مهمترین جرایم زیست محیطی دنیا

به گزارش بیباپ، هر عملی که قوانین محیط زیست را زیر پا بگذارد و باعث آسیب یا خطر جدی در محیط زیست یا سلامتی انسان گردد، جرم محیط زیستی محسوب می گردد که می توان به انتشار غیر قانونی یا تخلیه مواد موجود در هوا، آب یا خاک، تجارت غیرقانونی در حیات وحش و حمل و نقل غیرقانونی یا دفع زباله اشاره نمود.

مهمترین جرایم زیست محیطی دنیا

به گزارش خبرنگاران، قوانین محیط زیست ابزاری برای محافظت از محیط زیست در پیشگیری و جبران خسارت ها است. قوانین زیست محیطی وضع شده، موجب جلوگیری از بروز آسیب های زیست محیطی خواهد شد.

جرایم زیست محیطی طیف گسترده ای از تخلفات را در بر می گیرد که منجر به آسیب به محیط زیست و زندگی انسان می گردد و شامل خطاهای اداری یا ثبت سوابق تا انتشار غیرقانونی آلاینده ها به محیط است که در ذیل به آنها اشاره شده است:

-ریختن زباله

-دفع نامناسب زباله

-نشت های نفتی

-تخریب تالاب ها

-انتشار آلاینده ها به اقیانوس ها، نهرها، دریاچه ها و یا رودخانه ها

-آلودگی آب های زیرزمینی

-مدیریت نادرست سموم دفع آفات یا سایر مواد شیمیایی سمی

-سوزاندن زباله

-برداشت و دفع نامناسب آزبست

-جعل اطلاعات آزمایشگاهی مربوط به مقررات زیست محیطی

-قاچاق بعضی مواد شیمیایی مانندCFC

-رشوه دادن به مقامات دولتی

-ارتکاب کلاهبرداری مربوط به جرم زیست محیطی

مجازات نقض قانون محیط زیست

متخلفان قانون محیط زیست معمولا با مجازات های جزایی مانند جرایم نقدی، زندان یا ترکیبی از این موارد مجازات می شوند. برای ارتقا و عملکرد بهتر برای شرکت های بزرگ جریمه های مالی سنگینی در نظر گرفته می گردد تا ملزم به رعایت قوانین زیست محیطی باشند.

از نظر قانون مدنی، قوانین زیست محیطی و مجازات عدم رعایت این قوانین روشی برای جبران خسارت به زندگی، سلامتی یا دارایی افرادی است که قربانی چنین آسیب هایی می شوند و به همین دلیل اتحادیه اروپا در خصوص حفاظت از محیط زیست، تعدادی از جرایم زیست محیطی را به عنوان یک جرم کیفری در تمام کشورهای اتحادیه اروپا تعیین نموده و به توسعه بیشتر مسئولیت در قبال محیط زیست در سطح ملی، اروپا و بین الملل کوشش می نماید.

این جرایم شامل کلیه جرایم زیست محیطی ذکر شده در بالا و همچنین انجام فعالیت های خطرناک غیرمجاز از جمله عملیات غیرقانونی در خصوص زباله ها است. بر اساس این قانون، همه کشورهای اتحادیه اروپا در صورت مرتکب شدن و یا سهل انگاری باید مجازات های کیفری متناسب و بازدارنده را داشته باشند.

کنوانسیون آرهوس که توسط کمیسیون مالی سازمان ملل متحد برای اروپا تاسیس شده حقوقی نیز برای افراد در نظر گرفته است که شامل موارد ذیل است:

-حق دریافت اطلاعات زیست محیطی که توسط مقامات دولتی نگهداری می گردد

-حق شرکت در تصمیم گیری های زیست محیطی

-حق بازنگری روش های اتخاذ شده در به چالش کشیدن تصمیمات عمومی که بدون رعایت حقوق فوق یا قوانین محیط زیست اتخاذ شده است

کنوانسیون آرهوس در سال 2001 لازم الاجرا شد و توسط 47 حزب از جمله اتحادیه اروپا و بیشتر کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی تصویب شده است.

صنعت در سراسر دنیا بخش قابل توجهی از آسیب های محیط زیست را به خود اختصاص داده است، هر چند آگاهی در خصوص آلودگی های صنعتی افزایش یافته و در این زمینه اقداماتی نیز اجرا شده، اما همچنان نیازمند فعالیت های بیشتری در این زمینه هستیم.

نه تنها آلودگی ناشی از کارخانه ها، نیروگاه ها و سایر بخش های صنعتی به سیاره زمین بلکه به سلامت انسان نیز آسیب می رساند. گازها، دودها و سموم موجود در هوا به ریه انسان وارد شده و بیماری هایی مانند آسم، برونشیت و دیگر بیماری های تنفسی و حتی سرطان ریه یا نارسایی قلبی ایجاد می نمایند.

در نتیجه توجه به سلامت محیط زیست با سلامت جسمی و حتی روانی انسان مرتبط است و رعایت قوانین زیست محیطی راهی تاثیرگذار در سلامت جامعه محسوب می گردد.

بر اساس گزارش اینترپل در سال 2016 فعالیت های غیرقانونی محیط زیست، تنوع زیستی یا منابع طبیعی اغلب سودآور است و به دلیل بی توجهی به چنین جرایمی مجازات کمی برای متخلفان در این زمینه در نظر گرفته می شد، اما با گذشت زمان و تاثیر این جرایم بر محیط زیست و سلامت افراد، مسئولان در این زمینه اظهار نگرانی کردند و این مورد را در اولویت قرار دادند.

بر اساس تحقیق جدید صورت گرفته توسط حوزه محیط زیست سازمان ملل متحد 5 مورد از بخش های رایج در زمینه جرایم زیست محیطی در سطح دنیا تعیین شد که در ادامه به آنها اشاره می گردد:

به گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN)، جرایم حیات وحش به ویژه در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین همچنان ادامه دارد و علت آن وجود انواع گوناگون پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، حشرات و گیاهان است.

اتحادیه بین المللی سازمان تحقیقات جنگل گزارش داده که قطع غیرقانونی درختان همه قاره های دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، به خصوص جنگل های گرمسیری مانند چین ، هند و ویتنام توسط فراورینمایندگان چوب آسیب دیده اند.

صید غیرقانونی در سراسر دنیا در مناطق مالی کشورها و همچنین در آب های بین المللی صورت می گیرد.

دامداری غیرقانونی و تجارت زباله منجر به آلودگی دنیای سیستم های هوا، زمین و آب شده و اکوسیستم های محلی را تهدید می نماید. علاوه بر این سلامت انسان بر حیوانات و گیاهان نیز تاثیر می گذارد.

قاچاق زباله به طور عمده در کشورهای توسعه یافته از جمله اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن و استرالیا که صادرنمایندگان اصلی آن محسوب می شوند مشکل بزرگی در دیگر نقاط دنیا ایجاد نموده و خواهد نمود.

قاره های اصلی مقصد در صادرات زباله غیرقانونی آفریقا (ساحل عاج، غنا، گینه، نیجریه، سیرالئون، تانزانیا، توگو، بنین و سنگال) و آسیا (چین، هنگ کنگ، اندونزی، هند، مالزی، پاکستان و ویتنام) است.

فراوری و مصرف غیرقانونی کلروفلوئوروکربن ها (CFC) ، هیدروکلرول فلوئوروکربن ها (HCFCs) و سایر مواد کاهش دهنده ازن نیز در این دسته قرار می گیرند. این مواد بر سیستم ایمنی حیوانات تاثیر می گذارند و باعث آسیب پذیری آنها در برابر بیماری های عفونی و کاهش بهره وری در گیاهان و فیتوپلانکتون ها می شوند.

استخراج غیرقانونی از معادن در آفریقا، آمریکای لاتین و مناطقی از آسیا رواج یافته و به یک نگرانی عمده عمومی تبدیل شده و اثرات زیست محیطی شدید به همراه دارد که مهم ترین آنها آلودگی جیوه از استخراج معادن طلا است که موجب تخریب گیاهان و جانوران ، آلودگی ، تخریب چشم انداز و ... می گردد.

مطالعه حوزه محیط زیست سازمان ملل متحد چند علت مهم در واکنش به جرایم محیط زیست را تعیین نموده است. مهم ترین علل مطرح شده در این گزارش کمبود اطلاعات، دانش و آگاهی، عدم استفاده از قوانین، عدم اراده و حاکمیت، عدم ظرفیت در زنجیره اجرا، عدم همکاری ملی و بین المللی و اشتراک اطلاعات بین مسئولان و عدم تعامل با فعالان خصوصی و جوامع محلی اعلام شده است.

برای از بین بردن این مسائل، جامعه دنیای باید برنامه هایی را برای جرایم زیست محیطی جدید و اقدامات عملی و به اشتراک گذاری اطلاعات شروع کند تا به عنوان یک تهدید جدی برای صلح و توسعه پایدار شناخته گردد و حاکمیت محیط زیست را در همه سطوح تقویت کند.

بنابراین حوزه محیط زیست سازمان ملل متحد با ایجاد هدایت های اجرایی به کشورها در ایجاد چارچوب های قانونی محکم در خصوص جرایم محیط زیست به مقامات ملی یاری می نماید تا قوانین محیط زیست را رعایت نمایند.

همچنین کلیه افراد درگیر در اجرای قوانین محیط زیست مانند پلیس، دادستان ها و گمرک ها را در عملکرد بهتر در قبال محیط زیست آموزش می دهد. این نمونه پیش از این در اوگاندا اجرا شده است.

نمونه هایی از جرایم زیست محیطی در چند کشور در ذیل آمده است:

در ماه مارس سال 2019 شرکت Severn Trent Water به دلیل ریختن هزاران گالن فاضلاب خام در پارک بیرمنگام 500 هزار پوند جریمه شد.

در سال 2014 شرکت تیمز واتر به دلیل تخلیه غیرقانونی فاضلاب تصفیه نشده به رودخانه 250 هزار پوند جریمه شد و سال بعد هم به دلیل رعایت نکردن استانداردهای لازم و خروج فاضلاب به رودخانه 750 هزار پوند جریمه شد.

در سال 2016 تیمز واتر دوباره به دلیل انتشار غیرقانونی فاضلاب به داخل کانال گراند، یک میلیون پوند جریمه و در سال 2017 همین شرکت به دلیل خروج غیرقانونی 1.4 میلیارد لیتر فاضلاب خام به رودخانه تیمز، 20 میلیون پوند جریمه شد.

وزیر محیط زیست چین 38 مورد جرایم زیست محیطی را شناسایی نموده که منجر به یک بازداشت ، 28 مجازات و جریمه بوده که در مجموع 4.67 میلیون یوان شده است.

دولت چین نظارت بر محیط زیست به خصوص در بخش آلودگی هوا را افزایش داده و برای عملکرد بهتر، فناوری های پیشرفته ای مانند سنجش از راه دور و بازرسی های دوره ای در محل را برای تشخیص تخلفات زیست محیطی با یکدیگر ترکیب نموده است.

شرکت بزرگ مسافرتی کارناوال Cruise Lines و شرکت تابعه آن به 20 میلیون دلار مجازات برای تخلفات زیست محیطی مانند ریختن زباله های پلاستیکی به اقیانوس جریمه شدند.

منابع:

www.field.org.uk

ec.europa.eu

www.impactlaw.com

www.unenvironment.org

www.npr.org

www.umweltbundesamt.de

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 439

به "مهمترین جرایم زیست محیطی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین جرایم زیست محیطی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید