آینده سیاسی اردوغان در خطر است؟

یک کارشناس مسائل ترکیه در گفت وگو با خبرنگاران تاکید دارد که نتایج انتخابات شهرداری استانبول آینده اردوغان و حزبش را رقم می زند.

آینده سیاسی اردوغان در خطر است؟

به گزارش خبرنگاران، رحمن قهرمان پور کارشناس مسائل ترکیه و خاورمیانه درباره نتایج انتخابات اخیر در ترکیه و جنجال هایی که پیش آمد گفت: در قضیه انتخابات و اتفاقی که پیش آمد و رقابتی که بین ییلدریم و امام اوغلو وجود داشت مسائل پیچیده و متعددی مطرح است. اما می توان گفت نتایج اخیر زنگ خطری برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه است، در روزهای اخیر اردوغان بار دیگر از ییلدیریم به طور علنی حمایت نموده بود که مورد اعتراض رسانه ها نهاده شد. چرا که معتقد بودند رئیس جمهور با توجه به جایگاهش حداقل باید بی طرفی را رعایت کند.

این کارشناس همچنین درباره توانایی ترکیه مبنی بر ایجاد توازن در روابطش با آمریکا و روسیه گفت: ترکیه به دنبال این است تا در سالهای آینده سیاست خارجی مستقل تری نسبت به گذشته داشته باشد. این استقلال بدان معنا نیست که آنکارا مانند دهه های 70 و 80 روابط نزدیکی با اروپا و آمریکا نداشته باشد. این تصمیم راهبردی است که ترکیه اتخاذ نموده و دلایل متعددی هم دارد.

دستگاه سیاست خارجی ترکیه بر این باور است که آینده آنکارا در گرو کاهش وابستگی به آمریکا و اروپا و همچنین برقراری سیاست خارجی متوازن بین بازیگران شرق و غرب است. همانطور که در جریان هستیم در سالهای اخیر ترکیه بیشتر به روسیه، چین و هند نزدیک تر شده و همینطور در آفریقا و خاورمیانه حضور پیدا نموده است. آنها به دنبال این هستند تا با همه بازیگران روابط بین الملل ارتباط نزدیک تری داشته باشد. در سند چشم اندازشان نیز ذکر شده که ترکیه در چند سال آینده باید به یک بازیگر دنیای تبدیل گردد که لازمه آن ارتباط موثر نه تنها با اروپا و آمریکا بلکه با همه قدرت های دنیا است. این مساله موجبات نگرانی اروپا را نیز فراهم نموده است و در ماجرای کودتای نافرجام 2016 تنش ترکیه با کشورهای اروپایی بیشتر شد. ماجرای کشیش آمریکایی هم باعث شد تا اختلافات آمریکا و ترکیه نیز آشکار گردد.

قهرمانپور همچنین درباره برنامه ترکیه برای خرید سامانه های S400 گفت: مساله خرید S400 نیز برای ترکیه استراتژیک است و این کشور حاضر نیست تا از آن صرفنظر کند. این مساله ایجاب می نماید که ترکیه روابطش با آمریکا را مقداری کاهش دهد و در ازای آن از حمایت چین و روسیه برخوردار گردد. همانطور که شاهد هستیم روابط ترکیه و روسیه از سال 2004 گسترش پیدا نموده و نزدیک به 50 میلیارد دلار این دو کشور توافقات تجاری دارند. همچنین قرار است روسیه در ترکیه نیروگاه هسته ای ایجاد کند.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 18 مرداد 1398 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 250

به "آینده سیاسی اردوغان در خطر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده سیاسی اردوغان در خطر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید