یاسمن مقبلی مسافر زن ایرانی که به مریخ می رود ، از سفر به ماه تا سفر به مریخ

به گزارش بیباپ، یاسمن مقبلی، فضانورد ایرانی تبار اهل ایالات متحده است که از سال 2017 برای انجام ماموریت آرتمیس (سفر به ماه) تحت آموزش قرار گرفته بود حالا در جمع 13فضانورد نامزد معرفی شده از سوی ناسا برای قرار دریافت در نوبت سفر به ماه و مریخ است. از پروژه آرتمیس به عنوان نخستین ماموریتی یاد می گردد که قرار است طی آن یک زن در سال 2024 قدم روی ماه بگذارد.

یاسمن مقبلی مسافر زن ایرانی که به مریخ می رود ، از سفر به ماه تا سفر به مریخ

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

پس از گذشت بیش از 2سال آموزش، حالا به تازگی فضانوردانی که نامزد سفر به ماه و احتمالا در ادامه مریخ هستند فارغ التحصیل شده اند. به گزارش سی ان ان، این افراد که در سال 2017 انتخاب شده بودند، در هیوستون مدال فارغ التحصیلی خود را از دست رئیس ناسا دریافت کردند و در نوبت سفر هیجان انگیز به ماه نشسته اند.

در طول مراسم، به هرکدام از فارغ التحصیلان یک سنجاق نقره ای که نمادی از ماموریت mercury 7 بود اهدا شد. این نشان متعلق به نخستین گروه فضانوردان ناساست که در سال 1959 انتخاب شده بودند. به گفته ناسا پس از انجام نخستین ماموریتشان نیز به آنها سنجاق طلایی اعطا خواهد شد.

این گروه 13نفره شامل 6زن و 7مرد است. 2 نفر از کاندیداها از آژانس فضایی کانادا و 11نفر دیگر از ناسا هستند که آنها نیز از میان 18هزار نفر انتخاب شده اند. در مراحل آموزشی دوساله این گروه، به آنها روباتیک، چگونگی استفاده از سیستم های ایستگاه فضایی، تمرینات شبیه سازی راه رفتن در فضا، به پروازدرآوردن جت های T-38 و زبان روسی برای برقراری ارتباط با فضانوردان روس در ایستگاه فضایی آموزش داده شده است. این مهارت ها به فضانوردان جدید اجازه می دهد علاوه بر توانایی در توسعه و ساخت فضاپیما، از فضانوردانی که هم اکنون در ایستگاه فضایی هستند حمایت نمایند و در نهایت احتمال قرار دریافت بین 500فضانوردی را داشته باشند که پایشان به فضا باز شده است. در بیوگرافی های جدید ناسا جزئیات جدید تحصیلی و آزمایش های هرکدام از این فضانوردان جدید گنجانده شده است.

آماده سازی برای ماموریت مریخ

به گزارش سی ان ان، پس از انجام موفقیت آمیز پروژه آرتمیس و سفر به ماه، ناسا برنامه هایی برای ماموریت های سالانه به ماه و پس از آن اکتشافات انسانی در مریخ را برای اواسط 2030 درنظر دارد. جیم برایدنستین، مدیرعامل ناسا در مراسم انتخاب 13فضانورد پروژه آرتمیس گفت: این افراد نماینده بهترین های آمریکا هستند و چه زمانی بهتر از این می توانستند برای پیوستن به سپاه فضانوردان انتخاب نمایند. 2020سال پرتاب فضاپیمای آمریکایی با موشک آمریکایی از خاک این کشور خواهد بود. سال جاری برای پیشرفت برنامه های آرتمیس و ماموریت های ما به ماه و پس از آن مریخ، سال مهمی است.

با درنظر دریافت کلاس فضانوردان آرتمیس، ناسا هم اکنون 48فضانورد فعال در بدنه خود دارد و آژانس در حال برنامه ریزی برای دریافت درخواست های کاندیدای فضانورد جدید برای بهار سال جاری است. تد کروز، سناتور تگزاس به عنوان سخنران در این مراسم گفت: من به این زنان و مردان استثنایی برای فارغ التحصیل شدن به عنوان نخستین کلاس پروژه آرتمیس تبریک می گویم. آنها پیشگامانی هستند که به تقویت سلطه آمریکا در فضا برای نسل های آینده یاری می نمایند. من برای فرصتی که به زودی در اختیارمان قرار می گیرد بسیار هیجان زده ام؛ فرصت هایی مانند قدم گذاشتن نخستین زن روی کره ماه و البته نخستین قدم ها روی سیاره مریخ.

در انتظار آرتمیس

پروژه آرتمیس ناسا، مربوط به فرستادن نخستین فضانوردان زن به کره ماه برای اولین بار پس از سال1969 است. براساس گفته های ناسا این پروژه تا سال2024 اجرایی شده و از فضانوردان کلاس 2017 در آن حضور خواهند داشت. ناسا می گوید که از فناوری های نوآورانه برای کشفیات بیشتر سطح ماه نسبت به گذشته استفاده خواهد نمود. ما با شرکای تجاری و بین المللی مان همکاری خواهیم کرد و اکتشافات پایداری را تا سال 2028 انجام خواهیم داد. آرتمیس دومین مجموعه ماموریتی به ماه ایجاد شده توسط آژانس فضایی آمریکایی ها خواهد بود. ماموریت آپولوی ناسا بین سال های 1968 و 1972 انجام شد و ناسا 9ماموریت انسانی را به ماه انجام داد. در این بین 6ماموریت موفقیت آمیز بود که 12مرد طی آن توانستند سطح ماه را لمس نمایند. نخستین مردی که روی ماه قدم گذاشت نیز نیل آرمسترانگ بود.

اما پروژه آرتمیس به کرات پیچیده تر از آپولو خواهد بود زیرا این یک همکاری خصوصی/ عمومی است با لایه های بسیار و بیشتر که در آن از روباتیک استفاده شده است نه پروازهای اولیه. به عنوان مثال زمانی که فضانوردان به ماه برسند همه تجهیزات و دستگاه های لازم برای آزمایش ها، پیش از آنها رسیده است. این فرایند و این تحویل ها کاملا اتوماتیک خواهد بود و بعضی از آنها توسط شرکت های خصوصی انجام می گردد که برای ناسا کار می نمایند. مأموریت های آینده نیز از زمین پرتاب می شوند، در ایستگاه فضایی متوقف شده و سپس با یک سفینه ماه نشین به سمت سطح ماه حرکت می نماید.

ماموریت های آرتمیس با پرتاب بزرگ ترین موشک هایی که تا به امروز ساخته شده است، انجام می گردد. به گفته ناسا، فضانوردان در یک سفینه فضایی کوچک تر به نام اوریون خواهند بود که طی چند روز به ماه پرواز خواهد نمود. ناسا همچنین گفت درحالی که آپولو عنوان نخستین ماموریت قدم روی ماه را دارد، آرتمیس درها را برای تجربه زندگی بشر از نوع دیگری باز می نماید. زندگی روی ماه می تواند به عنوان زمینه اثبات زندگی در مریخ باشد. این فصل بعدی اکتشاف برای همواره حضور ما در کنار ستاره ها را رقم خواهد زد.

با آنکه ناسا هنوز زمان معینی را برای ماموریت به مریخ معین نکرده است اما فضانوردان جدید به عنوان کاندیداهای حضور در این ماموریت معرفی شده اند. آژانس فضایی آمریکا معتقد است این اتفاق در دهه2030 و احتمالا اوایل 2035 انجام می گردد. اما مقامات رسمی امیدوارند ماموریت ماه به انسان یاری کند تا زندگی و کار در سیاره ای دیگر را بیاموزد و توانایی ها و فناوری ها را برای زندگی در سیاره قرمز به اثبات برساند.

یاسمن مقبلی کیست؟

یاسمن مقبلی که با مدرک لیسانس مهندسی هوافضا و اطلاعات فناوری و فوق لیسانس مهندسی هوافضا در کلاس 2017 در پروژه آرتمیس حضور داشته است. او همچنین تجربه پرواز با بالگردهای H-1 را در کارنامه دارد.

منبع: روزنامه همشهری

منبع: چمدان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 731

به "یاسمن مقبلی مسافر زن ایرانی که به مریخ می رود ، از سفر به ماه تا سفر به مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاسمن مقبلی مسافر زن ایرانی که به مریخ می رود ، از سفر به ماه تا سفر به مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید