پیش بینی برداشت 120 هزارتن دانه زیتون، لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور

به گزارش بیباپ، پریچهر گفت: پیش بینی می گردد سال جاری 120 هزار تن دانه زیتون برداشت و بیش از 8 هزار تن روغن زیتون استحصال گردد.

پیش بینی برداشت 120 هزارتن دانه زیتون، لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور

به گزارش به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید رحمت ا... پریچهر با اشاره به شرایط اقلیمی و فعالیت های باغداران و بهره برداران و وضعیت مناسب باغات زیتون گفت: پیش بینی می گردد برای سال جاری حدود 120 هزارتن دانه زیتون برداشت و بیش از 8 هزار تن روغن زیتون با استاندار های بالا فراوری گردد.

وی با بیان اینکه احتیاج کشور به روغن زیتون در سال گذشته در حدود 12 هزار تن بوده است، اضافه کرد: خوشبختانه پارسال در حدود 7 هزار و 140 تن فراوری در داخل کشور صورت گرفته است.

پریچهر با تاکید بر لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور، گفت: روغن زیتون به دلیل ارزش غذایی و دارویی بالا می تواند به افزایش سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور یاری کند؛ علاوه بر آن از نظر مالی نیز فراوری این محصول برای باغداران مقرون به صرفه خواهد بود.

وی توضیح داد: سال جاری برای واردات روغن زیتون ارز دولتی (4200 تومانی) اختصاص نیافته است، بنابراین به منظور تامین روغن زیتون مورد احتیاج مردم از فراوری داخل، باغداران کوشش نمایند برای یاری به اقتصاد کشور، سلامت جامعه و افزایش درآمد خود، به جای فروش دانه زیتون، محصول خود را پس از استحصال، به صورت روغن زیتون عرضه نمایند.

مجری طرح زیتون در بخش دیگری از صحبت های خود به تشکیل جلسات زنجیره ارزش اضافه کرده زیتون در مناطق رودبار، طارم سفلی و طارم علیا اشاره نمود و اضافه کرد: ارتباط خوبی بین فراورینمایندگان، فرآوری نمایندگان (صاحبان صنایع) و بازرگانان ایجادشده و بخش خصوصی آمادگی خرید بر اساس کشاورزی قراردادی از باغداران را دارد.

وی در انتها گفت: زمان برداشت هم اکنون آغازشده است و بر اساس نوع رقم و منطقه برداشت ادامه خواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 431

به "پیش بینی برداشت 120 هزارتن دانه زیتون، لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی برداشت 120 هزارتن دانه زیتون، لزوم افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید