استفاده از شبکه های اجتماعی عامل افسردگی است یا سرانجام تنهایی؟

به گزارش بیباپ، استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی زمانی رخ می دهد که افراد به آن وابسته می گردد و این اعتیاد در فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد می نماید.

استفاده از شبکه های اجتماعی عامل افسردگی است یا سرانجام تنهایی؟

به گزارش یورونیوز، این تحقیقات نو که روز آدینه در مجله تحقیقات اینترنتی پزشکی منتشر شد، 23 مطالعه را بین سال های 2004 تا 2022 تجزیه و تحلیل نموده است.

محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) دریافتند که در 70 درصد از مطالعات، پس از مداخله در استفاده از شبکه های اجتماعی، بهبود قابل توجهی در درمان افسردگی افراد اجرا شده است.

دکتر روث پلاکت، نویسنده اصلی نتایج این مطالعه ها، گفته است پس از تجزیه و تحلیل 10 مطالعه درباره تاثیر رسانه های اجتماعی روی انسان، متوجه شد افرادی که تا انتها آزمایشات از شبکه های اجتماعی استفاده ننموده اند یا کمتر از آن استفاده کردند نسبت به کسانی که مدام در شبکه اجتماعی بودند افسردگی کمتری داشتند.

خانم پلاکت در ادامه اضافه کرد آگاهی رساندن در خصوص تاثیر شبکه های اجتماعی می تواند افرادی را که به شبکه های اجتماعی اعتیاد دارند، تشویق کند به فعالیت های دیگری که ممکن است در آن ها حس بهتری ایجاد کند روی بیاورند.

تاثیرات مثبت و منفی شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی ممکن است تاثیر مثبت و منفی بر سلامت روان داشته باشند.

به عنوان مثال تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد در سال 2019 اجرا شده، نشان می داد که این نحوه استفاده مردم از شبکه های اجتماعی است که روی سلامت روان آن ها می تواند تاثیر بگذارد. به گفته محققان این مطالعه، شبکه های اجتماعی روی کسانی که به صورت عادی از آن استفاده می نمایند می تواند با پیامدهای مثبتی همراه است.

با این حال بعضی از مطالعات دیگر نشان می دهند ارتباط معناداری میان استفاده از رسانه های اجتماعی و افزایش علائم افسردگی و اضطراب وجود دارد با این حال احتمال داده می گردد بعضی از شرکت نمایندگان در پاسخ به سوالات نسبت به شبکه های اجتماعی سوگیری نموده باشند.

اخیرا تیمی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد مطالعه جهانی انجام دادند که هیچ مدرکی دال بر ارتباط استفاده از فیسبوک به ویژه با آسیب های روانی گسترده پیدا نکرد.

تخمین زده می گردد که 57 درصد از افراد 16 تا 74 ساله در اتحادیه اروپا از رسانه های اجتماعی استفاده می نمایند.

با این حال خام پلاکت می گوید: رابطه بین استفاده از رسانه های اجتماعی و سلامت روان امری پیچیده است. بعضی از مطالعات نشان دادند که ترک رسانه های اجتماعی می تواند اثرات منفی مانند افزایش تنهایی داشته باشد. بعضی دیگر دریافتند که به کاهش احساس افسردگی یاری می نماید.

او در در ادامه افرود برای این که بدانیم تحت چه شرایطی و برای چه کسانی رسانه های اجتماعی می توانند مفید یا مضر باشند به تحقیقات بیشتری احتیاج داریم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1402 بروزرسانی: 21 مرداد 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2579

به "استفاده از شبکه های اجتماعی عامل افسردگی است یا سرانجام تنهایی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از شبکه های اجتماعی عامل افسردگی است یا سرانجام تنهایی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید