دانشی: فاز های پارس جنوبی با پیشرفت 90 درصد به زنگنه رسید ، ابهامات جدی درباره طرح 28 مخزن

به گزارش بیباپ، مدیر فنی اسبق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: الان در طرح 28 مخزن شرکت هایی حضور دارند که تجربه و سرمایه لازم را ندارند. مگر قرار نبود این شرکت ها، سرمایه و فناوری پیشرفته به همراه داشته باشند؟

دانشی: فاز های پارس جنوبی با پیشرفت 90 درصد به زنگنه رسید ، ابهامات جدی درباره طرح 28 مخزن

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علیرضا دانشی مدیر فنی اسبق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به حضور افراد غیرمتخصص در وزارت نفت در دوران بیژن زنگنه گفت: شما کافی است به مدیران فعلی وزارت نفت نگاه کنید تا ببنید زنگنه افرادی را بر سر کار آورده است که هیچکدام از آن ها سابقه نفتی ندارند. معاون برنامه ریزی وزارت نفت از وزارت نیرو توسط زنگنه آورده شده است. آقای کرباسیان که اصلا حداقل آشنایی با حوزه نفت ندارد و الان مدیرعامل شرکت ملی نفت است.

وی ادامه داد: آقای زنگنه توضیح دهد که رضا دهقان معاون توسعه شرکت ملی نفت چگونه در این پست قرار گرفته است. همچنین آقای محمدزاده معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز از حوزه راه آهن به صنعت نفت آمده است. از طرفی تعداد زیادی نماینده نیز در صندلی های مدیریتی در وزارت نفت حضور دارند. مگر می گردد با افرادی که یک روز سابقه حضور در صنعت نفت نداشتند و شناختی در این حوزه ندارند این صنعت را مدیریت کرد.

دانشی گفت: در دوران وزیر فعلی نفت ما شاهد ساختارسازی های خلق الساعه در صنعت نفت کشور بودیم که بدون پشتوانه مطالعاتی انجام می شدند. تمامی این اسنادی که تیم ایشان برای صنعت نفت نسخه پیچی می نمایند بدون کار کارشناسی است و صرفا شعار است. الان هم یک سند راهبردی در بحث تعمیرات در مناطق نفت خیز جنوب ارائه کردند که به دلیل مسائل تحریمی نمی توانم عواقب آن را توضیح دهم، ولی همینقدر بگویم که اجرای این سند خیانت در حق کشور است.

* فاز های پارس جنوبی با پیشرفت فیزیکی 90 درصد به زنگنه رسید

مدیر فنی اسبق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اضافه نمود: الان در طرح 28 مخزن شرکت هایی که تجربه و سرمایه لازم را ندارند مورد استفاده قرار گرفته شدند. واقعا هدف از این همه تغییرات و توقف عادی فرآیند انجام کار ها توسط کارشناسان شرکت مناطق نفت خیز جنوب چیست؟ مگر قرار نبود شرکت های درگیر پروژه های مزبور، سرمایه و دستیابی به فنآوری پیشرفته به همراه داشته باشند. در قرارداد های فعلی که این موضوعات کنار رفته است و دارند از اوراق قرضه برای انجام کار های عادی استفاده می نمایند.

وی گفت: علاوه بر این ما شاهد یک عدم اولویت بندی در اجرای پروژه حفاری چاه ها هستیم. وقتی پول ما محدود است نباید اقدام به حفاری چاه های غیراولویت دار وبا ریسک بالا کرد، زیرا بازگشت سرمایه ندارند. با این کار دولت بعد چگونه می تواند هزینه اوراق منتشر شده برای اجرای این طرح ها را بازگرداند.

دانشی ادامه داد: قطعا میدان مشترک پارس جنوبی باید توسعه پیدا کند، اما وقتی از آن طرف برنامه ای برای بهینه سازی مصرف انجام نشده و بازاری نیز برای صادرات گاز در نظر نگرفته ایم این اقدام بی فایده می گردد. متاسفانه دیپلماسی انرژی زنگنه و تیم فعلی وزارت نفت خیلی ضعیف است. در این دوره صادرات گاز به پاکستان و عمان پیگیری نشد. با ایجاد نزاع گازی با ترکمنستان نیز فرصت دریافت و استفاده از گاز این کشور را از دست دادیم و الان در حال حذف از بازار های ترکیه و عراق هستیم.

مدیر فنی اسبق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: خب ما اینهمه سرمایه گذاری برای توسعه پارس جنوبی می کنیم که گاز با ارزش را با قیمت پایین در خطوط لوله هدر دهیم و بسوزانیم؟ در ضمن در توسعه پارس جنوبی نیز اقدام قابل توجهی توسط آقای زنگنه انجام نشد و ایشان تنها روبان پروژه هایی را بریدند که با 90 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل آن ها داده شد. یعنی بخش زیادی از کار توسعه پارس جنوبی توسط دولت نهم و دهم انجام شد و ایشان با دیپلماسی انرژی ضعیفی که داشتند مانع از استفاده بهینه از بهره برداری از میادین پارس جنوبی شدند. در دوره ایشان یک قرارداد برای صادرات گاز بسته نشده است.

* در دوره زنگنه احداث حتی یک پالایشگاه نیز کلید نخورده است

وی همچنین گفت: در کشوری که 70- 80 درصد درآمد های آن مربوط به صنعت نفت است اوضاع بد مالی را باید در نحوه مدیریت در وزارت نفت جستجو کرد. اصرار ایشان به خام فروشی نفت باعث شد که تحریم های نفتی اقتصاد و معیشت مردم را تحت فشار بگذارد. در دوره زنگنه احداث حتی یک پالایشگاه نیز کلید نخورد، زیرا ایشان به ساخت پالایشگاه و فراوری فرآورده اعتقاد نداشت.

دانشی در خاتمه اعلام کرد: بنابراین زنگنه نه تنها در حوزه پالایشگاه سازی و فراوری بنزین کارنامه قابل دفاعی ندارد بلکه در بحث مصرف بنزین با حذف سهمیه بندی بنزین و بی اعتبار کردن کارت سوخت باعث شد که مصرف بنزین افزایش چشمگیری پیدا کند و بدین صورت به کشور خسارت چندین و چند هزار میلیارد تومانی وارد کرد. این ها موضوعاتی نیست که زنگنه بتواند با پمپاژ خبری رسانه های موافق، خود را از آن ها تبرئه کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1308

به "دانشی: فاز های پارس جنوبی با پیشرفت 90 درصد به زنگنه رسید ، ابهامات جدی درباره طرح 28 مخزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشی: فاز های پارس جنوبی با پیشرفت 90 درصد به زنگنه رسید ، ابهامات جدی درباره طرح 28 مخزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید