عکس از سیاه چاله تا چه حد واقعی است تا چه حد کامپیوتری؟

به گزارش بیباپ، 21 فروردین ماه 1398 بود که دانشمندان عکس و خبر اولین عکس واقعی از سیاه چاله را رسانه ای کردند.

عکس از سیاه چاله تا چه حد واقعی است تا چه حد کامپیوتری؟

علیرضا خراسانی- به گفته شپرد دولمان مدیر پروژه EHT، محققان در بنیاد ملی علوم، سیاه چاله را در مرکز کهکشان موسوم به M87 با فاصله 55 میلیون سال نوری از زمین کشف و ضبط کردند. طبق تصویر یک حفره سیاه وسط یک حلقه نور دیده می گردد.

برای دریافت تصویر شامل یک حفره سیاه وسط یک حلقه نور از 8 تلسکوپ برای گردآوری دیتا توسط 200 محقق استفاده شد.

ازآنجایی که سیاه چاله همه چیز ازجمله نور را در خود می بلعد، دریافت چنین تصویری غیرممکن به نظر می رسید اما با چندین تلسکوپ به صورت هم زمان این کار بعد از پردازش کامپیوتری مدیریت شد.

اینجا نقش خانم کتی بومن محقق رایانه ای به خوبی در فراوری عکس مذکور روشن می گردد. درواقع آنچه وی انجام داد این بود که الگوریتمی بنویسد تا بتوان دیتای پراکنده و فراوریشده توسط 8 تلسکوپ را با اختلاف زمانی و مکانی، در یکجا به صورت عکس گردآوری کند. وی بیش از 5000 تریلیون بایت دیتا را در دو هفته توسط سوپرکامپیوتر پردازش کرد تا این تصویر به دست بیاید.

وی با هارد درایوهایی که این کار را نموده نیز عکس گرفت تا نتیجه کار خود را نشان دهد. درواقع روی این هاردها که به صورت Raid تعریف شده، 5 پتابایت دیتا گردآوری و در مراکز پردازش در آلمان و بوستون بررسی شد.

کتی بومن کل کاری که انجام داد را اینجا شرح داده است.

ای اچ تی EHT شبکه ای از چندین تلسکوپ است که 200 محقق با کار روی پروژه توانستند این تصویر را بگیرند.در این پروژه از تلسکوپ های ALMA،APEX،تلسکوپ 30 متریIRAM، تلسکوپ James Clerk Maxwell، تلسکوپ Alfonso Serrano از نوع Large Millimeter، تلسکوپ Array از نوع Submillimeter و تلسکوپ ساوث پُل استفاده شد.

بنابراین تصویر سیاه چاله به دو بخش تاریک و روشن تقسیم می گردد. بخش تاریک انتزاعی است و مرکز سیاه چاله را تصویرسازی نموده است، چراکه هیچ ابزاری قادر به عکس دریافت از آن نیست. اما حاشیه رنگی همان سیگنال امواج و تصاویر گرفته شده توسط 8 تلسکوپ است که توسط برنامه کتی بومن پس از ذخیره، گردآوری و بررسی کامپیوتری شده و درنهایت ساخته شده است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 196

به "عکس از سیاه چاله تا چه حد واقعی است تا چه حد کامپیوتری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس از سیاه چاله تا چه حد واقعی است تا چه حد کامپیوتری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید