صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم

به گزارش بیباپ، تهران (پانا) - علی اکبر صالحی عصر روز سه شنبه 19 اسفند ماه با همراهی جمعی از معاونین، مدیران ارشد و متخصصان این سازمان از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سال 99-98 در ساختمان کتابخانه سازمان بازدید کرد.

صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، این رادیوداروها که تحت عنوان رادیوداروی درمانی LU177-Rituximab و رادیوداروی درمانی LU177-Trastuzumab هستند به ترتیب برای درمان سرطان های لنفومای غیر هوچکین و سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرند. این رادیوداروها مرحله اول بالینی را در بخش پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طی نموده اند و با موفقیت منجر به درمان چند بیمار سرطانی شده است. دو رادیوداروی رونمایی شده طی مدت 20 مهرماه 98 تا 19 آذرماه 99 در پژوهشکده کاربرد پرتوهای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران به مرحله تولید رسیده است.

معاون رییس جمهور پس از بازدید از این نمایشگاه ضمن تقدیر از دکتر کریمی ثابت، معاون سازمان و رییس پژوهشگاه و همکاران این مجموعه علمی و ارزشمند بویژه همکارانی که گمنام هستند، گفت: امروز روزی بسیار شعف انگیز، افتخار آفرین و امیدبخش بود.

وی اضافه نمود: این دستاوردها که واقعاً افتخار آفرین هستند، در دو بخش قرار می گیرند. یکی بخشی که در ارتباط با مردم است و دیگری برای رفاه جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است مردم ارزش بخش دوم را ندانند، مثل دستگاه چگالی سنج که در صنایع کشور مورد استفاده قرار میگیرد و نهایتاً به رفاه مردم بر می شود. اما دستاوردهایی مثل رادیوداروها مستقیماً در تشخیص امراض و معالجه آنها بکار می فرایند، بخصوص در امراض صعب العلاجی همچون سرطان ها که سال هاست بشر در تلاش برای یافتن راه درمان و علاج آنهاست، جز تکنولوژی های مرز دانش روش دیگری متصور نیست.

دکتر صالحی با تقدیر از پیشکسوتان حوزه پژوهشگاه و بویژه رادیوداروها، به دو رادیوداروی جدید ساخت پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اشاره نمود و گفت: هر دز یکی از این رادیوداروها 57 هزار دلار است که با این قیمت ، تهیه آن از توان عموم جامعه جز عده معدودی خارج است. عزیزان ما در پژوهشگاه درتلاش هستند بستر (Base) آن را در داخل ایجاد کنند تا قیمت آن کاهش یابد و هموطنان بتوانند از آن استفاده کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به بخشی از آیه 32 سوره مائده من احیاها فکأنّما احیا النّاس جمیعا، و نیز درمان سرطان از طریق رادیوداروها گفت: این کار خداپسندانه و مأجوری است که یک انسان را زنده کنید. مثل این است که جامعه بشری را زنده نموده اید.

وی شرح داد: سازمان انرژی اتمی ظرفیت عظیمی دارد که تا به امروز شناسانده نشده است. متخصصین این مجموعه تنه به تنه کشورهای پیشرفته می زنند. همین رادیودارو یک تکنولوژی پیشرفته در مرز فناوری است و سهل الوصول نیست. وقتی رادیودارویی می سازیم که هر دز آن 57000 دلار است، پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم. علیرغم محدودیت هایی که داریم. شرایط عادی نیست اما دستاوردهای بسیار ارزشمندی داریم. این به اعتبار سخن پروردگار است که می فرماید لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ یعنی اگر برای خدا کار کنید، برکت در کارتان می آید.

دکتر صالحی با اشاره به سخن نادرست برخی افراد در خصوص بودجه سازمان که در افکار عمومی و حتی نخبگان مطرح می شود، گفت: حتی برخی نخبگان می گویند سالانه میلیاردها دلار در سازمان هزینه می شود. این افراد احتمالاً نمی دانند میلیارد دلار چقدر پول است. کل بودجه ای که مجموعه سازمان که نیروگاه اتمی بوشهر هم جزئی از آن است، طی 30 سال گذشته هزینه نموده، 5/6 تا 7 میلیارد دلار است. که متوسط سالانه حدود 250 میلیون دلار می شود. نیروگاه بوشهر 5 میلیارد دلار می ارزد و هم اکنون سالانه 700 میلیون دلار ارزش اضافه نموده ایجاد می کند در حالیکه بودجه سازمان انرژی اتمی در حال حاضر سالانه حدود 20 میلیون دلار است.

معاون رییس جمهور شرح داد: امسال با شیب عجیبی درآمدزائی می کنیم. بخش هایی از سازمان که قبلاً بودجه می گرفتند علاوه بر اینکه بودجه نمی گیرند، درآمدزائی هم می کنند.

وی تاکید کرد: اگر درست عمل کنیم و بتوانیم از طریق پژوهش درآمدزائی کنیم و دستاوردهای علمی و فکری را افزایش بدهیم، می توانیم امیدوار باشیم سازمان ظرف 8-7 سال آینده به جائی برسد که به دولت بگوید بودجه نمی خواهیم، به شما پول هم می دهیم.

در بخش دیگری از این رویداد دکتر کریمی ثابت، معاون سازمان و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با اشاره به اینکه نمایشگاه برپا شده بخش کوچکی از دستاوردها و فعالیت های این پژوهشگاه بوده است، گفت: این دستاوردها حاصل اعتماد و حمایت های ریاست محترم سازمان است که دست ما را باز گذاشتند تا ایده هایمان را عملیاتی کنیم. ما نیز دست همکاران را باز گذاشتیم تا فعالیت کنند. تلاش ما همچنین بر مبنای زیرساخت هایی انجام می شود که منحصر بفرد است و در جای دیگری پیدا نمی شود.

وی تاکید کرد: اگر نتوانیم به اندازه هزینه هایی که در این مجموعه می شود، درآمد کسب کنیم، از بی هنری ماست. و هنر ما در این است که راه های جدید را ایجاد کنیم. اولویت ما حرکت به سمت فناوری و بازار است. از تجربیات پیشکسوتان استفاده می کنیم و دانش فنی رادیوداروها را توسعه می دهیم. در حال حاضر نیروهای توانمند در پژوهشگاه غالب هستند و روز به روز بر اساس هدفگذاری ها حرکت می کنیم تا با بهره گیری از تجربیات حاصله و تلاش همکاران به نقطه مطلوب برسیم.

شایان ذکر است دکتر صالحی در این بازدید که مدت 2 ساعت و نیم به طول انجامید، با دقت و حوصله با یکایک مسئولان پروژه ها مصاحبه و مصاحبه کرد و متخصصین و محققین حاضر در خصوص فرایند انجام پروژه ها، طراحی و ساخت و کاربرد تجهیزات ساخته شده شرحات لازم را ارائه نمودند.

همچنین در نمایشگاه مذکور تعداد 64 پروژه، 59 محصول و 20 ماکت و دستگاه نمونه ساخته شده معرفی شده و به نمایش در آمده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1851

به "صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید