پروسه انتقال قدرت در قزاقستان کلید خورد؛ برکناری کابینه یک تیر با دو نشان بود

به گزارش بیباپ، کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان با اشاره به برکناری کابینه توسط نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور گفت: این اقدام می تواند شروع پروسه انتقال قدرت در کشور باشد.

پروسه انتقال قدرت در قزاقستان کلید خورد؛ برکناری کابینه یک تیر با دو نشان بود

سلطان بیک سلطان قالی اف کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان در گفت وگو با خبرنگار بیباپ در بیشکک با اشاره به برکناری کابینه قزاقستان توسط نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور گفت: علاوه بر فعالیت غیرقابل قبول کابینه این اقدام شروع پروسه انتقال قدرت در کشور می باشد.

وی ادامه داد: بی شک تصمیم برای برکناری دولت به ریاست باختجان ساگینتایف نخست وزیر قزاقستان، طی چند ماه گذشته گرفته شده و نه تنها کارشناسان مسائل سیاسی بلکه شهروندان عادی نیز شاهد نواقض فعالیت کابینه در بخش های اجتماعی و مالی بودند.

این کارشناس قزاق خاطر نشان کرد: حتی با توجه به اینکه در دنیای معاصر دولتمردان باید چالش ها را سریعا حل نمایند و به مدرن سازی مالی و افزایش سطح زندگی مردم بپردازند اما کابینه وزرای قزاقستان نه تنها برای حل مسائل گامی بر نمی داشتند بلکه کوشش می کردند آن را پنهان نمایند.

سلطان قالی اف توضیح داد: ساگینتایف سیاستمدار با تجربه ای است اما نتوانست وزرای مختلف را تحت کنترل خود قرار بدهد و کابینه به عنوان تیمی واحد و مؤثر کار نمی کرد.

وی اضافه نمود: رئیس جمهور قزاقستان برای نخستین بار تمام اعضای کابینه وزرا را برکنار کرد و این اقدام به دلیل نارضایتی نظربایف و مردم انجام شد.

این کارشناس گفت: همچنین برکناری کابینه مربوط به پروسه انتقال قدرت در قزاقستان و شروع سناریوی تغییرات جدی در ساختارهای دولتی از جمله کابینه، دفتر ریاست جمهوری، شورای امنیت، مجلس و نهادهای استانی می باشد.

سلطان قالی اف گفت: نمی توان گفت برکناری دولت به دلیل تجمع های اعتراضی اخیر اجرا شده زیرا برای پاسخگویی به تظاهرات نمایندگان برکناری 3 مقام ارشد از جمله گلمحمد قاسم اف وزیر کشور، اردلان ساگدی اف وزیر آموزش و پرورش و مدینه عبدالقاسماوا وزیر کار و امور اجتماعی کافی بود.

وی خاطر نشان کرد: تحولات اخیر از وجود برنامه استراتژیک رئیس جمهور خبر می دهد و این اقدام برای خانه تکانی در دولت اجرا شده است.

کارشناس قزاق ادامه داد: عسکر مامین نخست وزیر موقت و کریم ماسیم اف یکی از سیاستمداران با سابقه شانس هایی برای کسب کرسی نخست وزیری را دارند.

سلطان قالی اف گفت: قزاقستان دوره بسیار دشواری را طی خواهد نمود و مسائل حل مسائل موجود بر دوش دولت جدید گذاشته می گردد.

وی در سرانجام توضیح داد: با این وجود نباید باور داشته باشیم که تیم جدید وزرا می توانند سریعا تمام مسائل اجتماعی و مالی را حل نمایند.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 170

به "پروسه انتقال قدرت در قزاقستان کلید خورد؛ برکناری کابینه یک تیر با دو نشان بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروسه انتقال قدرت در قزاقستان کلید خورد؛ برکناری کابینه یک تیر با دو نشان بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید