نشانه های سرطان کولون؛ از نفخ و یبوست تا کم خونی

مجله قرمز: سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ که بخش انتهایی دستگاه گوارش را دچار مشکل می نماید یکی از موارد شایع در کشورهای غربی است که بخش زیادی از آن به نوع تغذیه آنها بر می شود. تا چند وقت پیش به نظر می رسید که شیوع این سرطان در کشور ما پایین باشد اما طبق نقشه شیوع سرطان کولون این نوع سرطان هم در وضع چندان خوبی در کشور ما نیست.

نشانه های سرطان کولون؛ از نفخ و یبوست تا کم خونی

خونریزی مقعدی قابل مشاهده ترین علامت سرطان کولون است اما علائم دیگر هم دور از انتظار نیستند. اگر شما هر یک از علائم زیر را متوجه شدید با پزشکتان صحبت کنید.

متوجه کم خونی می شوید

تشخیص کم خونی ممکن است یکی از علائم اولیه خونریزی داخلی باشد حتی اگر شما هیچ یک از علائم سرطان کولون را ندیده باشید. دکتر رندل هولکومب مسئول بخش سرطان بیمارستان مونت سینای نیویورک می گوید: اگر زنی در دوره قاعدگی باشد، به احتمال کمتری به دنبال آزمایش کم خونی می رود تا ببیند آیا ممکن است چیز دیگری همانند سرطان کولون باشد یا خیر.

پاتریشیا ریموند پزشک متخصص گوارش گفت: اگر مردی مبتلا به کم خونی باشد تصور می کنید که از جایی خونریزی دارد. اینکه افراد قبل از اینکه چیزی غیر عادی را در مدفوع ببینند به مدت شش ماه خونریزی داشته باشند، غیر عادی نیست . اگر هر یک از علائم کم خونی همانند خستگی، رنگ پریدگی یا سرگیجه را دارید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است یکی از علائم سرطان کولون باشد.

نمی توانید خوب نفس بکشید

اثر جنبی دیگر خونریزی ارام داخلی، تنگی نفس است. اگر خونریزی شدید یا استفراغ خونی نداشته باشید، بدن شما بیشتر پلاسما را بدون ساختن آهن یا گلبول قرمز، بیشتر در اختیار خون قرار می دهد. این امر از دست دادن خون در حجم زیاد را پیشگیری می نماید اما قابلیت خون برای حمل اکسیژن را کاهش می دهد به همین دلیل است که ممکن است متوجه تنگی نفس که شوید که یکی از علائم سرطان کولون است که نادیده گرفته می گردد.

احساس نفخ یا کرامپ شکمی شاید بخاطر سرطان کولون است

دکتر هولکومب گفت: اگر چیزی روده بزرگ را مسدود نموده و مواد داخل آن را به عقب برگرداند ممکن است دچار نفخ شوید. اگر احساس باد کردن یا گرفتگی شکم دارید، عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است مقصر این موضوع باشند اما اگر علائم مشکل معده پایدار باشند ممکن است یکی از علائم سرطان کولون باشد. اگر متوجه درد مداوم در بخش راست شکم شدید به پزشکتان مراجعه کنید چون ممکن است به معنای مراحل بعدی بیماری باشد که به سمت کبد گسترش می یابد.

یبوست شدید دارید

یبوست یک مورد کاملا عادی برای هر کسی است و احتمالا جای نگرانی ندارد اما وقتی که شدید و پایدار باشد می تواند یکی از علائم سرطان کولون باشد. دکتر هولکومب می گوید: این مورد نشان دهنده نوعی انسداد است و اگر به نظر می رسد که همواره دچار این مشکل هستید باید مورد معاینه و آنالیز قرار بگیرید.

مدفوع خیلی باریک است

به چیزی که در دستشویی اتفاق می افتد توجه کنید حتی اگر خون نبینید. اگر مدفوع خیلی باریک یا لاغر باشد در حالی که قبلا اینطور نبوده می تواند به علت گرفتگی در روده بزرگ ناشی از پولیپ باشد. اسهال مداوم هم ممکن است یکی از علائم سرطان کولون باشد.

مدفوع رنگ عجیبی دارد

دکتر هولکومب گفت: خونریزی از مقعد ممکن است همواره به شکل خون قرمز روشن نباشد. مدفوع تیره و قیری رنگ نشانه آن است که احتمالا خونریزی وجود دارد و در حالی که ممکن است به علت چیزی کمتر جدی مانند زخم ایجاد شده باشد می تواند یکی از علائم سرطان کولون هم باشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 10 مرداد 1398 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 235

به "نشانه های سرطان کولون؛ از نفخ و یبوست تا کم خونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های سرطان کولون؛ از نفخ و یبوست تا کم خونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید