شورای روابط خارجی اروپا: اینستکس را راه اندازی کنید و برجام را نجات دهید

به گزارش بیباپ، اندیشکده مطرح اروپایی در یادداشتی به اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان، فرانسه و انگلیس توصیه کرد به منظور حفظ برجام، ساز و کار ویژه اینستکس را عملیاتی کنند.

شورای روابط خارجی اروپا: اینستکس را راه اندازی کنید و برجام را نجات دهید

به گزارش گروه بین الملل بیباپ، اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در یادداشتی با هشدار درباره احتمال فروپاشی کامل برجام از اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس خواسته که با راه اندازی ساز و کار ویژه موسوم به اینستکس مانع از شکست این توافق هسته ای شوند.

این اندیشکده با اشاره به تصمیم برجامی اخیر ایران یادداشتی تحت این عنوان منتشر کرده است: 60 روز برای نجات برجام (فرصت وجود دارد).

شورای روابط خارجی اروپا می نویسد: هم اروپا و هم ایران خواهان نجات دادن توافق هسته ای (برجام) هستند اما هر دو طرف در صورتی که می خواهند از سوءمحاسبات خطرناک اجتناب کنند، باید کاملا موضع طرف مقابل را درک کنند.

از نظر این اندیشکده، راه اندازی ساز و کار ویژه موسوم به اینستکس تا اواسط تابستان پیش رو باید اولویت کشورهای اروپایی قرار گیرد.

در یادداشت آمده است: یک هدف واقعگرایانه و ملموس این است که اروپا و ایران اولویتشان را روی عملیاتی سازی ساز و کار ویژه تجاری تا اواسط تابستان بگذارند. برای کمک به پیش بردن این اولویت، ایران و سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) باید برای اقداماتی از قبیل اطمینان یافتن از اجرای هنجارهای حداقلی ضروری در رابطه با مسائل مرتبط با پولشویی توسط نهاد ایرانی متناظر اینستکس، توصیه بیشتری از سوی بخش خصوصی دریافت کند.

این اتاق فکر اروپایی می افزاید: اگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سهام دار اینستکس شوند و اگر تعدادی از مراودات در بخش کمک های بشردوستانه از طریق این ساز و کار انجام شود، در آن صورت یک نشانه مشخص درباره پیشرفت بروز خواهد کرد.

شورای روابط خارجی اروپا به کشورهای اروپایی درباره اظهارنظر درباره اعمال تحریم علیه ایران هشدار می دهد و این اظهارات را شتاب زده می خواند.

در یادداشت تصریح می شود: در مرحله جاری، صحبت درباره تحریم های اتحادیه اروپا (علیه ایران)، شتاب زده است و احتمالا سبب تحریک بیشتر تهران خواهد شد. به جای این کار، رهبران سه کشور اروپایی باید به دنبال تلاش برای تامین برخی کمک های اقتصادی شامل دادن اجازه به ایران برای بازگرداندن پول های حساب های بانکی اروپایی خود باشند. در خبرها آمده بود که به دلیل فشار آمریکا راه بازگرداندن این پول ها به ایران مسدود شده است. سه کشور اروپایی همچنین باید تلاش های خود برای شفاف شدن موضع وزارت خزانه داری آمریکا درباره حفظ کانال های بانکی در زمینه کمک های بشردوستانه با ایران را مضاعف کنند.

اندیشکده اروپایی می افزاید: بدون تردید چین و ایران برای ادامه تجارت نفتی از طریق اقداماتی چون توافقات مبادله نفتی از طریق روسیه رایزنی های جداگانه ای خواهند داشت. سه کشور اروپایی باید این موضوع را لحاظ کنند که آنها چطور می توانند از این تلاش (ایران و چین) حمایت کنند، موضوعی که شامل احتمال مرتبط کردن اینستکس به روشی محدود به چین و هند هم می تواند بشود؛ این دو کشور مقادیر زیادی از ذخایر نفت ایران را در اختیار دارند و این امکان وجود دارد که از آن منابع برای تجارت بشردوستانه با ایران استفاده شود.

توصیه های اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در شرایطی مطرح شده که کشورهای اروپایی از زمان خروج آمریکا از برجام به ایران درباره تحقق مزایای اقتصادی حضور در این توافق وعده های زیادی دادند اما آنطور که وزیر خارجه ایران گفته است، آنها به تعهدات خود عمل نکرده اند.

شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه (18 اردیبهشت ماه) در بیانیه ای اعلام کرد قصد دارد در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند.

جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شده به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام کنند.

در بیانیه اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی ضمن رد ضرب الاجل 60 روزه ایران تصریح کردند: قویاً به ایران توصیه می کنیم از انجام اقداماتی که موجب تشدید مسائل می شود، خودداری کند (جزئیات بیشتر)

محمد جواد ظریف پنجشنبه هفته گذشته در انتقاد از این بیانیه در توئیتر نوشت: بیانیه امروز اتحادیه اروپا نشان می دهد چرا کار برجام به اینجا کشیده است: آمریکا یک سال است که با زورگویی اروپا و بقیه کشورهای دنیا- را تهدید می کند و اروپا فقط ابراز تأسف کرد. اتحادیه اروپا به جای اینکه از ایران بخواهد به صورت یکجانبه به توافقی چندجانبه پایبند باشد باید به تعهدات خود از جمله عادی سازی روابط اقتصادی عمل کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 212

به "شورای روابط خارجی اروپا: اینستکس را راه اندازی کنید و برجام را نجات دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای روابط خارجی اروپا: اینستکس را راه اندازی کنید و برجام را نجات دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید