد؛ مثلا در خصوص واکسن های این اکتیو ویروس ها تا سه ماه سطح آنتی بادی بالا بوده است و بعد از سه ماه سطح آنتی بادی کاهش می یابد به همین علت توصیه کردیم به سرعت دز سوم تزریق گردد. آنچه واکسن ساخت داخل است هم می تواند کاملا با واکسن خارجی برابری کند و در کشور ما هم مطالعاتی صورت گرفته است. توصیه بر تزریق دز سوم بر اساس در دسترس بودن واکسن اهمیت زیادی دارد و توصیه کشور ها و سازمان جهانی بهداشت بر اساس مطالعات صورت گرفته در کشور ها است که در کشور ما استرازنکا و پاستوکووک برای دوز سوم به عنوان واکسن متفاوت از پلتفرم اولیه توصیه می گردد؛ البته باز هم در دسترس بودن واکسن اهمیت دارد و تزریق دوز سوم تاکید می گردد. شعار ما همواره این بوده که برترین واکسن در دسترس ترین واکسن است.

واکسیناسیون و محدودیت های هوشمند را جدی بگیریم

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره اینکه سویه ای از کرونا مخصوص ایران وجود دارد یا خیر، اعلام کرد: ویروس در گردش است و همین سبب بروز جهش ها می گردد. تا به امروز جهش خاصی که مخصوص ایران باشد، نداریم و بیشتر سویه ها در کل جهان در گردش بودند. گاهی جهش ها به سمت بدتر شدن رفتار ویروس و گاهی به سمت بهتر شدن رفتار ویروس می رود. واکسن باعث میگردد گردش ویروس در جامعه کم شده و سویه های نو کمتر پدید آید و در وهله دوم سبب می گردد که انتقال ویروس کند گردد که سبب می گردد جهش ویروس کمتر گردد. ما باید تا حد امکان پیشگیری های لازم را انجام دهیم و بحث تزریق دوز سوم واکسن به بالای 18 سال و واکسیناسیون در افراد زیر 18 سال و محدودیت های هوشمند را جدی بگیریم تا اگر با ویروس وحشی رو به رو بودیم تا حد ممکن جلوی بروز پیک امیکرون را بگیریم. کسانی که سه ماه از تزریق دز دوم واکسن آسترازنکایشان گذشته باشد هم می توانند اقدام به تزریق دز سوم نمایند.

او تاکید نمود: تمام پیش بینی ها در خصوص دز سوم اجرا شده است و تولیدات داخلی ما برای دز سوم کفایت می نماید. تمامی افراد بالای 18 سال باید در چند هفته پیش رو برای دز سوم اقدام نمایند تا ایمنی کافی در بدنشان به وجود آید.

وی درباره مدارس و مراکز آموزشی، گفت: توصیه ما این است که اگر می خواهند به شکل حضوری بازگشایی گردد حتما باید پروتکل های بهداشتی به دقت رعایت گردد و تعداد محدود دانش آموز و و دانشجو در مدارس رعایت گردد تا بتوان به صورت حضوری بازگشایی را انجام داد، اما اگر شرایط به درستی رعایت نگردد و ممکن است سبب انتقال بیماری گردد، توصیه می کنیم وزارت آموزش و پرورش با اولیای مدارس شرایط لازم و کامل را برای رعایت پروتکل بهداشتی رعایت نمایند تا دانش آموزان آسیب نبینند یا عامل آغاز پیک بیماری نباشند.

جماعتی اضافه کرد: در بعضی کشور ها تستی انجام نمی گردد و گزارشاتی نداریم که اگر هم گرفتاری به کرونا پیش آید به بیماری های دیگر منتسب می شوند و به همین علت شاید آماری هم نداشته باشند، ولی نمیتوان گفت در آن کشور ها بیماری کلا وجود ندارد. ما که گزارش ارائه می دهیم روزانه تست های زیادی انجام می دهیم و گزارش جهانی ارائه می دهیم.

او تاکید نمود: با توجه به اینکه در کشور های دیگر جهان امیکرون به سوش غالب بدل شده است، امیدواریم در چند هفته آینده اطلاعات کافی به دست آوریم تا سیستم خود را تنظیم کنیم، ولی از آنجایی که نمیتوانیم معطل بمانیم باید تمام احتیاطات لازم را انجام دهیم تا جان کسی در خطر نباشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2244

به "2 قرص ضدکرونا ایرانی در انتظار مجوز ، اوج گیری امیکرون تا 3 هفته دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 قرص ضدکرونا ایرانی در انتظار مجوز ، اوج گیری امیکرون تا 3 هفته دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید