کشف راز تکامل موجودات در زمین

نتایج یک آنالیز جدید علمی ثابت می نماید افزایش شدید سطح اکسیژن در کره زمین، باعث ایجاد شرایطی در زمین در میلیون ها سال قبل شده که به شکل گیری و تکامل سریع انواع موجودات انجامیده است.

کشف راز تکامل موجودات در زمین

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از نیواطلس، نتایج یک آنالیز جدید علمی ثابت می نماید افزایش شدید سطح اکسیژن در کره زمین، باعث ایجاد شرایطی در زمین در میلیون ها سال قبل شده که به شکل گیری و تکامل سریع انواع موجودات انجامیده است.

زمین میلیاردها سال تنها شاهد حضور و فعالیت موجودات ساده و تک سلولی بوده است. اما در حدود 540 میلیون سال قبل ناگهان اشکال متنوعی از حیات در سطح کره خاکی شکل گرفت.

از آن موقع به بعد گونه های متنوع گیاهی و جانوری شکل گرفت و در نهایت در دوره زمین شناسی کامبرین زمینه برای شکل گیری حیات به سبک فعلی شروع شد. دورهٔ کامبریَن از حدود 542 میلیون سال پیش شروع شده و تا حدوداً 488.3 میلیون سال پیش ادامه داشته است.

تحقیقات گروهی بین المللی از محققان برای اولین بار نشان داده که در این بازه زمانی دقیقا چه اتفاق افتاده که حیات در کره زمین متحول شده است. این رویداد چیزی نیست جز افزایش ناگهانی سطح اکسیژن در کره زمین.

پژوهشگران با آنالیز فسیل هایی که از این دوره تاریخی بر جای مانده، بدین نتیجه رسیده اند. آنها با جمع آوری نمونه های کربنات دریایی از نقاطی از رودخانه های سیبری و تجزیه و تحلیل ایزوتوپ های کربن و سولفور در این نمونه ها پیروز به برآورد سطح اکسیژن موجود در اقیانوس ها و جو زمین در اوائل دوره کامبرین شده اند.

این اندازه گیری ها از افزایش شدید اکسیژن از 514 تا 524 میلیون سال قبل در کره زمین خبر می دهد. البته خروج زمین از دوره یخبندان و تغییرات آب و هوایی در زمین نیز به تکامل موجودات پیچیده و جدید یاری نموده است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 31 تیر 1398 شناسه مطلب: 215

به "کشف راز تکامل موجودات در زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز تکامل موجودات در زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید