هزینه های زندگی مردم چقدر بیشتر شده است؟

به گزارش بیباپ، خبرنگاران: در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، مردم برای تامین کالا و خدمات خود به طور متوسط 26 درصد بیشتر هزینه کردند.

هزینه های زندگی مردم چقدر بیشتر شده است؟

به گزارش ایسنا، آخرین تغییرات در شاخص های تورم نشان داد که در ماه گذشته نرخ تورم در هر سه شاخص سالانه، نقطه به نقطه و ماهانه کاهش داشته است؛ به طوری که تورم سالانه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد، ماهانه با 2.4 درصد کاهش به 0.8 درصد و تورم نقطه به نقطه با 1.5 درصد کاهش به 26.3 درصد رسید.

گرچه نرخ تورم کاهش داشته اما این به معنی کاهش قیمت در کالاها نبود و تنها از سرعت رشد آنها کم شده بود.

این در حالی است که بررسی جزئیات آماری نرخ تورم در دی امسال نشان می دهد که نسبت به آنچه مردم در دی پارسال برای خرید مجموع یکسانی از کالا و خدمات هزینه می کردند، بیشترین افزایش هزینه مربوط به حمل و نقل با 51.7 درصد، چای یا قهوه با 46.5 درصد، سبزیجات با 40.4 درصد و شکر و مربا و شکلات با 36.8 درصد بر می گردد.

در رابطه با تورم سالانه نیز بیشترین حد تورم مربوط به مبلمان، سبزیجات، ماهی ها و صدف داران، گوشت قرمز و سفید، چای و کاکائو است.

در عین حال که پایین ترین حد این تورم به ارتباطات، آموزش و پرورش، مسکن، اجاره، آب و برق و سوخت با تورمی در محدوده 20 تا 31 درصد اختصاص دارد.

اما در دی ماه تورم در برخی کالاها نسبت به آذرماه کاهش قیمت داشت و منفی شده بود؛ به طوری که برای خوراکی ها، نان و غلات، گوشت قرمز و سفید، گوشت قرمز و ماکیان و سبزیجات بین 0.4 تا 0.2 درصد تورم منفی گزارش شده است.

تغییر تورم کالا و خدمات در دی ماه 1398

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 819

به "هزینه های زندگی مردم چقدر بیشتر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های زندگی مردم چقدر بیشتر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید