معرفی خواص و مزایای دارچین

به گزارش بیباپ، دارچین ادویه ای است که شاید همه از خواص و مزایای سلامتی آن مطلع باشند، جلوگیری از آلزایمر، جلوگیری از بیماری های قلبی، یاری به بهداشت دهان، درمان سرماخوردگی و دندان درد از مزایای دارچین است. با ما همراه باشید.

معرفی خواص و مزایای دارچین

خواص دارچین

مکملی برای درمان دیابت، تنظیم توده بدنی، سلامت قلب عروق و آنتی اکسیدانی قوی.

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که فقط طعم و عطر دارچین را در کلوچه های دارچینی می ئ پسندند؟

اگر این طور است، باید بدانید که در واقع دارچین برای سلامت تمام بدن بسیار مفید است (که البته این درباره کلوچه های دارچینی صدق نمی نماید؛ متاسفم!) پس بیائید با هم نگاه دقیق تری به مزایای دارچین بیاندازیم.

پیشینه

مصرف دارچین برای حفظ سلامت بدن به سال ها پیش باز می گردد و امر جدیدی نیست.

در واقع، سابقه استفاده دارویی از چوب دارچین در طب سنتی شرق و غرب به چندین هزار سال پیش باز می گردد، برای درمان بیماری هایی از قبیل بی اشتهایی مفرط، نفخ، اختلالات گوارشی همراه با تهوع، نفخ معده همراه با گاز و … علاوه بر این ردپایی دارچین را برای درمان بیماری دیابت در طب سنتی کره، چین و روسیه می توان یافت.

اما خاصیت درمانی دارچین ناشی از چیست؟ پاسخ این سوال در ترکیبات طبیعی دارچین نهفته شده است و به طور خاص در عصاره روغن دارچین (روغنی قابل تبخیر در دارچین که عطر گل از آن گرفته می گردد) از قبیل eugenol و cinnamaldehyde و همچنین ترکیبات فنولیک از قبیل پلی فنول نوع A .

پژوهش های نوین

علاوه بر کاربرد های سنتی، پژوهش های نوین حاکی از آن است که ترکیبات موجود در دارچین از مزایای فراوانی برخوردار است.

از جمله این موارد می توان به تنظیم قند خون در دیابت نوع 2، بهسازی توده بدنی (آب، استخوان، چربی و عضلات) بهبود پارامترهای قلبی عروقی و خاصیت قابل توجه آنتی اکسیدانی اشاره نمود. در زیر مرور مختصری بر نتایج این پژوهش ها می کنیم.

تنظیم قند خون
بر اساس تحقیقاتی که از سوی Khan بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 صورت پذیرفت، نشان داده شد افرادی که روزانه بین 1، 3 یا 6 گرم دارچین مصرف می نمایند در ظرف مدت 40روز مقدار قند خون آنها بین 18 تا 29 ٪ کاهش یافته است.

هرچه مقدار مصرف دارچین بیشتر بود، کاهش قند خون سریع تر و در صورت مصرف حجم کم تری از دارچین، کاهش قند خون کندتر و طول درمان طولانی تر می شد.

اخیرا تحقیقی با ماهیت دارونمایی بر روی دو گروه متشکل از 79 نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 صورت پذیرفت.

به یک گروه در روز 336 گرم عصاره دارچین (معادل 3 گرم پودر دارچین) مخلوط درآب داده شد و به گروه دوم، ظاهرا داروی دیابت، این فرایند برای چندین ماه ادامه یافت.

قند خونِ گروه اول که از عصاره دارچین استفاده نموده بودند 10.3٪ کاهش یافت که در مقایسه با گروه دوم که از دارونماها استفاده نموده بودند و فقط 3.4٪ از قند خونشان پایین آمده بود به طور معنا داری متفاوت بود.

در تحقیقی دیگر برای کنترل دیابت با دارونمایی، که از سوی زیگن فوس بر روی دو گروه انجام گرفت، 21 نفر بزرگسال که با مشکل سندرم متابولیک (خطر ابتلا به دیابت) روبرو بودند، انتخاب شدند و برای مدت 21 هفته به آنان عصاره دارچین (500 گرم در روز) مخلوط در آب و به گروهی دیگر دارونما داده شد.

نتایج حاکی از آن بود که 83٪ از افراد که عصاره دارچین مصرف نموده بودند به طور معنا داری با کاهش قند خون روبرو شدند (در حدود 8٪ کاهش قند خون) که در مقایسه، تنها 33٪ از افرادی که از دارونماها استفاده نموده بودند قند خونشان کاهش یافته بود.

بهسازی توده بدنی
در تحقیق فوق الذکر، این دو گروه به تناوب مورد آزمون توده بدنی هم قرار گرفتند. چربی بدن آنها در حدود 0.7٪ کاهش یافت و در عوض حجم عضلات آنها 1.1 ٪ افزایش یافته بود.

این تحولات بدون هیچ گونه تغییری در برنامه غذایی یا فعالیت های بدنی افراد اتفاق افتاده بود.

بهبود پارامترهای قلبی عروقی
در تحقیقی که از سوی Khan صورت پذیرفته بود و پیش از این ذکر شد، افردی که مبتلا به دیابت نوع 2 بودند و روزانه 1، 3 یا 6 گرم عصاره دارچین مصرف نموده بودند، ظرف مدت 60 روز به طور معنا داری در پارامترهای قلبی عروقی آنها تغییراتی حاصل شد از جمله: حدود 23 تا 30٪ ازمقدار تری گلیسیرید، حدود 7 تا 27٪ از غلظت لیپو پروتئین (LDL) کلسترول و بین 12 تا 26٪ از مقدار کلسترول خون آنها کاسته شده بود.

و در تحقیق انجام شده از سوی زیگن فوس، مصرف عصاره دارچین 3.8٪ از مقدار فشار خون افراد کاسته بود. همچنین، در تحقیقاتی دیگر نشان داده شد که دارچین به طور ناخود مطلع از مقدار فشار خون بالا می کاهد.

خواص قابل توجه آنتی اکسیدانی
همانطور که در بالا ذکر شد، دارچین حاوی پلی فنول است.

همین ترکیب در دارچین بسیار حائز اهمیت است زیرا پلی فنول سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد که صدمات اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد را به حداقل می رساند.

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، شرایط آنتی اکسیدانی و صدمات ناشی از آنتی اکسیداتیو دو گروه از افراد چاق که در خطر ابتلا به دیابت بودند را مورد آنالیز قرار دادند.

به 11 نفر از افراد گروه اول عصاره دارچین مخلوط در آب داده شد و به 10 نفر بعدی در گروه دوم دارونما. افراد گروه اول که عصاره دارچین مصرف نموده بودند در مجموع با توجه به علایم فزاینده آنتی اکسیدانی، حدود 14٪ از صدمات ناشی از اکسیداتیو در امان ماندند.

امنیت دارچین
در صورت مصرف خوراکی و مقتضی، دارچین مکملی بی ضرر است.

در واقع در ایالات متحده دارچین اساسا به عنوان ماده خوراکی کاملا سالمی شناخته می گردد.

در دوران بارداری مصرف دارچین در انواع مواد غذایی مجاز است اما مصرف خوراکی دارچین فراتر از آنچه در مواد غذایی یافت می گردد، اکیدا ممنوع است.

مقدار مصرف در روز
تحقیقات نشان می دهد که مصرف 500 تا 3000 میلی گرم دارچین در روز برای سلامت و مواردی که ذکر شد، کفایت می نماید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2150

به "معرفی خواص و مزایای دارچین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خواص و مزایای دارچین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید