غار چال نخجیر؛ از زیباترین غارهای دنیا، تصاویر

به گزارش بیباپ، غار نخجیر از غارهای آهکی و زیبای استان مرکزی است که در سال 1367 در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه آن کشف شد. این غار به علت قرار داشتن آن در منطقه ای به نام نخجیر در شمال شرق شهرستان دلیجان به این نام خوانده می گردد.

غار چال نخجیر؛ از زیباترین غارهای دنیا، تصاویر

چال نخجیر به منطقه ای گود گفته می گردد که شکارچیان برای اینکه راحت تر شکار نمایند، حیوانات را به این منطقه فراری می دادند. این غار به دوره سوم زمین شناسی متعلق است و در سال 1384 خورشیدی از طریق سازمان میراث فرهنگی با شماره 13814 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ویژگی های غار نخجیر

غار چال نخجیر از غارهای استان مرکزی ایران است که در راه دلیجان به نراق، در منطقه چال نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. این غار از غارهای آهکی و زنده جهان است (چنانچه بخشی از غار ترک بردارد ترمیم می گردد) که دارای قدمتی برابر با تقریبا 70 میلیون سال است. غار در سال 1367 کشف شده است. حرکت گسل معکوسی در منطقه کاستی واران سبب شکل گیری غار شده است.

این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است. 95 درصد از دیواره های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین 10 تا 40 متر و عرض 10 متر است.

غار چال نخجیر با گذشت 70 میلیون سال کشف شده است که تا قبل از کشف شدن آن هیچ کس آن را ندیده بود. اشکالی داخل غار وجود دارد که حاصل از پدیده های رسوبی و دولومیتی به وجود آمده اند که باعث شده این غار از زیباترین غارهای جهان به حساب آید.

غار نخجیر از یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی تشکیل شده است که تقریبا 4 کیلومتر از آن از طریق افراد محلی و غارنوردان ماهر کشف شده است و عمق آن بنا به پیش بینی ها در حدود 8 تا 10 کیلومتر است. داخل غار دالان ها، کریدورها، دهلیزها، حوضچه ها و تراس های بسیار زیبایی به وجود آمده است. بعلاوه منشورهای بلور کلسیت بر اثر عوامل طبیعی در این غار به وجود آمده که بازتاب نور از این منشورها، زیبایی غار را چند برابر نموده است.

از جلوه های زیبا و دیدنی این غار می توان به اسفنج های بلورین، منشورها، کلیست و باغ های مرجانی (که با گذشت سالیان سال شکل گرفته)، دالان ها و حوضچه های گوناگون اشاره نمود.

غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده است که از میان آن ها، تالار چهلستون زیباترین تالار غار است که انواع چکیده و چکنده های مختلف و رنگ های خیره نماینده و زیبا آن را پوشش داده است. تالارهای دیگر این غار عبارتند از: تالار زیبایی ها، دریاچه، برزخ، باغ وحش، سفره عروس و چهلچراغ. از میان این تالارها کوچک ترینشان ابعاد 3×5×20 متر و بزرگ ترینشان ابعاد 30×40×120 متر را دارد.

بافت ها و قندیل های بلورین غار به رنگ تیره درآمده و سقف غار پر از پیچ واپیچ ها و شکستگی های گوناگون است. این غار تا عمق 14 کیلومتر شناسایی و بیش از یک کیلومتر آن کف سازی شده است که با طی کردن 47 پله می توان به این عمق دست یافت.

در غار چال نخجیر سنگ های تزئینی و زیبا در شکل های انسان، گوزن، عقاب، لاک پشت، کبوتر و تندیس های بزرگ الجثه بلورین به وجود آمده است. جنس بیشتر این سنگ ها از آهک است. قدمت غار حدود 70 میلیون سال است و جزء غارهای زنده جهان محسوب می گردد. تا به امروز 1200 متر از غار برای بازدید عموم کف سازی، ایمن سازی و نورپردازی شده است. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد غار، زنده بودن آن است، یعنی اگر جایی از غار تخریب گردد یا ترک بخورد در طول سال های متمادی ترمیم خواهد شد!

در قسمت انتهایی و زیردست غار، دریاچه ای وجود دارد که دیواره، سقف و پیکره های اسرار آمیز آن را سنگ های عجیب احاطه نموده که سبب زیبایی و شگفتی بسیار غار شده است. اما هنوز بطور کامل انتهای غار شناسایی نشده است. وجود تهویه طبیعی هوای داخل غار، باعث شده که غار در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. بعلاوه در این غار مشکل کمبود اکسیژن وجود ندارد. بازدیدنمایندگان هیچ گاه در آن با کمبود اکسیژن روبرو نمی شوند.

از امکانات رفاهی غار می توان به کف سازی، ایمن سازی و نورپردازی 1300 متر از غار اشاره نمود. سالن انتظار، بوفه و مهمانسرا در بیرون از غار، از دیگر امکانات رفاهی برای گردشگران است.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2059

به "غار چال نخجیر؛ از زیباترین غارهای دنیا، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار چال نخجیر؛ از زیباترین غارهای دنیا، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید