خبرنگاران هفت چالش داخلی که بایدن با آنها روبرو است

به گزارش بیباپ، نیویورک- خبرنگاران- جو بایدن در حالی روز چهارشنبه به طور رسمی قدرت را در دست می گیرد که جامعه آمریکا در چهارسال گذشته در اثر سیاست های ترامپ و همه گیری کرونا، بسیار متزلزل شده و چالش های اساسی را پیش روی رئیس جمهوری منتخب گذاشته است.

خبرنگاران هفت چالش داخلی که بایدن با آنها روبرو است

به گزارش خبرنگاران، بیش از یکسال رقابت درون حزبی و رقابت برون حزبی، پایان جو بایدن را چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا ساخت که سهم مهم آن اتحاد ارکان مختلف حزب دموکرات در برابر یک رقیب سرسخت به نام دونالد ترامپ بود که نوع عملکرد وی در حزب جمهوری خواه، این حزب را به یک محفل خانوادگی آن هم در سایه فقدان یک شخصیت کاریزماتیک در حزب تبدیل کرد.

اما ترامپ چهار سال با دمیدن در عوامگرایی و ملی گرایی، بخش زیادی از جامعه آمریکا را که وجه مشترک آنها فزونی طلبی نژادی بود، تحریک کرد. این مساله، جامعه آمریکا را به شدت دو قطبی کرد و اختلافات را از سطوح سیاسی به سطوح عوام منتقل ساخت تا جایی که در 17 دی ماه، پس از فراخوان ترامپ برای یک اجتماع اعتراضی علیه نتیجه انتخابات که او متقلبانه می خواند، به کنگره یورش برده شد و در نتیجه آن دست کم پنج نفر کشته شدند.

تا کنون بیش از 100 نفر بازداشت و برای آنها پفراینده تشکیل شده است که بعضی از آنها با راجر استون، دوست صمیمی ترامپ که به تازگی مورد عفو او نهاده شد، ارتباط داشته اند.

در کنار این مساله، تبعیض نژادی ساختاری در آمریکا که با قتل جورج فلوید سیاه پوست توسط یک پلیس سفید رخ داد، همچنان مورد اعتراض در جامعه آمریکا است و راهپیمایی ها و تجمع های مربوط به شکل های مختلفی ادامه دارد. این موضوع یکی از نکات کلیدی در تمامی مناظره ها و برنامه های حزب دموکرات و همچنین مناظره بایدن-ترامپ بود.

بر همین اساس هم بایدن یک زن و یک رنگین پوست را برای معاونت خود انتخاب کرد تا نشان دهد که نسبت به تبعیض نژادی حساسیت دارد و در برنامه های دولت خود آن را لحاظ خواهد نمود.

قطبی شدن شدید و همچنین تفرقه نژادی، تنها چالش های پیش روی بایدن در چهارسال آینده نیست، بلکه او با شورش فاشیستی هم روبرو است. هرچند رئیس جمهوری منتخب معتقد است کار این لحظه و کار چهار سال آینده باید بازگرداندن دموکراسی، نجابت، عزت، احترام و حاکمیت قانون باشد.

ترس از شورش فاشیستی که یکی از گروه های اصلی آن را پسران مغرور و گروه کیوانان تشکیل داده اند، مراسم تحلیف بایدن را آن قدر تحت تاثیر قرار داده است که علاوه بر استقرار تانک ها، نرده های پوشیده از سیم خاردار، بیش از 25 هزار گارد ملی در اطراف کاخ سفید و کنگره، باعث شده است اف بی آی نسبت به شورش مسلحانه در پایتخت 50 ایالت آمریکا هشدار صادر کند.

این مساله در اظهارات دونالد ترامپ هم در شامگاه 17 دی ماه و هم دو روز پس از آن دیده می شد که از برپایی راهپیمایی حامیان خود در روز تحلیف خبر می داد و به صراحت اعلام می کرد بازی تازه شروع شده است.

ترامپ کشوری به شدت قطبی شده و متفرق را به ارث گذاشت، به خشونت دامن زد و نظریه توطئه را گسترش داد.

به همین دلیل هم دموکرات های مجلس نمایندگان، استیضاح او را کلید زدند و 10 عضو جمهوری خواه هم به آنها پیوستند که بعضی از آنها در سطوح بالای این حزب بودند.

به این ترتیب، محکمه استیضاح دونالد ترامپ در سنای آمریکا که از یکم بهمن ماه با اکثریت دموکرات ها خواهد بود و سازوکار استیضاح را آنها معین می نمایند، چالش دیگری برای دولت بایدن خواهد بود.

این چالش از آن جهت اهمیت دارد که بایدن به دنبال تسریع سنا در رسیدگی به گزینه های پیشنهادی وی برای دولت آینده است تا هرچه زودتر بتواند کار را شروع و وعده هایی که برای 100 روز آینده داده است، عملی سازد.

ورود سنا به محکمه استیضاح، اگرچه ممکن است به محروم کردن ترامپ از بعضی فعالیت ها منجر گردد که برای حزب جمهوری خواه هم مفید خواهد بود اما آنچه که مسلم است، کار برای بایدن سخت خواهد شد چرا که جمهوری خواستار از این حربه، در پی انتقام برخواهند آمد همچنانکه در رای گیری کاملا حزبی در مجلس نمایندگان، دیده شد که آنها با استیضاح ترامپ مخالفت کردند و در تایید پیروزی بایدن هم رای منفی دادند.

از این رو، هر اقدام نادرست می تواند دو قطبی شدن جامعه را تشدید کند و شورش ها را گسترش دهد.

چالش بعدی دیگری که بایدن با آن روبرو است، همه گیری کرونا در این کشور است که تا به امروز نزدیک به 24 میلیون مبتلا و 400 هزار جان باخته ناشی از این بیماری داشته است.

این ویروس مهلک، نه فقط جان انسان ها بلکه اقتصاد آمریکا را هم به سرازیری سقوط کشانده است که به تبع آن، افزایش بیکاری، افزایش بی خانمانی و از دست رفتن مشاغل کوچک ایجاد شده است.

بسیاری از صنایع همچون هواپیمایی، رستوران ها، دانشگاه ها، گردشگری، فروشگاه های زنجیره ای و مشاغل کوچک دچار ورشکستگی شده اند و همین مساله موجب رشد بیکاری در آمریکا شده است.

برخلاف ادعاهای عمدتا ساختگی ترامپ مبنی بر فرایند رو به رشد اقتصادی، اخراج کارگران همچنان ادامه دارد که این اخراج نه فقط منجر به از دست دادن شغل که باعث قطع بیمه درمانی سهم کارفرمایان هم می گردد.

از این رو، توزیع واکسن و رساندن بسته حمایتی به خانواده های آمریکا، دیگر چالش پیش روی بایدن است که به اعتقاد بسیاری از دموکرات ها، بهترین راه برای بایدن در متحد کردن ملت و بازگرداندن اعتماد به دولت، دستیابی به نتایج ملموس در خصوص موضوعاتی همچون مهار کرونا و رشد اقتصاداست که برای همه آمریکایی ها اهمیت دارد.

در این صورت، شاید هوشیاری بایدن در نیفتادن به دام بازی استیضاح ترامپ و واگذار کردن آن به کنگره، می تواند این فرصت را در اختیار او قرار دهد که با عبور از ترامپ، نشان دهد که اقدامات دو حزبی امکان پذیر است.

در کنار همه اینها، بایدن با یک چالش درون حزبی هم روبرو است و آن انتظارات جریان مترقی خواه است. این جریان با شروطی به حمایت از بایدن برخاست و انتظار می رود با نشستن برنی سندرز در صندلی رئیس کمیته اقتصادی سنا، پیشبرد برنامه های آنها به طور جدی باید مد نظر بایدن قرار گیرد تا بتواند جامعه متزلزل و در حال فروپاشی را نجات دهد، در غیر این صورت برنامه های حمایتی و اقتصادی وی دچار مشکل خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1737

به "خبرنگاران هفت چالش داخلی که بایدن با آنها روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هفت چالش داخلی که بایدن با آنها روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید