50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند

به گزارش بیباپ، تهران (پانا)- رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از برنامه ریزی این سازمان برای انجام نظارت های رندمی یا اتفاقی خبر داد و گفت اصلاح آیین نامه و افزودن نظارت های رندمی و نظارت مقیم به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده است.

50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احمد خرم در خصوص اقدامات این سازمان برای جلوگیری از تکرار نشدن حوادثی همچون پلاسکو، از برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی ساختمان با همکاری وزارت راه و شهرسازی برای تدوین آیین نامه اجرایی مبحث 22 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (مراقبت و نگهداری از ساختمان ها) خبر داد.

وی بی دقتی در کار و سخت نگرفتن مقررات ملی و کنترل ساختمان را عامل بروز حوادث ساختمانی از جمله حادثه ساختمان پلاسکو بیان نمود و گفت: نگهداری و مراقبت از ساختمان ها موضوع مهمی است که در مباحث 22 گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان در نظر گرفته شده است، اما به علت آنکه اجرای آن الزامی نشده است؛ گاهی شاهد بروز حوادث ناگواری در بخش ساختمان هستیم.

خرم نگهداری از ساختمان های موجود را تجربه امروزی دنیا دانست و تاکید کرد که ایران نیز با وجود ضوابط و مقررات موجود باید در این جهت گام بردارد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور خاطرنشان کرد: مدیریت بهره برداری، مدیریت نگهداری، مدیریت بازسازی، مقاوم سازی و بازسازی ساختمان های موجود در زمان بهره برداری ساختمان تا زمانی که ساختمان بهره وری دارد و مورد استفاده است، باید مورد توجه باشد. در حالی که در 41 سال بعد از انقلاب این موضوع کاملا نادیده گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون سه ماه است که ستاد مبحث 22 راه اندازی شده و از سال 1400 در کشور عملیاتی و اجرایی می شود، شرح داد: اجرای مبحث 22 مقررات ملی و کنترل ساختمان از ساختمان های مهم و عمومی همچون بیمارستان ها، ترمینال ها، مدارس، دانشگاه ها، ادارات و ساختمان های بلند آغاز خواهد شد و بعدها به تمامی ساختمان های موجود تعمیم خواهد یافت.

خرم برنامه ستاد اجرایی مبحث 22 را ارزیابی ساختمان های بلند که شامل ساختمان های 11 طبقه به بالاست برشمرد و گفت: مقرر است اطلاعات مربوط به ساختمان های بلند در شناسنامه فنی - ملکی ساختمان درج شود.

شناسنامه فنی-ملکی برای ساختمان ها صادر می شود

وی یادآور شد: صدور شناسنامه فنی - ملکی از سال گذشته آغاز شده است و هم اکنون بیشتر ساختمان ها شناسنامه فنی - ملکی ندارند و به همین دلیل نیز نمی دانیم ضعف و قوت ساختمان های مهم در کدام مناطق ساختمان است. در سال آینده با تعیین تیم های بازرسی این کار به شکل تخصصی در ساختمان های مهم و بلند آغاز می شود.

خرم از آموزش بازرسان تخصصی ارزیابی ساختمان های مهم و بلند خبر داد و شرح داد: همکاری دستگاه های دولتی خدمات رسان می تواند کمک مهمی باشد تا اطلاعات ساختمان ها را اخذ کنیم و سپس بر اساس آن پیشنهاد مقاوم سازی و یا بازسازی بدهیم.

50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد ساختمان های شهر تهران جزو ساختمان های بلند محسوب می شوند، گام بعدی را ارزیابی ساختمان های 4 تا 11 طبقه گفت.

وی تاکید کرد: نیاز است تا در خصوص ساختمان ها، نظارت مقیم و نظارت عالیه و همچنین نظارت رندم همانند سایر دنیا نهادینه شود. در ایران تنها نظارت عالیه آن هم به شکل مختصر انجام می شود که نیاز است در این باره تمهیدات مناسبی اندیشیده شود.

خرم از برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برای انجام نظارت های رندمی یا اتفاقی خبر داد و گفت: اصلاح آیین نامه و افزودن نظارت های رندمی و نظارت مقیم به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از راه اندازی نرم افزار کارنامه حرفه ای اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان خبر داد و در بیان ویژگی های این نرم افزار که شامل کارنامه حرفه ای مهندسان است، گفت: عملکرد و تجربه فعالیتی طراحان، ناظران ساختمانی و مجریان ذی صلاح روی شبکه قرار می گیرد و از برترین های جامعه مهندسی برای نظارت های رندم استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1762

به "50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 درصد ساختمان های تهران، برج هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید