دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان رونمایی شد

به گزارش بیباپ، معاون فرهنگی امور استان های حوزه هنری کشور گفت: پروژه دانشنامه کوشش می نماید فرهنگ و تمدن کردستان را از منظر تاریخ فرهنگی مورد مطالعه قرار دهد و از این جهت حائز اهمیت است که مجموعه میراث معنوی و فرهنگ کردستان را مکتوب و برای آیندگان به یادگار می گذارد.

دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان رونمایی شد

به گزارش بیباپ، داوود ضامنی، در آئین رونمایی از دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان که در سینما بهمن سنندج برگزار گردید، اظهار کرد: حافظه فرهنگی بخشی از تاریخ فرهنگی است و شاید بدون توجه به تاریخ فرهنگی مفهوم حافظه فرهنگی را به درستی درک نکنیم. تاریخ فرهنگی ارتباط خاصی با انسان شناسی فرهنگی دارد، به این دلیل که انسان شناسان کوشش کردند تجربیات زیست و معناهای ذهن انسان، مقوله فرهنگ، هنر، تمدن و تاریخ را بازنمایی بنمایند. فرهنگ به نحوی جدی به زمان گره خورده و امر فرهنگی یک امر زمانمند است و هر زمانی خوانش های جدیدی از فرهنگ خود ارائه می کنیم، در واقع معناهایی از دل فرهنگ و هنر استخراج می کنیم که می تواند جهان ما را توسعه دهد و مفهوم حافظه فرهنگی امروز از سطح یک نگرش روانشناسی و جامعه شناسی فراتر رفته است.

ضامنی ادامه داد: مورخان در 300 سال سال گذشته کوشش می کردند فرهنگ و هنر را از یک منظر سیاسی مطالعه نمایند و بخش عمده کتاب هایی که در این حوزه نوشته شده به نوعی نگاه از بالا بوده و کوشش شده آن جنبه از فرهنگ که توسط نهادهای وابسته به قدرت مقبول بوده است بازنمایی گردد.

وی اظهار داشت: پروژه دانشنامه کوشش می نماید فرهنگ و تمدن کردستان را از منظر تاریخ فرهنگی مورد مطالعه قرار دهد.

معاون فرهنگی امور استان های حوزه هنری کشور گفت: دلیل توجه به حافظه فرهنگی مهم است زیرا این حافظه یادآور می گردد چه چیزی اهمیت به خاطر سپردن را و چه چیزی استعداد فراموش شدن را دارد.

وی اظهار کرد: پروژه دانشنامه از این جهت حائز اهمیت است که مجموعه میراث معنوی و فرهنگ کردستان را به شکلی مکتوب می نماید و برای آیندگان به یادگار می گذارد.

ضامنی با اشاره به اینکه میوه این کار در 15 سال آینده دیده می گردد اضافه کرد: مسئولان استان باید با درکی درست از شرایط کنونی به یاری حوزه هنری بیایند و در مورد تأمین اعتبارات برای توسعه پروژه دانشنامه در جهت به تحریر درآمدن تاریخ فرهنگی کردستان یاری نمایند.

وی در خاتمه یادآور شد: با توجه به محدودیت در چاپ فیزیکی این دانشنامه ها یک سایت برخط این دانشنامه را در اختیار تمام علاقمندان به خصوص کردهایی که در خارج از کشور هستند قرار دهد.

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: استان کردستان و مناطق کردنشین دارای فرهنگ و تمدن کهنسال است که ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ ایرانی دارد و بازخوانی این فرهنگ و تمدن بدون خوانش تمدن ایران زمین امری محال است. آنچه در سال های متمادی همواره مغفول مانده کوشش جدی در نشان دادن ارتباط زیبای فرهنگ کرد با ایران زمین است. در تمام جهان قومیت های متفاوت را به عنوان تهدید می داند اما در جمهوری اسلامی قومیت های گوناگون فرصت هستند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان اظهار داشت: در این دانشنامه کوشش شد کردها را در بستر تاریخ ایران زمین به نمایش بگذاریم و مفاخر و جنبه های زندگی آنها را معرفی کنیم و سعی خواهد شد عمق اعتقاد کردها به اسلام ناب محمدی و عشق به این آب و خاک به نمایش گذاشته گردد و این در گرو همکاری همه دانشمندان و اندیشمندان با ما است.

مرادی در خاتمه یادآور شد: تمام پروسه تهیه 4 اثر که از آن رونمایی می گردد در کردستان صورت گرفته ولی این ادعا را نداریم که بدون ایراد است و امیدواریم در آینده با همکاری مفاخر و اندیشمندان این دانشنامه را اصلاح کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 180

به "دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید