تشخیص سرطان در چند دقیقه با یاری اشعه ایکس

به گزارش بیباپ، این دستگاه با وضوع و دقت بی نظیری که دارد می تواند انقلابی در زمینه های گوناگون از جمله جراحی سرطان، آسیب شناسی، بازرسی دارو و زمین شناسی ایجاد کند.

تشخیص سرطان در چند دقیقه با یاری اشعه ایکس

ایده ساخت این دستگاه ابتدا در جهت کشف بهتر بمب ها برای امنیت هواپیماها بود. در این مقاله نو که در تاریخ 19 مه در مجله Scientific Reports منتشر شده است محققان این فناوری را برای زمینه های دیگری از جمله پزشکی و مصارف علمی به کار گرفته اند.

جوئل گرینبرگ(Joel Greenberg) دانشیار مهندسی برق و کامپیوتر در برنامه فیزیک پزشکی می گوید: فرقی نمی نماید در پی بمب در یک کیف باشید یا یک غده در بدن. فیزیک برای هر دوی آن ها یکسان است. اما از منظر مهندسی آن ها متفاوت هستند. ما این دستگاه کوچک با وضوح بالا را ساختیم که برای کاربردهای مختلف زیادی مناسب است.

این فناوری یک سیستم اشعه ایکس ترکیبی است که در آن پرتونگاری سنتی اشعه ایکس با اشعه ایکس مخصوص تشخیص بیماری ها ترکیب شده است.

در نوع اول اشعه ایکس مستقیما از درون جسم می گذرد و در نوع دوم اطلاعات مربوط به زاویه ها و طول موجی که از جسم منتشر می گردد جمع آوری شده و اثر منحصر به فردی از ساختار جسم فراهم می نماید.

یکی از مسائل استفاده از این فناوری این است که سیگنال های اشعه ایکس بسیار ضعیف و پیچیده اند. بنابراین تعداد کمی از اشعه ها به آشکارساز می رسند که باعث تاخیرهای طولانی هنگام جمع آوری اطلاعات می گردد.

محققان دانشگاه دوک برای حل این مشکل از یک سپر حفره دار استفاده کردند که به اشعه ایکس امکان حرکت در زوایای مختلف را می داد. سپس یک کامپیوتر می تواند سیگنال های وسیع و پیچیده را پردازش کند. این روش به محققان این امکان را می دهد تا با جمع آوری تعداد مناسبی از اشعه های منحرف شده در مدت زمان کوتاه تر به تشخیص ماده مورد نظر بپردازند.

آنوج کاپادیا (Anuj Kapadia) که در زمان انجام تحقیقات دانشیار رادیولوژی دانشکده فیزیک پزشکی دانشگاه دوک بود می گوید: سیستم امنیتی اهدافی متفاوت با آزمایشگاه غده شناسی دارد. در سیستم امنیتی هدف آنالیز ده ها سانتی متر از اشیا مختلف در کسری از ثانیه است در حالی که در آزمایشگاه هدف ما دستیابی به تصویری با وضوح بالا از یک نمونه کوچک در مدت زمانی کوتاه بود.

عظیم ترین چالشی که این دستگاه با آن روبه رو بوده است تشخیص دقیق بافت ها سرطانی است. محققان با یاری همکارانشان در مرکز بهداشت دوک به آنالیز نمونه های بافت افراد پیش از ارسال به متخصصان آسیب شناسی پرداختند. نتایج به دست آمده نه تنها با تشخیص بالینی مطابقت داشت بلکه این دستگاه توانست بافت های درون و اطراف بافت سرطانی را تشخیص دهد.

کاپادیا اضافه نمود: هدف نهایی ما این است که در هر اتاق عمل یکی از این دستگاه ها داشته باشیم تا جراحان به محض برداشتن غده سرطانی بتوانند محل را آنالیز نمایند و وجود سلول های سرطانی را تشخیص دهند. تا اگر بخشی از سلول ها به جای مانده، بتوانند به سرعت آن را بردارند.

محققان بعلاوه نشان دادند که این دستگاه می تواند در لحظه فرآورده های دارویی را آنالیز کند این موضوع نه تنها به تولیدنمایندگان دارو یاری می نماید تا نسبت به محصولشان اطمینان حاصل نمایند بلکه به پلیس ها و کارزارهای بهداشت یاری می نماید تا اطمینان حاصل نمایند افراد داروهای فاسد نمی فروشند یا مصرف نمی نمایند.

این دستگاه به آنالیز سنگ ها هم یاری می نماید و برای مصارف باستان نشاسی و مطالعه فسیل ها و برای معدن چیان مفید است.

محققان برای بهبود کار خود برای آنالیز بهتر نمونه ها از موسسه ملی سلامت یاری اقتصادی دریافت نموده اند.

انتهای پیغام

منبع: گردشبان
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2027

به "تشخیص سرطان در چند دقیقه با یاری اشعه ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان در چند دقیقه با یاری اشعه ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید