13 علت شیر نخوردن نوزاد و راهکار های مناسب آن

به گزارش بیباپ، امتناع و اعتصاب کودک از شیر خوردن چه از سینه مادر چه از شیر خشک، کمی نگران کننده است و در مواردی علت شیر نخوردن نوزاد باید توسط پزشک متخصص اطفال آنالیز گردد. البته در اغلب اوقات این مشکل قابل حل بوده و علت چندان مهمی ندارد.

13 علت شیر نخوردن نوزاد و راهکار های مناسب آن

اگر فرزند شما هم چنین مسئله ای دارد، در این مطلب می توانید با علل شیر نخوردن نوزاد و راهکارهای حل این مشکل آشنا شوید.

علت شیر نخوردن نوزاد

1. استرس مادر

وقتی مادر دچار استرس می گردد، نوزاد این حس درونی مادر را درک می نماید و حس بیقراری در نوزاد سبب می گردد به شیر خوردن واکنش نشان دهد. بچه ها حتی افسردگی پس از زایمان را تشحیص داده و دچار مسائلی اینچنینی می شوند.

2. مزه بد شیر

شیر مادر بر اساس تغییرات رژیم غذایی، طعم متفاوتی پیدا می نماید. توجه داشته باشید که این تغییر مزه در شیر نخوردن نوزاد موثر است.

3. رفتار مادر

گاهی پیش می آید کودک به صورت اتفاقی سینه مادرش را گاز می گیرد و مادر فریاد می زند. اما این صدای بلند ممکن است باعث ایجاد ترس در او گردد و از شیر خوردن دست بکشد.

4. دندان در آوردن

زمانی که علائم دندان درآوردن نوزاد پدیدار می شوند، لثه هایش حساس شده و همین مسئله باعث می گردد تا شیر خوردن برایش سخت گردد.

5. روش شیر دادن

تغییر دادن روش شیردهی توسط مادر هم از دلایلی است که روی شیرخوردن نوزاد موثر است. در بعضی موارد نوزاد به خوردن شیر از یک سینه عادت می نماید و وقتی سینه دیگری را درون دهانش قرار می دهند از شیر خوردن امتناع می نماید.

6. عطری که مادر می زند

وقتی مادر عطر مورد استفاده اش را تغییر می دهد، نوزاد به راحتی متوجه تغییر بوی مادرمی گردد که این تغییر باعث می گردد که نوزاد با مادر خود غریبگی کند.

7. لاکی که مادر استفاده می نماید

مادرهایی که از لاک ناخن استفاده می نمایند، باید بدانند که علاوه بر ضرری که این بو برای سیستم تنفسی نوزاد دارد، بوی لاک باعث می گردد نوزاد به راحتی شیر نخورد.

8. فعالیت فیزیکی زیاد مادر

فعالیت بدنی شدید مادر مثل ورزش کردن، به دلیل ورود اسید لاکتیک به شیر، موجب تلخ شدن شیر می گردد؛ به همین دلیل نوزاد از خوردن شیر امتناع می نماید. بهتر است برای حل این مشکل، مادر قبل از آغاز شیردهی مقداری از شیر سینه اش را تخلیه کند و بعد به نوزاد شیر دهد.

9. بیماری های نوزاد

از دیگر موارد امتناع نوزاد از شیر خوردن برفک های دهانی و عفونت گوش، آبریزش بینی و یا عارضه های دیگر است.

10. گرسنگی بیش از حد نوزاد

در بعضی موارد کودک گرسنه است و این گرسنگی اگر برطرف نگردد، او نیز مانند ما بزرگترها دچار بی اشتهایی شده و در شیر خوردن اعتصاب می نماید.

11. میزان شیر ترشح شده از سینه مادر

در بعضی موارد تغییر میزان و حتی جهت چهش شیر مادر هم در امتناع نوزاد از شیر خوردن نقش دارد. بعضی نوزادان به مقدار شیری که از سینه مادرشان می آید عادت دارند؛ پس زمانی که این مقدار شیر کم و زیاد می گردد، روی شیر خوردن نوزاد تاثیر می گذارد.

12. عادت کردن به شیشه شیر و پستانک

استفاده از پستانک و شیشه شیر از دیگر مواردی است که کودک در صورت عادت به آن ها، از دریافت سینه مادر و شیر خوردن امتناع می کند.

13. زخم نوک سینه

زخم نوک سینه و یا عفونت کردن نوک سینه مادر هم از دیگر عواملی است که نوزاد را وادار به نپذیرفتن سینه می نماید.

راه های درمان شیر نخوردن نوزاد

اگر متوجه شدید نوزاد شما از شیر خوردن امتناع می نماید، به این راهکار ها توجه کنید.

  • بهترین زمان برای شیردهی زمان خواب آلودگی کودک است؛ در این زمان کودک بهتر سینه را می پذیرد.
  • سعی کنید در محیطی آرام به شیردهی بپردازید. وقتی محیط آرام و بی سر و صداست، نوزاد بدون هیچ استرسی آغاز به شیرخوردن می نماید.
  • شرایط شیردهی را تغییر دهید. به عنوان مثال بعضی نوزادان علاقمندند مادر ایستاده به او شیر دهد و یا او را در آغوشش تکان دهد. پس با این تغییرات به نتیجه خواهید رسید.
  • در صورتی که متوجه شدید نوزاد به دلیل بیماری های دهان و دندان از پذیرش سینه امتناع می نماید، برای برطرف این مشکل از پزشک یاری بگیرید.
  • بیش از حد از پستانک و شیشه شیر استفاده نکنید.
  • از غذاهای یاریی، تا دوسالگی کمتر بهره ببرید و شیر مادر را به عنوان غذای اصلی در نظر بگیرید. طبق توصیه کارشناسان بهداشت در 6 ماه اول، مادر نباید به جز شیر خود و دارو و مکمل های غذایی که شامل ویتامین A و D می گردد، هیچ چیز دیگری به نوزاد بدهد.
  • ضروری است که به این نکته توجه کنید که اگر نوزادتان در روز اول تولد با این مشکل روبرو شد، حتما جهت بهبود شرایط او به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله علت شیر نخوردن نوزاد را آنالیز کردیم و راهکار های مورد احتیاج را ازائه دادیم. در آخر توصیه می کنیم با دیگر مسائل رایج موجود در نوزادان، یعنی علت خس خس سینه نوزاد و علت گریه نوزاد در هنگام شیر خوردن نیز در انگیزه آشنا شوید.

از قلم نیاندازید که ما منتظر خواندن نظرات، ایده ها، تجربیات و نقدها شما در پایین همین صفحه هستیم، با ما در ارتباط باشید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1326

به "13 علت شیر نخوردن نوزاد و راهکار های مناسب آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 علت شیر نخوردن نوزاد و راهکار های مناسب آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید