2 دانشمندی که کلاس جدیدی از درمان سرطان را معرفی کردند

به گزارش بیباپ، یک دانشمند آمریکایی و یک دانشمند ژاپنی جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال 2018 را برای کشف یک رویکرد انقلابی در درمان سرطان به دست آوردند.

2 دانشمندی که کلاس جدیدی از درمان سرطان را معرفی کردند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گاردین، جیمز آلیسون و تاسوکو هونجو جایزه 9 میلیون کرونی یا 775 هزار پوندی نوبل پزشکی را در سال 2018 به دست آوردند که توسط انجمن نوبل در موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد اعلام شد.

این دو دانشمند برای کشف خود مبنی بر اینکه سیستم ایمنی بدن را می توان برای حمله به سلول های سرطانی مورد استفاده قرار داد، برنده جایزه گردیده اند.

سیستم ایمنی بدن معمولا سلول های جهش یافته را شناسایی می نماید و آنها را از بین می برد، اما سلول های سرطانی راه های پیچیده ای برای پنهان کردن خود از حملات سیستم ایمنی پیدا می نمایند که به آنها اجازه رشد و نمو می دهد.

بسیاری از انواع سرطان این کار را با استفاده از مکانیزم ترمز که سلول های ایمنی را در حالت آنالیز نگه می دارد، انجام می دهند.

کشف این دو دانشمند، تغییر در درمان سرطان است و منجر به ایجاد یک کلاس جدید از داروها گردیده است که با خاموش کردن مکانیزم ترمز کار می نمایند و سلول های ایمنی را برای حمله به سلول های سرطانی تهییج می نمایند.

البته این داروها عوارض جانبی قابل توجهی دارند، اما تاثیر مثبت آنها نیز اثبات گردیده است.

به عنوان مثال این دارو در برخی موارد در بیمارانی که در حادترین شرایط قرار داشتند و تاکنون غیرقابل درمان بودند، جواب داد.

انجمن نوبل در بیانیه خود گفته است: پروفسور آلیسون که استاد رشته ایمنی شناسی در مرکز سرطان MD اندرسون دانشگاه تگزاس است، پروتئین شناخته گردیده ای را که به عنوان ترمز در سیستم ایمنی بدن عمل می نماید، مطالعه نموده است و متوجه پتانسیل آزاد کردن ترمز شد که به این ترتیب، سلول های ایمنی به تومورها حمله می نمایند. وی سپس این مفهوم را به روش جدیدی برای درمان بیماران توسعه داد.

در همین حال، پروفسور هونجو که استاد ایمنی شناسی دانشگاه کیوتو است، پروتئین دیگری را در سلول های ایمنی کشف کرد که به نظر می رسد به عنوان ترمز، اما با یک مکانیزم متفاوت عمل می نماید.

آلیسون گفت: من مفتخر به دریافت این جایزه معتبر گردیده ام و به آن می بالم. این جایزه انگیزه خوبی برای دانشمندان به منظور درنوردیدن مرزهای دانش است.

وی اضافه کرد: من تصمیم به مطالعه سرطان نداشتم، بلکه می خواستم زیست شناسی سلول های T، این سلول های باورنکردنی که در بدن ما سفر می نمایند و برای حفاظت از ما کار می نمایند را درک کنم.

پروفسور چارلی سوانتون، پزشک کلینیک تحقیقات سرطان انگلیس و دانشمند ارشد در موسسه فرانسیس کریک لندن گفت: کشف مولکول های موثر در سلول های ایمنی و سرطان، درک پتانسیل سیستم ایمنی بدن انسان برای کنترل یا حتی ریشه کن کردن تومورها را تغییر داده است.

وی اضافه کرد: طی دهه گذشته، کارهای هر دوی این برندگان جایزه نوبل، منجر به پیشرفت کلاس جدیدی از درمان های سرطان گردیده است که مدیریت تومورهای هماتولوژی و جامد را تغییر می دهد.

وی ادامه داد: یک دهه قبل، نوعی از سرطان پوست به نام متاستاتیک ملانوما(metastatic melanoma) غیرقابل درمان بود. اما به لطف خدمات آلیسون و هونجو، بیماران مبتلا به این نوع سرطان، واقعا امیدوار گردیده اند و بیش از یک سوم از بیماران، حائز مزایای بلند مدت و حتی درمان گردیده اند.

پزشکان و متخصصان برجسته از سراسر جهان در حال اظهار نظر راجع به برندگان سال جاری نوبل پزشکی و کارها و دستاوردهای آنها هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 60

به "2 دانشمندی که کلاس جدیدی از درمان سرطان را معرفی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 دانشمندی که کلاس جدیدی از درمان سرطان را معرفی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید