طرز تهیه ماست خانگی سفت و کشدار

به گزارش بیباپ، ماست یکی از مفیدترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. اما تا به حال خودتان در منزل ماست خامه ای و کشدار با بافت سفت درست نموده اید؟ درست کردن ماست در خانه یا به اصطلاح ماست بندی یکی از آسان ترین کارهاست. شما به راحتی و با کمترین مواد می توانید درست کردن ماست با شیر را در منزل امتحان کنید. البته می توانید موادی مثل خامه و نشاسته هم به ماست تان اضافه کنید که در ادامه شرح خواهیم داد. طرز تهیه ماست با بافت کشدار و سفت با شیر، خامه یا نشاسته به علاوه دلیل نبستن ماست و ترفند کشدار شدن ماست و بعلاوه طرز تهیه ماست چکیده را در بخوانید. با سرویس همراه باشید.

طرز تهیه ماست خانگی سفت و کشدار

طرز تهیه ماست سفت و کشدار خانگی

مدت زمان آماده سازی ماست: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه ماست کشدار

  • شیر محلی پرچرب: 2 لیتر
  • ماست با کیفیت: 1 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه ماست خانگی سنتی

مرحله اول؛ جوشاندن شیر

ماستی که قرار است مایه شیر باشد را دو ساعت قبل از ماست زدن بیرون از یخچال نگه دارید تا هم دمای محیط گردد. برای درست کردن ماست خانگی با شیر ابتدا باید در یک قابلمه تمیز شیر را بجوشانید.

از زمان به جوش آمدن شیر شعله گاز را ملایم کنید تا شیر به مدت 20 دقیقه بجوشد. به این ترتیب هم میکروب های شیر از بین می فرایند و هم آب اضافی شیر تبخیر می گردد. بعد از 20 دقیقه شیر را در ظرفی بریزید که می خواهید ماست را در آن درست کنید.

مرحله دوم؛ اضافه کردن مایه ماست به شیر

اجازه دهید شیر خنک گردد. برای امتحان کردن اینکه شیر خنک شده یا نه انگشت در شیر بزنید و اگر انگشت نسوخت ولی گرمای شیر را حس کردید یعنی دمایش برای ماست بندی آماده و مناسب است. با دماسنج هم می توانید دمای شیر را اندازه بگیرید. دمای 42 الی 45 درجه سانتی گراد مناسب است.

حالا ماستی که قرار است مایه ماست باشد و هم دمای محیط شده را در یک کاسه با اندازهی شیر مخلوط کنید. وقتی ماست و شیر خوب با هم ترکیب و یکدست شدند آن را به شیر اضافه کنید و با قاشق به آرامی هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب و یکدست شوند.

مرحله سوم؛ قرار دادن ماست در مکانی مناسب

درب ظرف را کیپ و محکم ببندید و با یک حوله یا پتوی تمیز کاملا ظرف را بپوشانید. بسته به گرمای محیط 4 الی 6 ساعت طول می کشد تا ماست به اصطلاح ببندد و خودش را بگیرد. بعد از اینکه ماست بسته شد ظرف ماست را به مدت 24 ساعت در یخچال بگذارید تا ماست هم سرد و هم سفت تر گردد.

طرز تهیه ماست چکیده

طرز تهیه ماست چکیده هم آسان است. برای درست کردن ماست چکیده بعد از اینکه ماست را درست کردید (یا اگر ماست آماده دارید) در یک قابلمه گود یک پارچه تمیز نخی بیندازید. ماست را در پارچه نخی بریزید تا آب اضافی ماست در قابلمه بریزید.

سپس پارچه را گره بزنید. حالا ماست داخل پارچه را در یک ظرف در یخچال قرار دهید تا آب آن خارج گردد. بعلاوه می توانید آن را از جایی آویزان کنید و اجازه دهید آبش خارج گردد که در این صورت در محیط بیرون کمی مزه آن ترش خواهد شد، البته به مرور زمان ماست چکیده، ترش می گردد.

بنا به ذائقه خودتان می توانید ماست چکیده کمی آبدار یا سفتی را تهیه کنید که سفتی آن بستگی به زمان آبگیری دارد. آب اضافی ماست چکیده در واقع سرم ماست است. اگر سوال شما این است که با آب اضافی ماست چکیده چه کنیم این است که آن را بخورید که سرشار از ویتامین B است. ماست چکیده و ماست خامه ای برای در روزهای گرم تابستان عالی هستند.

طرز تهیه ماست یونانی سون خانگی با ثعلب

در طرز تهیه ماست خانگی با ثعلب ماست شما درست مثل ماست یونانی سون بیرون کشدار می گردد و بافت جذابی پیدا می نماید. برای درست کردن این ماست بهتر است از شیر پرچرب بهره ببرید. هر چقدر چربی شیر بیشتر باشد، ماست شما خوشمزه تر خواهد شد.

برای آغاز مایه ماست را آماده کنید و در دمای اتاق قرار دهید. سپس شیر را با شعله میانه بجوشانید و بعد از 5 تا 8 دقیقه آغاز به هم زدن شیر کنید و این کار را برای 2 دقیقه ادامه دهید.

در این مرحله از طرز تهیه ماست سفت با ثعلب شعله گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا شیر کمی خنک گردد. سپس مایه ماست را همراه با ثعلب حل شده در کمی آب به شیر اضافه کنید. حالا ماست را در ظرف مناسب بریزید و روی آن را بپوشانید تا آماده گردد.

ماست یونانی در میان انواع جایگاه ویژه ای دارد.

فوت و فن های طرز تهیه ماست سفت خانگی و ماست خامه ای کشدار

*برای درست کردن ماست خانگی به ازای هر لیتر شیر، 1 قاشق غذاخوری ماست به عنوان مایه ماست بهره ببرید.

*دمای مایه ماست حتما باید با دمای محیط برابر باشد.

*برای درست کردن یک ماست سفت و خوب باید از مایه ماست سنتی و خانگی باکیفیت بهره ببرید.

*دلیل نبستن ماست اضافه کردن اندازه بیشتری ماست است. اگر مایه ماست از این اندازه گفته شده بیشتر باشد ماست ترش و رقیق می گردد و خودش را خوب نمی گیرد.

*برای داشتن یک ماست خانگی سفت و پرچرب باید از شیر پرچرب بهره ببرید.

*یک، داغ بودن شیر است. اگر شیر داغ باشد ماست شل و ترش می گردد.

*دمای ظرفی که شیر را برای درست کردن ماست داخل آن می ریزید باید هم دمای محیط باشد.

*بهتر است ظرف ماست را لای حوله بپیچید و در یک جای گرم نگه دارید تا ماست ببندد. هر چه ظرف را گرم تر نگه دارید ماست زودتر می بندد و سفت می گردد.

*ظرف ماست را بعد از 4 الی 6 ساعت بدون تکان دادن به مدت 24 ساعت در یخچال بگذارید.

*طرز تهیه ماست کشدار با ماست میش است. اگر از شیر میش برای درست کردن ماست بهره ببرید ماست شما کشدار می گردد.

*طرز تهیه ماست با خامه مثل ماست یونانی هم مرسوم است که در این صورت ماست خامه ای خواهید داشت. برای درست کردن ماست خامه ای به ازای هر یک لیتر شیر 3 قاشق غذاخوری خامه صبحانه احتیاج داریم. خامه صبحانه را با مایه ماست و اندازهی شیر به همان ترتیب با هم ترکیب کنید و به شیر اضافه کنید و هم بزنید و همان فرایند بالا را برای درست کردن ماست ادامه دهید.

*طرز تهیه ماست با نشاسته هم مرسوم است که ماست را کشدار و خوشمزه می نماید. می توانید به ماست خامه ای نشاسته هم اضافه کنید. به این ترتیب علاوه بر 3 قاشق غذاخوری خامه صبحانه، 1 قاشق مرباخوری سر پر نشاسته آسیاب شده هم به خامه و شیر و ماست اضافه کنید، هم بزنید و سپس به شیر اضافه کنید.

*طبع ماست چکیده سرد است. به همین دلیل . برای بهره بردن از باید با چکیده مصرف گردد. معمولا ماست یا ماست چکیده را با موسیر میل می نمایند که در این صورت خواهید داشت.

*برای درست کردن ماست چکیده می توانید از دستگاه ماست چکیده خانگی نیز بهره ببرید.

*نحوه درست کردن ماست موسیر بسیار ساده است. برای این کار باید موسیرها را در اندازه ریز خرد کنید و به ماست اضافه کنید. بعد از یک روز می توانید ماست را میل کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2343

به "طرز تهیه ماست خانگی سفت و کشدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ماست خانگی سفت و کشدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید