چگونه کودک خود را با غذای جامد آشنا کنیم؟

به گزارش بیباپ، معرفی غذای جامد به نوزاد خود یک نقطه عطف هیجان انگیز است. در اینجا همه چیزهایی است که باید در خصوص اولین غذای کودک بدانید، از جمله جدول زمانی، ایمنی و غذاهای توصیه شده.

چگونه کودک خود را با غذای جامد آشنا کنیم؟

در زمانی که کودک شما به 4 تا 6 ماهگی می رسد، احتمالاً به شیردهی یا شیر دادن با شیشه به خوبی مسلط شده اید. با این حال، مانند بسیاری از جنبه ها در فرزندپروری، همه چیز در شرف تغییر است زیرا فرزند شما به زودی برای غذاهای جامد آماده می گردد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در خصوص اولین غذای کودک خود بدانید.

چه زمانی برای کودک خود غذای جامد آغاز کنید؟

آموزشگاه اطفال آمریکا (AAP) می گوید که می توانید کودک خود را با غذای جامد بین 4 تا 6 ماهگی آشنا کنید، اما پاسخ واقعاً به کودک شما بستگی دارد. بعضی از نوزادان ممکن است کاملاً راضی باشند که بیشتر منتظر بمانند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است آماده آغاز باشند. برترین راه برای دانستن اینکه آیا کودک شما برای غذا آماده است یا خیر، جست وجوی نشانه های آمادگی برای خوردن است. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کودک شما ممکن است برای غذای جامد آماده باشد:

  • می تواند صاف بنشیند و سر خود را بالا نگه دارد.
  • کنجکاو است و به همه چیز اطراف خود نگاه می نماید. بخصوص آنچه شما می خورید!
  • با سر خود قاشق شما را دنبال می نماید و ممکن است دهان خود را برای گاز گرفتن باز کند.
  • رفلکس رانش زبان را که به طور اتوماتیک غذا را از دهان نوزادان بیرون می راند، از دست داده.
  • پس از دریافت یک روز کامل شیر (هشت تا ده بار شیردهی یا حدود 32 اونس شیر خشک) همچنان گرسنه به نظر می رسد.

اگر به نظر می رسد کودک شما هنوز برای غذا خوردن آماده نیست، اشکالی ندارد. به یاد داشته باشید که احتیاجی به عجله در این تغییر نیست. در واقع، معمولاً بهتر است منتظر بمانید تا اینکه زودتر آغاز کنید. کارشناسان می گویند که نباید قبل از 4ماهگی غذای جامد را آغاز کنید. بیشتر نوزادان بین 5 تا 6ماهگی آماده آغاز غذای جامد هستند.

چگونه کودک خود را با غذای جامد آشنا کنیم؟

AAP تغذیه انحصاری با شیر مادر را به مدت شش ماه و بعلاوه شیردهی تکمیلی را تا زمانی که نوزاد شما 1.2 ساله گردد توصیه می نماید. شیر خشک برای والدینی که نمی توانند یا نمی خواهند شیر مادر بدهند نیز یک گزینه عالی است. معرفی غذای جامد بیشتر درباره استفاده کودک شما از توانایی جویدن و بلع غذا است تا ارائه هرگونه مزیت غذایی قابل توجه.

هنگامی که آماده معرفی غذای جامد هستید، غذاهای جامد را به عنوان یک جایزه در نظر بگیرید زیرا بخش اعظم کالری و مواد مغذی مورد احتیاج کودک همچنان از شیر مادر یا شیر خشک می آید. اول صبح، قبل یا بعد از غذا و قبل از خواب، سینه یا شیشه شیر را به کودک بدهید. در ابتدا، باید آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای کودک شما بهتر است. اگر اهل شیر خوردن زیاد است ابتدا با غذا و سپس به او شیر بدهید. اگر متعادل شیر مصرف می نماید، برعکس را امتحان کنید.

میزان شیر روزانه مادر یا شیر خشک

در اینجا یک نمونه منو یا برنامه غذایی وجود دارد که به شما یاری می نماید تا مقدار تقریبی شیر مادر یا شیر خشکی که کودک شما باید روزانه بنوشد را مشخص کنید:

  • تا 9 ماهگی، روزانه 20 تا 28 اونس شیر خشک یا شیر مادر را هر 3 تا 4 ساعت به کودک خود بدهید.
  • از 9 تا 12 ماهگی، روزانه 16 تا 24 اونس شیر خشک یا شیر مادر را هر 4 تا 5 ساعت به او بدهید.

توجه به این نکته مهم است که اعداد توصیه شده یک دستورالعمل کلی هستند. مراقبان نوزاد باید تغذیه جوابگو را تمرین نمایند و به نشانه گرسنگی و سیری نوزاد گوش دهند تا مشخص نمایند که چه میزان به او غذا بدهند. علاوه بر این، انجام معاینات و ویزیت مناسب توصیه شده برای نوزاد به پزشک شما یاری می نماید تا وزن کودک شما را به طور مناسب پیگیری کند. AAP می گوید تغذیه جوابگو بعلاوه می تواند به بچه ها یاری کند تا عادات غذایی سالم را ایجاد نمایند.

به محض اینکه کودک شما مفهوم غذا خوردن را درک کرد و به زمان صرف غذا علاقه نشان داد که این معمولا بین 6 تا 9ماهگی اتفاق می افتد، برای او یک برنامه روتین صبحانه، ناهار و شام آغاز کنید. اگر غذا خوردن با هم به عنوان یک خانواده برای شما مهم است، بعلاوه می تواند راه بسیار خوبی برای گذراندن وقت با هم در زمان صرف غذا با همراهی کودکتان سر میز باشد. حتی اگر گاهی اوقات گرسنه نباشد، به این ایده عادت می نمایند که طبق برنامه غذا بخورد. با این حال، هرگز به کودک خود فشار نیاورید تا غذا بخورد؛ اگر علاقه ای به غذا ندارد، فقط او را از صندلی غذا بلند کنید و ادامه دهید.

خوب است که بچه ها سه وعده غذایی در روز با دو تا سه میان وعده بخورند.

برنامه تغذیه برای اولین غذای کودک

در 4 تا 6ماهگی به کودک خود دو وعده غذا بدهید، هر وعده تقریباً 2 تا 4 قاشق غذاخوری.

در 7 تا 12ماهگی به او سه وعده غذا بدهید که هر وعده تقریباً به میزان مشت کودک است.

اما به یاد داشته باشید دستورالعمل دقیقی درباره میزان دقیقی که نوزادان باید بخورند وجود ندارد. همه این ها به علائم گرسنگی و اشتهای کودک بستگی دارد. نوزادان با هم متفاوت هستند، بنابراین اجازه دهید کودک شما راه را پیش ببرد!

همانطور که کودک شما به خوردن غذای جامد عادت می نماید، بدانید که ممکن است روزهایی بیشتر از سینه یا شیشه شیر به نخود و هویج علاقه داشته باشد و از طرف دیگر، ممکن است روزهایی پیش بیاید که تنها کاری که او بخواهد انجام دهد این باشد که شیر بخورد. همه این ها طبیعی است زیرا کودک شما آغاز به رشد مستقل تر می نماید، اما در حال حاضر، هنوز به میزان طبیعی شیر مادر یا شیر خشک احتیاج دارند.

اولین غذاهای کودک بر اساس سن

دورانی که فرنی برنج ملایم معمول بود، گذشته است. امروزه هیچ قانون سخت و سریعی برای اولین غذای کودک وجود ندارد. ارائه انواع میوه ها، سبزیجات و گوشت ها به هر ترتیبی اهمیت بیشتری دارد تا کودک شما به ذائقه های مختلف عادت کند. این ایده که اگر ابتدا میوه ها را معرفی کنید به این معنی است که کودک شما فقط شیرینی می خواهد، یک افسانه است. بنابراین با خیال راحت همه میوه هایی را که می خواهید آزمایش کنید.

به این فکر کردید که با چه غذای جامدی آغاز کنید؟ در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.

4 تا 6 ماهگی: غلات تک دانه

سطح آهنی که در رحم در بدن جنین ذخیره می گردد پس از تولد کاهش می یابد و نوزاد در حدود 9 ماهگی به پایین ترین حد آهن خود می رسد. به همین علت غلات غنی شده با آهن یک غذای اولیه ایدئال هستند. 1 قاشق چای خوری غلات تک دانه را با 4 تا 5 قاشق چای خوری شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کنید.

در ابتدا، بیشتر غلات به سر و صورت کودک شما مالیده می گردد. نکته این است که کودک خود را به نوع دیگری از غذا خوردن عادت دهید. اگرچه این کار شلخته و خسته نماینده است، اما باید این روند را طی کنید.

اگر کودکتان سرش را به نشانه نه تکان داد، روی خود را برگرداند یا فقط پس از یک بار خوردن دهانش را باز نکرد، او را مجبور به ادامه خوردن غذا نکنید. اگر به نظر می رسد اصلا علاقه ای به امتحان غلات ندارد، یک هفته یا بیشتر صبر کنید و دوباره امتحان کنید. هنگامی که کودک شما به بلعیدن غلات آبدار عادت کرد، آن را با استفاده از آب کمتر یا شیر مادر و غلات بیشتر غلیظ کنید.

4 تا 8 ماهگی: سبزیجات، میوه ها و گوشت های پوره شده

شاید شنیده باشید که خوردن میوه ها قبل از سبزیجات می تواند باعث تمایل مادام العمر به غذاهای شیرین گردد، اما هیچ تحقیقی برای تأیید این موضوع وجود ندارد. بنابراین این شما هستید که باید مشخص کنید که آیا با موز یا هویج یا با مرغ پوره شده آغاز کنید.

AAP بعلاوه معتقد است که معرفی زودهنگام غذاهای آلرژی زا می تواند خطر ابتلا به آلرژی غذایی را کاهش دهد، بخصوص اگر کودک شما در معرض خطر باشد. اگر سابقه خانوادگی قوی آلرژی غذایی دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود درباره برترین راه ها برای معرفی آلرژن های رایج از جمله تخم مرغ، لبنیات و بادام زمینی صحبت کنید. این امر به ویژه برای نوزادان مبتلا به اگزمای شدید، یک بیماری پوستی که با آلرژی غذایی مرتبط است، صادق است. به عنوان مثال، AAP توصیه می نماید که بچه ها مبتلا به اگزمای شدید بین 4 تا 6 ماهگی با محصولات بادام زمینی آشنا شوند. اما به والدین توصیه می نماید با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندشان صحبت نمایند.

6 تا 8 ماهگی: فینگر فودهای تک ماده ای

چه با پوره آغاز نموده باشید و چه غذاهای جامد را با فینگر فودها آغاز نموده باشید، بسیاری از نوزادان از کودکی از آزمایش خود غذا لذت می برند. در این مرحله غذاهای سفت و خام (مانند تکه های سیب یا هویج) را ارائه نکنید. اطمینان حاصل کنید که میوه ها و سبزیجات به میزان کافی نرم هستند که با فشار ملایم بین انگشت شست و سبابه له شوند. بعضی از نمونه های خوب نخود پخته، تکه های کوچک موز یا آووکادو، یا کته برنج هستند.

شکل هم مهم است. بچه های کوچک تر غذاها را با کف دست هایشان جمع می نمایند، بنابراین برداشتن یک میزان پوره سیب زمینی یا یک تکه آووکادو راحت تر از غذاهای کوچک تر است. نمک یا شکر را در غذای آن ها نریزید. بهتر است کودک شما یاد بگیرد که بدون سدیم یا شیرین نماینده اضافه شده آن را دوست داشته باشد.

9 تا 12 ماهگی: غذاهای خرد شده، آسیاب شده یا له شده

به محض اینکه کودک شما توانایی اش را به دست آورد، او را از پوره های صاف جدا کنید. غذاهای انگشتی بیشتری را با بافت هایی مانند ماست، پنیر، موز و پوره سیب زمینی شیرین ترکیب کنید. او بعلاوه می تواند از آهن بیشتری استفاده کند، بنابراین از گوشت های پوره شده مانند گوشت گاو، مرغ و بوقلمون بهره ببرید.

غذاهای جامدی که باید از آن ها اجتناب کنید

خوردن مواد جامد دنیای کاملا نوی را به روی کودک شما باز می نماید. اما بعضی از غذاها وجود دارند که خوردن آن ها برای نوزادان بی خطر نیست. شما باید از دادن غذاهای زیر به نوزادان زیر یک سال خودداری کنید:

عسل: اگر خیلی زود معرفی گردد، می تواند باعث بوتولیسم، یک بیماری جدی گردد.

شیر گاو (به عنوان نوشیدنی): شیر مادر و شیر خشک را به عنوان نوشیدنی اصلی تا یک سالگی کودک خود ادامه دهید. با این حال، استفاده از شیر گاو در آشپزی یا پخت وپز خوب است. پنیر و ماست هم مسئله ای ندارد.

خوراکی های با خطرات خفگی: از خوراکی های با خطرات خفگی مانند آجیل، دانه ها، کشمش، آب نبات سفت، انگور، سبزیجات خام سفت، ذرت بو داده، کره بادام زمینی سفت و هات داگ در سال اول کودک خودداری کنید.

نکاتی برای مدیریت زمان صرف غذا

صرف غذا با بچه های خردسال و بخصوص نوزادان می تواند چالش برانگیز باشد. احتمالاً زمانی که شما در حال آماده کردن غذا هستید، کودک گریه می نماید، می خواهد او را نگه دارید، یا احتیاج به تعویض پوشک دارد. سپس عمل واقعی غذا خوردن. بیایید بگوییم هرگز نمی دانستیم که یک انسان کوچک می تواند چنین آشفتگی ایجاد کند. همانطور که با هم وارد دنیای غذای جامد می شوید، چند نکته برای لذت بخشیدن به وعده های غذایی وجود دارد.

یک روال ایجاد کنید

یک نوزاد برای غذا خوردن احتیاج به تمرکز دارد، بنابراین برنامه ای را آغاز کنید که در آن دست های او را بشویید، او را آرام کنید و سپس بنشینید تا غذا بخورد. با خاموش کردن تلویزیون و هر موسیقی بلند آرامش را حفظ کنید. این کار به کودک شما یاری می نماید تا به غذا خوردن خود مطلع گردد و بیاموزد که تشخیص دهد چه زمانی سیر شده است.

بدانید که آغاز جامدات زمان می برد

مدتی طول می کشد تا کودک شما با احساسات نوی که همراه با غذا خوردن است احساس راحتی کند؛ احساس قاشق در دهان و طعم و بافت غذاهای مختلف.

انواع غذاها را معرفی کنید

بیشتر نوزادان از امتحان کردن غذاهای نو لذت می برند و آغاز غذاهای جامد زمان بسیار خوبی برای معرفی اقلام مختلف مانند سبزیجات، ماهی و حتی غذاهای تند است. ارائه طعم ها و بافت های مختلف در اوایل می تواند به جلوگیری از حساسیت در آینده یاری کند.

برای آشفتگی آماده شوید

کودک شما احتمالاً غذا را همه جا پرت می نماید، بخصوص اگر شما در حال تمرین از شیر گرفتن کودک هستید. این رایج است و لزوماً نشان دهنده دوست نداشتن نیست. رفتن غذا به دهان کودک احتیاجمند هماهنگی و تمرین است.

آب را هم معرفی کنید

AAP توصیه می نماید که در حدود 6ماهگی با وعده های غذایی، میزان کمی آب را در یک فنجان اضافه کنید. این کار می تواند به آشنایی با طعم آب و مهارت های حرکتی ظریف یاری کند.

نکته پایانی اما مهم

مراقب آلرژی باشید. اگر پزشک شما توصیه نموده است یا سابقه خانوادگی آلرژی غذایی دارید، هر بار فقط یک غذای نو به فرزندتان بدهید و سه یا چهار روز صبر کنید تا غذای دیگری را امتحان کنید تا تشخیص دقیق آلرژی را آسان تر کنید.

مراقب علائم واکنش آلرژیک یا عدم تحمل مانند بثورات پوستی، کهیر، خس خس سینه، مشکل در تنفس، استفراغ، گاز زیاد، اسهال یا خون در مدفوع باشید. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید (ممکن است چند دقیقه یا چند روز طول بکشد تا ظاهر شوند) با پزشک یا مرکز بهداشت تماس بگیرید و اگر واکنش جدی به نظر می رسد به اورژانس مراجعه کنید.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 آذر 1402 بروزرسانی: 6 آذر 1402 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2600

به "چگونه کودک خود را با غذای جامد آشنا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کودک خود را با غذای جامد آشنا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید