کانال سوئز حداقل تا یک هفته دیگر هم باز نخواهد شد

به گزارش بیباپ، منابع غربی از آخرین تلاش های انجام گرفته برای خارج کردن کشتی غول پیکری که راستا کانال سوئز را بسته است، خبر دادند و به زمان بر بودن زمان خروج این کشتی اشاره کردند.

کانال سوئز حداقل تا یک هفته دیگر هم باز نخواهد شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از النشره، منابع غربی گفتند که تلاش ها برای خارج کردن کشتی غول پیکری که از سه شنبه گذشته جهت کانال سوئز را بسته است، حداقل تا روز چهارشنبه آینده به طول خواهد انجامید.

منابغ غربی گفتند: این تبعاتی بر فرایند حمل محموله های نفتی و غلات و خودروها در جهان خواهد داشت.

این منابع بیان کردند: عملیات خارج کردن کشتی دویست هزار طنی حداقل یکهفته و شاید هم بیشتر زمان می برد در حالی که در ابتدا تصور می شد که دو روز بیشتر کار نمی برد.

منابع مذکور گفتند: تلاش ها از سه شنبه گذشته تا به امروز راه به جایی نبرده است زیرا همه یدک کش ها و تجهیزات در مقایسه با حجم این نفتکش غول پیکر، کوچک به نظر می رسند و کاری از آنها بر نمی آید.

این منابع بیان کردند بیش از 240 کشتی حامل نفت و کالاهای مصرفی که ارزش آنها بالغ بر میلیاردها دلار می رسد منتطر عبور هستند.

در همین حال یک منبع آمریکایی گفت: اگر محموله تخلیه نشود امکان خارج کردن این کشتی تا پنجشنبه آینده با کمک جزر ومد امکان پذیر است اما اگر بخواهد که محموله تخلیه شود یا اقداماتی در زمینه ترمیم کانال انجام شود دست کم دو هفته زمان نیاز دارد.

از سوی دیگر اسامه ربیع مسئول کانال سوئز از تعلیق موقت کشتیرانی تا سرانجام زمان خارج کردن این کشتی از جهت کانال خبر داده اما به زمان خاصی اشاره نکرد.

بسته شدن کانال سوئز بر اثر حادثه انحراف یک کشتی باری بسیار بزرگ از جهت حرکت خود، منجر به بالا رفتن قیمت جهانی نفت شد.

کشتی کانتینربر ام وی اِوِر گیوِن که بامداد روز چهارشنبه 24 مارس (4 فروردین) در کانال سوئز از جنوب به شمال، از چین به مقصد بندر روتردام هلند در حرکت بود، از جهت خود منحرف شد و پهنای کامل را به طور کامل بست. دلیل انحراف این کشتی وزش باد شدید اعلام شده است.

بارگیری این کشتی 400 در 59 متری 200 هزار تنی، مانع جابجایی چندین کشتی تجاری شده و در مجموع بر شبکه جهانی ترابری دریایی تأثیر گذاشته است. اختلال در ترافیک دریایی پس از این حادثه باعث شد که دست کم 13 نفتکش غول پیکر از حرکت در آب های آزاد باز بمانند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بیم آن می رود که قیمت جهانی نفت خام در بازارهای جهانی تنها به دلیل این حادثه تا 4 درصد افزایش یابد.

روز پنجشنبه شرکت ژاپنی شوی کیسن کایشا با ذکر این که مالک کشتی کانتینربر اور گیون است، گفت که عملیات آزاد کردن و راه انداختن دوباره این کشتی کار بسیار سختی است. کشتی اور گیون که در سال 2018 ساخته شده، تحت مدیریت شرکت اِور گرین مارین ثبت شده در پاناماست.

شرکت شوی کیسن کایشا گفته است که با کمک مقامات محلی و شرکت برنهارد شولت که در زمینه مدیریت ناوبری فعالیت دارد، در حال تلاش برای بازگرداندن کشتی سانحه دیده هستند.

شرکت ژاپنی مالک این کشتی به دلیل نگرانی های مالکان و اجاره کنندگان کشتی های در ترافیک مانده به دلیل این حادثه عذرخواهی کرده است. به گفته این شرکت، هیچ یک از خدمه این کشتی آسیبی ندیده و هیچ گونه نشتی سوخت از کشتی نیز مشاهده نشده است.

یکی از مسئولان شرکت ژاپنی به نام توشیاکی فوجیوارا به خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه گفت که معلوم نیست چه زمانی عملیات آزادسازی کشتی به نتیجه برسد.

او گفت: ما حتی نمی دانیم عملیات تا چه حدی دارد پیش می رود. مأموران عملیات نجات کشتی تازه در حال کندن زمین در زیر دماغه کشتی هستند و منتظرند تا عملیات را در هنگام مد دریا از سر بگیرند.

به گفته توشیواکی، کشتی سانحه دیده بیمه است اما برای برآورد میزان خسارت آن هنوز زود است.

مقامات مصر نیز گفته بودند که از نخستین ساعات بروز حادثه در بامداد چهارشنبه عملیات آزادسازی کشتی اور گیون را با ارسال چندین ففرایند کشتی یدک کش آغاز کرده اند.

کانال سوئز که یکی از مهم ترین آبراه های دست ساز جهان است، دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند و به ویژه محل گذر کشتی ها میان دو قاره آسیا و اروپاست و حدود 12 درصد کالاهای تجاری جهان از آن عبور می کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1874

به "کانال سوئز حداقل تا یک هفته دیگر هم باز نخواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانال سوئز حداقل تا یک هفته دیگر هم باز نخواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید