بهشتی پور: سیاست اقدام در برابر اقدامیک راه چاره میانه در ارتباط با برجام است

به گزارش بیباپ، یک کارشناس مسائل بین الملل توضیح داد : به نظر می رسد که در شرایط فعلی ایران و آمریکا می توانند در ارتباط با موضوع برجام ، سیاست اقدام در برابر اقدام را در پیش بگیرند چرا که این موضوع یک راهکار میانه است .

بهشتی پور: سیاست اقدام در برابر اقدامیک راه چاره میانه در ارتباط با برجام است

حسن بهشتی پور در گفت وگو با خبرنگاران در ارتباط با نشست روز آدینه کمیسیون مشترک برجام و بعضی از اخبار مثبت منتشر شده در خصوص این نشست و برگزاری مجدد نشست این کمیسیون در روز سه شنبه در وین اضافه کرد: اگر از نگاه خوشبینانه بخواهیم به مسائل و تحولات نگاه کنیم به نظر می رسد که آمریکا تا حدودی از موضع قبلی خود عدول نموده و می خواهد به صورت گام به گام تحریم ها را بردارد. در صورتی که پیش از این موضوع بازگشت به برجام را منوط به انجام مذاکره با ایران نموده بودند. در مقابل این موضوع ،مقامات ایران تاکید داشتند که این آمریکا بوده که از برجام خارج شده و برای بازگشت به برجام احتیاج به مذاکره ای نیست و آنها باید برای بازگشت به برجام به تعهدات خود در این توافق بین المللی عمل نمایند و تحریم ها را بردارند.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بعد از دیدار اخیر وزیران امور خارجه آمریکا، آلمان ، انگلیس و فرانسه به نظر می رسد این تصمیم گرفته شده که آمریکا مرحله به مرحله به برجام برگردد و طرحی نیز در این زمینه تهیه شده است از دیگر سو مسکو نیز اعلام نموده که نقشه راهی برای بازگشت آمریکا به برجام دارد و به نظر می رسد یکی از اهداف اصلی سفر وزیر خارجه روسیه به تهران در روزهای آینده در خصوص این موضوع باشد.

وی در خصوص انتشار بعضی از اخبار در ارتباط با انجام مذاکره مستقیم و غیر مستقیم بین ایران و آمریکا گفت: آقای عراقچی تاکید کردند که ما مذاکره مستقیم و غیر مستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت و ما فقط با گروه 1+4 مذاکره می کنیم .

بهشتی پور ادامه داد: به نظر می رسد نشست روز سه شنبه ایران و گروه 1+4 در خصوص نحوه بازگشتآامریکا به برجام است و احتمالا این گروه خود مستقلا مذاکراتی را با آمریکایی ها داشته باشد.

وی با بیان این که به نظر می رسد که دولت بایدن و تیم او تا حدودی از مواضع قبلی خود کوتاه آمده و آماده هستند که به توافقی با ایران در این زمینه دست پیدا نمایند، خاطر نشان کرد: اگر از نگاه بدبینانه بخواهیم به این مسائل نگاه کنیم باید گفت که این ها هم وعده است و ممکن است تحقق آن موقع ببرد. از دیگر سو آمریکاییها قبلا اعلام نموده اند که ژئوپلیتیک منطقه در حال حاضر با سال 2015 فرق می نماید و آنها به دنبال تغییراتی در برجام هستند در حالی که طرف ایرانی تاکید بر اجرای همین برجام دارد و معتقد به مذاکره مجدد در خصوص آن نیست.

بهشتی پور ادامه داد: باید دید که در روز سه شنبه راه چاره قابل توجهی ارائه می گردد یا نه و آیا این رویکرد در این راستا است که مذاکره ای بین ایران و آمریکا شکل بگیرد یا نه.

بهشتی پور در بخشی دیگری از این مصاحبه با بیان این که ایران طرح گام به گام را رد نموده ،گفت: در شرایط کنونی دو طرف می توانند سیاست اقدام در برابر اقدام را در پیش بگیرند و این موضوع در تعارض با سیاست های کشور نیست.

وی با بیان این که این یک راه چاره میانه است و از دیگر باید توجه داشت که بعید است که آمریکا به یک باره اقدام به لغو همه تحریمها کند، ادامه داد: در ابتدا ضروری است آمریکایی ها اقداماتی را در ارتباط با تحریم ها انجام داده مثلا اقدام به تعلیق تحریم های نفتی پتروشیمی یا فلزات گران بها نمایند و ایران نیز پس از راستی آزمایی و اطمینان از انجام این موضوع متناسب با آن اقدامی انجام دهد و سپس این فرایند ادامه پیدا کند.

بهشتی پور در خاتمه گفت: باید توجه کنیم که طرح گام به گام یک طرح کلی و نقشه راه است و اعتماد چندانی در آن بین طرفین نیست ولی در سیاست اقدام در برابر اقدام، طرفین می توانند با انجام اقدامات متقابل تاحدودی اعتماد یکدیگر را در این فرایند جلب نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1866

به "بهشتی پور: سیاست اقدام در برابر اقدامیک راه چاره میانه در ارتباط با برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی پور: سیاست اقدام در برابر اقدامیک راه چاره میانه در ارتباط با برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید