خبرنگاران پنس درخواست تندروها برای اعلام پیروزی ترامپ را رد کرد

به گزارش بیباپ، تهران - خبرنگاران- مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا درخواست تعدادی از جمهوریخواهان افراطی مبنی بر اعلام پیروزی دونالد ترامپ بعنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا به جای جو بایدن رئیس جمهوری منتخب این کشور،در آخرین جلسه نمادین و تشریفاتی ششم ماه ژانویه (17 دی ماه) شمارش آرای هیات گزینشگران را رد کرد.

خبرنگاران پنس درخواست تندروها برای اعلام پیروزی ترامپ را رد کرد

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران، تعدادی از جمهوریخواهان تندرو روز گذشته (سه شنبه) دادخواستی به دادگاه فدرال ایالت تگزاس ارائه کردند تا با تنفیذ اختیاراتی قانونی به مایک پنس معاون ترامپ، او بتواند در آخرین کوشش باقی مانده برای تغییر نتیجه آرای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، ترامپ را در نشست ششم ژانویه، برنده انتخابات اعلام کند.

تارنمای اندیشکده آمریکایی پولیتیکو در این باره گزارش داد: پنس طرح این نمایندگان تندرو جمهوریخواه مجلس آمریکا از جمله لوئی گومرت (Louie Gohmert) از ایالت تگزاس و 11 جمهوریخواه دیگر را امضا نکرد و پذیرش این خواسته تندروها خودداری نموده است.

به نوشته این رسانه آمریکایی، این نخستین مقاومت آشکار پنس در قبال فشارهای فزاینده ای است که از وی خواسته اند در نشست 17 دی ماه نتیجه را به نفع ترامپ تغییر دهد.

اقدام گومرت و سایر جمهوریخواهان تندرو برای آن بوده که پیش از ارائه این دادخواست، توافق کتبی معاون ترامپ را در این زمینه بدست آورند. گومرت گفته بود: در یک تله کنفرانس، افرادی که این دادخواست را ارائه داده بودند، مذاکرات موفقیت آمیزی نداشتند.

تارنمای خبری هیل (TheHill) روز گذشته خاطرنشان کرد: گروهی از جمهوریخواهان طرفدار ترامپ، دادخواستی برای مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا به دادگاه ارائه نموده اند تا به نحوی وی در آخرین جلسه نمادین و تشریفاتی ششم ماه ژانویه (17 دی ماه) در شمارش آرای هیات گزینشگران در کنگره، رای برنده را به نام ترامپ و نه بایدن بخواند.

هیل اضافه کرد: این دادخواست بیشتر بر نقش پنس در نشست ششم ژانویه تاکید دارد و جمهوریخواهان که این دادخواست را به قاضی فدرال ایالت تگزاس ارائه نموده اند، خواهان آن هستند که این دادگاه به پنس اختیار قانونی را در این نشست بدهد تا بتواند آرای ایالت های کلیدی را که ترامپ در آنها شکست خورده است، لغو کند و به نفع ترامپ بازگرداند.

بنابراین گزارش در میان جمهوریخواهانی که این دادخواست را برای پنس به دادگاه تگزاس ارائه نموده اند، کلی وارد (Kelli Ward) سناتور سابق ایالت آریزونا است، فردی که بر ادعای ترامپ مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات آمریکا، صحه می گذارد.

ترامپ، پنس را متهم به یاری کاری کرد

هیل نوشت: این دادخواست درحالی برای مایک پنس به دادگاه فدرال تگزس ارائه می گردد، که وی به شدت خود را تحت فشار طرفداران ترامپ و حتی شخص ترامپ می بینید تا پروتکل های عادی در این نشست را منحرف سازد.

این گزارش به نقل از شبکه خبری سی ان ان می افزاید: رئیس جمهوری آمریکا از اینکه پنس کار چندانی برای تغییر آرای انتخابات آمریکا به نفع وی انجام نداده، قویا گله مند است.

نظام پیچیده انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا

بر اساس نظام انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، پس از یکسال کارزار انتخاباتی میان حزبی و معین شدن نامزد نهایی از دوحزب دموکرات و جمهوریخواه تا پیش از شهریورماه، آرای مردمی در روز سوم ماه نوامبر (روز برگزاری انتخابات) در این کشور به صندوق های رای ریخته می گردد، پس از سرانجام یافتن رای گیری تمامی ایالت ها تا دوهفته پس از سرانجام یافتن روز انتخابات، باید نتایج آرا را به تصویب و تایید نهایی برسانند.

آنگاه نوبت به رای گیری مجمع گزینشگران موسوم به کالج انتخاباتی می رسد که در 14دسامبر (24 آذرماه) گذشته برگزار گردید و جو بایدن را بعنوان رئیس جمهوری منتخب مردم آمریکا برگزیدند.

پس از آن، نتایج رای گیری کالج الکترال به واشنگتن فرستاده می گردد تا به طور رسمی در جلسه مشترک کنگره در روز 6 ژانویه (17 دی ماه) به ریاست مایک پنس معاون رئیس جمهوری وقت شمارش گردد. دوره ریاست جمهوری جو بایدن از روز 20 ژانویه (اول بهمن) با برگزاری مراسم سوگند شروع خواهد شد.

**1302**

منبع: ایرنا
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1577

به "خبرنگاران پنس درخواست تندروها برای اعلام پیروزی ترامپ را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پنس درخواست تندروها برای اعلام پیروزی ترامپ را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید