وزرای عمانی این روزها در تهران

به گزارش بیباپ، وزرای خارجه و صنعت عمان در دو هفته اخیر در سفر به تهران درباره راه های تقویت مناسبات دوجانبه و اوضاع منطقه به ویژه یمن با مقامات ایرانی به رایزنی پرداختند.

وزرای عمانی این روزها در تهران

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، در دو هفته اخیر تهران میزبان دو وزیر عمانی بود. یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و علی بن مسعود السنیدی وزیر تجارت و صنعت این کشور.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان برای سومین بار در امسال به ایران آمد و در هفته ای که گذشت (11 و 12 آذر ماه) در سفری 2 روزه به تهران، ضمن دیدار با محمدجواد ظریف، با حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه، اوضاع یمن و ابتکار صلح هرمز به رایزنی پرداخت.

سفر بن علوی در حالی به تهران انجام شد که پیش از این سفری هم به واشنگتن داشت و بر همین اساس تحلیل هایی مطرح شد که با توجه به پیشینه میانجیگری های عمان، این بار هم عمانی ها حامل پیامی از آمریکایی ها هستند. حتی با آزادی مسعود سلیمانی استاد محبوس ایرانی در آمریکا که بعد از 14 ماه، روز شنبه در سوئیس تحویل مقامات ایرانی شد و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سفری به زوریخ به منظور استقبال از این دانشمند ایرانی با وی به تهران بازگشت و تبادل سلیمانی با ژائو ونگ شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران در بازداشت به سر می برد، بعضی این تبادل را به سفر اخیر بن علوی به تهران گره زدند؛ در حالی که به گفته منابع آگاه این تبادل توسط نمایندگان ایران و آمریکا و با وساطت سوئیسی ها اجرا شده و عمان در این قضیه نقشی ایفا ننموده است.

پیشنهاد برگزاری کنفرانسی با حضور کشورهای ذینفع در منطقه

به گزارش فارس، یوسف بن علوی روز دوشنبه 11 آذر ماه در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای ایرانی خود دیدار کرد. تأکید بر گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه، کاهش تنش ها در منطقه به ویژه یمن و پویش صلح هرمز از مواردی بود که در دیدار ظریف و بن علوی مطرح شد.

ظریف در این دیدار گفت که جمهوری اسلامی ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن یاری خواهد نمود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اراده ایران برای مصاحبه با همه کشورهای منطقه را جدی خواند و اضافه کرد: پویش صلح هرمز به همین دلیل ارائه شد.

یوسف بن علوی هم بر مصاحبه و تفاهم هر چه بیشتر در شرایط کنون منطقه تأکید کرد و پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور کشورهای ذینفع را عنوان نمود.

بن علوی: آماده ایم از ظرفیت هایمان برای برطرف تنش های موجود استفاده کنیم

از سوی دیگر، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار بن علوی با اشاره به کوشش ناکام آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس، گفت: تنها ائتلاف هایی در منطقه راهگشا، امنیت ساز و پایدار می ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند.(جزییات بیشتر)

اوضاع یمن و منطقه از جمله موضوعات مورد مصاحبه در دیدار بن علوی با شمخانی بود و وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار گفت که کشورش همیشه آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت های خود برای برطرف تنش های موجود و ایجاد زمینه مصاحبهی سازنده بین کشورهای منطقه بهره بگیرد.

یوسف بن علوی در ادامه رایزنی هایش با مقامات ایرانی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی (+) نیز ملاقات کرد و اوضاع یمن، تحولات منطقه و ابتکار صلح هرمز از جمله مواردی بود که در این ملاقات درباره آن بحث شد.

هیچ مسئله ای برای تجدید روابط با عربستان نداریم

به گزارش فارس، دیدار با حسن روحانی در روز سه شنبه، 12 آذر ماه آخرین دیدار بن علوی با مقامات ایرانی بود.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه تحرک خوبی در مناسبات مالی فیمابین به وجود آمده، گفت: امیدواریم با برگزاری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور، گام های خوبی در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری های تهران - مسقط برداشته گردد.

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت که عمان می تواند مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد.

تحولات منطقه، اوضاع یمن و پویش صلح هرمز از مواردی بود که در این دیدار درباره آن صحبت شد و روحانی گفت که از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مسئله ای برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد.

یوسف بن علوی نیز گفت: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح صلح هرمز مطمئناً به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشورهای منطقه خواهد بود.(بیشتر بخوانید)

در این خصوص روزنامه کویتی الجریده (+) در مطلبی مدعی شد که طرح صلح هرمز، بحران یمن و نزاع بین واشنگتن و تهران از جمله محورهای مصاحبهی وزیر عمانی با مقامات ایرانی بوده است.

سفر بن علوی به درخواست عربستان و با هماهنگی آمریکا

در همین خصوص صباح زنگنه کارشناس مسائل منطقه در مصاحبه با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، درباره سفر یوسف بن علوی به تهران گفت: هدف دوستان عمانی و هم آمریکا بر این است که بتوانند موضوع یمن را به ترتیبی جمع و جور نمایند، چرا که هزینه هایی که بر عربستان وارد می گردد بسیار سنگین شده و اگر این وضعیت تداوم یابد منجر به تغییرات سختی در عربستان خواهد شد.

وی معتقد است که این سفر به درخواست عربستان و با هماهنگی آمریکا صورت گرفت که شاید بخواهند به طریقی مذاکرات یمن را تحت الشعاع قرار دهند و از وضعیت فعلی خارج شوند.

لازم به ذکر است روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه هم در مطلبی از سفر وزیر خارجه عمان به تهران در مورد ابتکار صلح هرمز اطلاع داد و نوشت: قرار است یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان برای ابلاغ موافقت کشورش با این طرح به تهران سفر کند.(اینجا بخوانید)

سید عباس موسوی چهارم آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته بود که چند کشور شامل سه کشور پاسخ مثبت به نامه رئیس جمهور را به صورت مکتوب دادند و بقیه هم احتمالا در حال آنالیز هستند. وی اشاره ای به اسامی این کشورها نکرد.

به گزارش فارس، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان 30 اردیبهشت ماه به منظور انجام سفری چند ساعته به تهران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد و پنجم مرداد ماه نیز برای دومین بار به تهران سفر و با ظریف دیدار کرد. وزرای خارجه ایران و عمان شهریور امسال در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار نموده بودند.

رایزنی های وزیر تجارت و صنعت عمان

در هفته جاری نیز تهران میزبان یک وزیر عمانی بود. علی بن مسعود السنیدی وزیر تجارت و صنعت عمان برای شرکت در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های مالی در رأس هیأتی متشکل از بخش های دولتی و خصوصی و 30 تاجر عمانی به ایران آمد و ضمن شرکت در این نشست و رایزنی با همتای خود، با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرد.

آنگونه که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و عمان مطرح نمود: هیأت عمان جزو بزرگترین هیأت هایی بوده که در سال های اخیر به ایران آمده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در همایش تجاری ایران و عمان که روز یکشنبه 17 آذر در تهران برگزار گردید، گفت: اراده مقامات عالی دو کشور ایران و عمان بر توسعه روابط تجاری است و معتقدم همانطور که روابط سیاسی دو کشور در بالاترین سطح نهاده شده است، تعاملات تجاری هم باید به بالاترین سطح برسد.

السنیدی نیز در این همایش مطرح نمود: پنج سال پیش حجم روابط تجاری دو کشور به چند میلیون دلار هم نمی رسید، اما اکنون میزان تجارت دو کشور به یک میلیارد دلار رسیده است. ما خواهان توسعه روابط با ایران هستیم و با اینکه حجم یک میلیارد دلار روابط تجاری بین دو کشور رشد خوبی است، اما با چشم انداز ما همخوانی ندارد و باید به فکر توسعه روابط تجاری در آینده باشیم.

از سوی دیگر در ملاقات عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت و تجارت عمان راهکارهای توسعه استمرار و تسهیل روابط بانکی و تجاری بین ایران و عمان مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

لازم به ذکر است در جریان هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و سلطنت عمان سه تفاهمنامه همکاری در زمینه استاندارد، حمل و نقل دریایی و همکاری های ورزشی به امضا رسید.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در اظهاراتی با اشاره به امضای توافقنامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان از راه اندازی خط منظم کشتیرانی بین دو کشور طبق این توافقنامه اطلاع داد و گفت: پروازهای بین دو کشور نیز در آینده نزدیک افزایش می یابد.(اینجا بخوانید)

وزیر صنعت و تجارت عمان روز یکشنبه نیز با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیدار کرد.

جهانگیری از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات دوجانبه و چند جانبه با عمان اطلاع داد و گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری فیمابین که در سال گذشته به 1.3 میلیارد دلار رسید، بیانگر رشد قابل توجه روابط مالی دو کشور است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران علاقمند است در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس بالاترین حجم مبادلات تجاری را با عمان داشته باشد، اضافه کرد: حجم تجارت خارجی ایران در سخت ترین شرایط تحریم بیش از 100 میلیارد دلار در سال است که عمان می تواند در بخش زیادی از این تبادلات تجاری سهیم باشد.

به گزارش فارس، با توجه به رایزنی های اجرا شده در سفر این دو وزیر عمانی و به ویژه وزیر تجارت و صنعت عمان و ظرفیت های موجود در روابط، بهره گیری از این پتانسیل ها در راستای تقویت مناسبات باید هر چه بیشتر در دستورکار مقامات دو کشور قرار بگیرد. عمان با توجه به پیشینه مثبتی که در مناسبات سیاسی با ایران در این سال ها از خود به جای گذاشته دارای این ظرفیت است که در شرایط کنونی و تحریم های غیرقانونی آمریکا به یکی از شرکای مالی ایران در بین همسایگان جنوبی خلیج فارس تبدیل گردد. البته این امر نیازمند سازوکارهایی در راستای برطرف مسائل صادرات و ... است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 589

به "وزرای عمانی این روزها در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزرای عمانی این روزها در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید