معرفی دیدنی ترین شهرهای گمشده دنیا!

به گزارش بیباپ، با پیشرفت تکنولوژی باستان شناسان شواهد جالبی از زندگی مردم شهرهای گمشده یافته اند که بیان گر علم،دانش و اختراعات جالب آن ها در آن دوران است.

معرفی دیدنی ترین شهرهای گمشده دنیا!

در گذشته شهرهایی وجود داشتند که شکارگاه مردم داس به دستی مانند ایندیانا جونز بوده اند، اما امروزه پیشرفت علم و فناوری نشان می دهد که مردم این شهرهای گمشده، چیزی فراتر از یک عده انسان جسور جنگلی بوده اند. یکی از نوآورانه ترین ساخته های دست بشر، اخیرا در هندوراس و نزدیک جنگل های بارانی و انبوه Moskitia پیدا شده است. فاتحان اسپانیا هرگز پیروز نشدند شهر سفید افسانه ای و طلاهای آن را پیدا نمایند اما امروز باستان شناسان به یاری عکس های ماهواره ای توانستند، اهرام مدفون شده و میادین ساخته شده به دست کلمبیایی ها که بدون هیچ رد و نشانی ناپدید شدند را پیدا نمایند.

گروهی از باستان شناسان، یک سایت اکتشافی را با روشی به نام LIDAR آنالیز کردند. روشی که در آن اشعه های لیزری بسیار پر قدرت به خارج از زمین فرستاده می شوند تا تصویری سه بعدی از سطح زمین به دست آید. این مدل سه بعدی هرگونه ویژگی شاخص درباره نوع زندگی انسان ها را نشان می دهد. باستان شناسان در کامبوج با استفاده از همین روش و با اندازه گیری مقیاس سایت بزرگ امپراطوری خمر به نام Mahendraparvata، پیروز به یافتن معبد 350 ساله آنگکور شدند. معبدی که در گذشته از چندین معبد مختلف تشکیل شده بوده اما در حال حاضر تنها چیزی که از آن بنای بزرگ باقی مانده، فقط انبوهی از سنگ و تعدادی جاده است که بیش از 100 کیلومتر با این معبد فاصله دارند.

همه شهرهای گمشده، در زیر زمین نیستند. به عنوان مثال شهر هراکلیون که در گذشته بندرگاه اصلی مصر بوده، حدود 1200 سال پیش در دریای مدیترانه غرق شد و تا همین اواخر اثری از آن وجود نداشت. در سال 2000 به طور تصادفی تعدادی از مجسمه های غول پیکر این شهر و جواهرات و سکه هایی که در بستر دریا مدفون شده بودند، به سطح آب امدند. مردم عادی اجازه ندارند به همه شهرهای گمشده رفت وآمد داشته باشند، اما بازدید از چند مورد از این شهرها برای عموم آزاد است.

1. سیوداد پردیدا کلمبیا

سیوداد پردیدا (Ciudad Perdida)که در زبان اسپانیولی به معنای شهر گمشده است، شهری باستانی است که در جنگل های بارانی و مه آلود سیرا نوادا در کوه های سانتا مارتای کلمبیا قرار گرفته است. رفتن به این شهر باستانی یعنی تقلاکردن برای بالارفتن از دامنه های شیب دار، راه رفتن در جاده های لغزنده و به سختی راه رفتن در آب رودخانه که همه این ها یک ماجراجویی کامل خواهند بود. شهر باستانی سیوداد پردیدا بین سال های 500 و 700 قبل از میلاد توسط سرخ پوستان تایرونا ساخته شد و پس از هجوم اسپانیایی ها برای همواره متروک شد. در اوایل سال 1970 تعدادی از شکارچیان گنج، پیروز شدند مقادیری از گنجینه های این شهر باستانی را کشف نموده و هرچقدر از آن ها را که می توانستند با خود ببرند. سیوداد پردیدا یکی از شهرهای گمشده معروف دنیاست.

راه رسیدن به شهر سیوداد پردیدا: 6 روز سفر با پای پیاده در طول جنگل های بارانی و مه آلوده سیرا نوادا

نکته قابل توجه: ویرانه های این شهر باستانی بسیار پر ابهت و به همان اندازه فراموش نشدنی هستند.

امتیاز: 10/9

2. معبد آنگکور، کامبوج

مکتشف فرانسوی به نام هنری موهوت حدود 150 سال پیش به طور تصادفی معبد آنگکور که متعلق به قرن 9 تا 16 است را کشف کرد. شهر انگکور که در شمال غرب کامبوج قرار گرفته است به عنوان پایتخت امپراطوری باستانی خمر ساخته شده بود. در این شهر معابد چشم گیر بسیاری وجود دارند که یکی از زیباترین آن ها انگکور وات است.

راه رسیدن به معبد آنگکور: سفر به همراه تورهای گردشگری و یا استفاده از سه چرخه

نکته قابل توجه: معبد آنگکور وات بزرگترین معبد تک مذهبی در دنیا است.

امتیاز: 10/5

3. کالاکمول، مکزیک

در بازدید از شهر کالاکمول که یکی از شهرهای گمشده دنیا است، احتمالا بیشتر دوست دارید به جای شنیدن سروصدای مسافران، صدای پچ پچ میمون ها را بشنوید. شهر کالاکمول، شهری پنهان در میان جنگل های کامپچی مکزیک است که اهرام آن در پوششی از گیاهان پیچیده شده و در بلندترین نقطه مکزیک قرار گرفته است. این شهر باستانی که یکی از پرآوازه ترین شهرهای تمدن مایا بوده در رقابتی همیشگی با دیگر شهر معروف آن موقع یعنی تیکال بوده است که در مرز گواتمالا قرار داشته است. باستان شناسان در حال حاضر مشغول کار بر روی نقاشی های دیواری این شهر هستند که زندگی روزمره مردم مایا را به تصویر می کشد و برای قرن ها در زیر اهرام این شهر پنهان شده بودند.

راه رسیدن به شهر کالاکمول: بعد از 5 ساعت رانندگی از کامپچی به شهر کالاکمول خواهید رسید.

نکته قابل توجه: این شهر بزرگترین شهر کشف شده تمدن مایاهاست.

امتیاز: 10/7

4. پرسپولیس، ایران

پرسپولیس ، پارسه، یا تخت جمشید که در سال 518 قبل از میلاد ساخته شده، پایتخت تشریفاتی امپراطوری فارس بوده و ساخت آن حدود یک قرن به طول انجامیده است. دیوارهای پر زرق وبرق پوشیده شده از طلا با حاشیه های زینتی زیبا، نمادی از ثروت بی نهایت امپراطوری فارس در آن دوران بوده است. در سال 331 قبل از میلاد، اسکندر مقدونی این بنای بزرگ را به بهانه سوزانده شدن آکروپلیس یونان و دریافت انتقام آن با خاک یکسان کرد. تنها چیزی که از این بنای باشکوه باقی مانده، چند ستون، راه پله و درگاه کاخ است اما با این حال هنوز این بنای باستانی، دیدنی و جذاب به نظر می رسد.

راه رسیدن به پرسپولیس: از شهر شیراز با تاکسی، اتوبوس و یا تورهای گردشگری شهری می توان به دیدن پرسپولیس رفت.

نکته قابل توجه: عظمت معماری این بنا مثال زدنی است.

امتیاز: 10/5

5. ماچو پیچو، پرو

شهر ماچوپیچو که در شمال غربی شهر کاسکو و در بالاترین نقطه کوه قرار گرفته است، روزانه حدود 2500 بازدیدنماینده دارد. توپا اینکا یوپانکویی فرزند امپراطور پاچاکوتی، در قرن 15 بر فراز کوه ماچو پیچو شهری را به عنوان مرکز تشریفاتی و پناهگاهی برای خانواده سلطنتی اینکاها بنا کرد. این شهر که Choquequirao نام دارد، مهم ترین اثر باستانی در آمریکای جنوبی است. اگر زمان کافی داشته باشید در حین بازدید این شهر می توانید سری هم به شهرهای دورافتاده ای مانند: Hurincancha، Capullyoc و همینطور Casa de Cascada بزنید.

راه رسیدن به Choquequirao: از شهر کاچورا، بعد از سفری دو روزه و از کوزکو بعد از چهار ساعت رانندگی به این شهر خواهید رسید.

نکته قابل توجه: الان رفتن به این مکان سخت است اما در آینده شاید با تراموای هوایی بتوان به این شهر رفت.

امتیاز: 10/8

6. پترا، اردن

شهر پترا شهری در دل صخره ها با رنگی شبیه به گل رز قرمز است که در گذشته پایتخت حکومت باستانی نبطی ها بوده است. در محل تقاطع شرق و غرب، شهر بیابانی پترا به عنوان یک مرکز تجاری رونق قابل توجهی گرفت تا این که در قرن ششم و پس از یک زلزله نسبتا شدید، سیستم آب این شهر نابود شد. این شهر عملا تا سال 1812 متروکه شده بود تا اینکه یک مکتشف سوئیسی به نام ژوهان بورخهارت آن را دوباره کشف کرد. همانطور که در فصل آخر فیلم ایندیانا جونز نشان داده شد، شهر پترا دارای مقبره های بسیار، صومعه و محراب قربانیان است.

راه رسیدن به شهر پترا: با اتوبوس به راحتی می توان از عقبه و عمان به پترا رفت ولی اگر دوست دارید مثل ایندیانا جونز کمی ماجراجویی کنید، با یک کوله پشتی بعد از یک سفر شش روزه و دیدن مناظر جذاب و خاص این منطقه به شهر پترا می رسید.

نکته قابل توجه: شهر پترا نیمه ساختمان و نیمه صخره است.

امتیاز: 10/6

7. پومپئی، ایتالیا

پس از فوران کوه آتشفشانی وزوو در سال 79 میلادی، شهر تاریخی پومپئی در زیر لایه ای از خاک و خاکستر مدفون شد و بیش از 1000 نفر از مردم این شهر در این حادثه کشته شدند. این شهر که زمانی یکی از پررونق ترین شهرهای ایتالیا بود، تا 1800 سال بعد به شکل فراموش شده ای باقی ماند تا اینکه باستان شناسان آغاز به حفاری این شهر کردند. آن ها پیروز شدند بعضی ساختمان ها را به شکل کاملا سالمی از زیر خاک و خاکستر بیرون بیاورند. از جمله: منزل وتی، تاجر ثروتمند شهر پومپئی و تعدادی آثار باستانی و نقاشی دیواری و همینطور جسد تعدادی از قربانیان که به حالت وحشت زده ای به شکل منجمد درآمده بودند.

راه رسیدن به پومپئی: از ناپل به راحتی با اتوبوس و قطار می توان به این شهر رسید.

نکته قابل توجه: این شهر تصویری زنده از زندگی روزمره مردم ناپل در آن دوران از تاریخ را به ما نشان می دهد.

امتیاز: 10/4

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1512

به "معرفی دیدنی ترین شهرهای گمشده دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دیدنی ترین شهرهای گمشده دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید