حمل و نقل عمومی در زوریخ؛ سوئیس

به گزارش بیباپ، زوریخ شهری با برترین کیفیت زندگی در دنیا شناخته می گردد و شبکه حمل و نقل عمومی درجه یک نظیر هواپیما، قطار، تراموا و... دارد که در این مقاله به آن می پردازیم.

حمل و نقل عمومی در زوریخ؛ سوئیس

سیستم حمل و نقل عمومی زوریخ بسیار کارآمد، تمیز و ایمن بوده و بسیار محبوب شهروندان است، به طوری که تعداد زیادی از آن ها از حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند. حدود 70 درصد از بازتماشامایندگان شهر نیز با تراموا یا اتوبوس تردد می نمایند و حدود نیمی از سفرهای شهری با سیستم حمل و نقل عمومی صورت می گیرد.

اصلی ترین وسایل حمل و نقل این سیستم شامل اتوبوس، تراموا و قطارهای محلی (S-Bahn) می گردد که اغلب محله ها و نقاط اصلی این شهر را پوشش می دهند. علاوه بر این، شبکه حمل و نقل عمومی شامل قایق های مستقر در دریاچه و رودخانه، قطار فونیکولار و تله کابین می گردد. راه آهن ایستگاه قطار زوریخ HB که به عنوان مرکز تمام خدمات حمل و نقل در این شهر به شمار می رود، در مرکز شهر قرار گرفته است.

علاوه بر تراموا و اتوبوس های شهری، بخش اعظمی از قطارهای بین شهری در سوئیس و بعلاوه قطارهای به مقصد کشورهای همسایه مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتریش، از این ایستگاه حرکت می نمایند. پایانه اتوبوس Sihlquai نیز در 100 متری شمال ایستگاه قطار قرار گرفته است. استفاده از همه وسایل حمل و نقل عمومی زوریخ با کارت سفری سوئیس و چندین کارت سفری دیگر رایگان است.

Zurich Pass به ویژه برای گردشگران ارزش فوق العاده ای دارد. با این کارت امکان جابه جایی رایگان از فرودگاه تا مرکز شهر، سفر رایگان در محیط شهری و بعلاوه امکان بازدید رایگان از موزه های اصلی شهر زوریخ فراهم می گردد. کارت 24 ساعته، 24 فرانک (72000 تومان) و کارت 72 ساعته تنها 48 فرانک (144000 تومان) قیمت دارد. کارت سفری گردشگران ارزش خرید بالایی دارد و برای وقتی است که می خواهید از نقاط زیادی تماشا کنید.

فرودگاه

فرودگاه زوریخ بزرگ ترین و شلوغ ترین فرودگاه سوئیس است که در 10 کیلومتری شمال شرق شهر کلوتون (Kloten) قرار گرفته است و با قطار 12 دقیقه با مرکز زوریخ فاصله دارد. در این فرودگاه، ایستگاه راه آهنی در زیر زمین وجود دارد که مستقیما به زوریخ و بسیاری از شهرهای بزرگ سوئیس متصل می گردد. بیش از 60 خطوط هوایی مسافربری از سراسر دنیا دارد و مرکز خطوط هوایی بین المللی سوئیس به شمار میرود.

یک خط تراموا نیز بین فرودگاه و مرکز شهر تردد می نماید که زمان این سفر، 37 دقیقه طول می کشد. با این تراموا می توانید منظره ها زیبای زوریخ را نیز ببینید، زیرا از روی زمین و بین خیابان های شهر عبور می نماید. چندین خط اتوبوس نیز برای دسترسی به فرودگاه و بالعکس وجود دارد. ترمینال اتوبوس و تراموا را می توانید در جنوب طبقه همکف مرکز خرید فرودگاه در سطح 1 پیدا کنید.

تقریبا هر یک از هتل های بزرگ زوریخ، اتوبوس شاتل از فرودگاه به هتل دارند که به مشتریان شان خدمات رسانی می نماید. اگر بدون ویزای شینگن به وسیله فرودگاه زوریخ به مقصد دیگری در اروپا سفر می کنید و در عین حال شهروند اروپا نیستید، نباید بیش از 90 روز در اروپا بمانید، حتی اگر مقصد نهایی به شهروندان کشور شما اجازه اقامت بیش از 90 روز را داده باشد. در صورتی که این موضوع را رعایت نکنید، با جریمه 8 هزار یورویی روبرو خواهید شد.

قطار

قطارها به طور منظم به شهرهای سوئیس و سایر نقاط اروپا تردد می نمایند. Hauptbahnhof ایستگاه مرکزی قطار زوریخ است که در مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی به حمل و نقل عمومی از این محل به سهولت امکان پذیر است. قطارهای شهری، قطارهای منطقه ای (RE) و قطارهای راه دور به کل سوئیس، آلمان و فرانسه متصل می گردد و به نقاط دیگر نظیر آمستردام، هامبورگ، برلین، فرانکفورت، کلن، دوسلدورف و... رفت و آمد می نماید.

مسافران زیادی از ایستگاه مرکزی زوریخ استفاده می نمایند به طوری که بین 350 تا 500 هزار مسافر در طی روز جابه جا می شوند. با توجه به تعداد قطارهایی که روزانه در این ایستگاه تردد می نمایند، یعنی 2915 قطار در هر روز، این ایستگاه شلوغ ترین ایستگاه قطار دنیا محسوب می گردد. برای سفرهای بین المللی بهتر ست به صورت آنلاین جا رزرو کنید.

دوچرخه

دوچرخه های شهری، دوچرخه های برقی و دوچرخه های مخصوص بچه ها را می توانید به صورت رایگان کرایه کنید. این دوچرخه ها را می توانید با ارایه کارت شناسایی معتبر و ودیعه گذاشتن 20 فرانک (60000 تومان) در ایستگاه دوچرخه شمالی (موزه ملی سوئیس) یا ایستگاه جنوبی (Postbrücke) تهیه کنید. با اینکه این خدمات برای هر گردشگری فراهم است، اما همواره در دسترس نیست.

خودرو

تقریبا کلیه بزرگراه های سوئیس به زوریخ منتهی می شوند. این موضوع باعث سهولت در رفت و آمد گردشگران می گردد؛ هر چند که برای تردد روزانه خیلی سخت و طاقت فرسا است. رانندگی در زوریخ نیز امکانپذیر است، اما توصیه نمی گردد، زیرا استفاده از خودرو و پارک آن خیلی محدود و گران است.

اتوبوس

اتوبوس های راه دور معمولا در ترمینال اتوبوس توقف می نمایند که در مجاروت ایستگاه راه آهن قرار گرفته است. مسافرانی که بودجه بسیار کمی دارند، از این اتوبوس ها استفاده می نمایند. البته نباید این اتوبوس ها را با اتوبوس های ZVV اشتباه بگیرید که بخشی از سیستم حمل و نقل محلی هستند. بسیاری از اتوبوس ها از سیر کشورهای اروپایی به خصوص منطقه ها جنوبی نظیر بالکان غربی و اسپانیا به این ترمینال می آیند.

قایق

دو نوع حمل و نقل عمومی با قایق در زوریخ وجود دارد: اتوبوس های رودخانه و کشتی های بخار دریاچه. قایق های رودخانه فقط در طول تابستان فعالیت می نمایند و قایق های دریاچه در طول زمستان به مقدار محدودتری تردد دارند. اتوبوس های رودخانه در طول رود Limmat و دریاچه زوریخ حرکت می نمایند. ZSG اپراتور کشتی های بخار دریاچه است که سفرهای متعددی را به نقاط مختلف زوریخ برای گردشگران فراهم می نماید.

تراموا

تراموا یکی از مهم ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر زوریخ محسوب می گردد که بیشتر منطقه ها شهر را پوشش می دهد. تراموا از دهه 1880 بخشی از حمل نقل این شهر بوده که در ابتدا تراموای با اسب بود. از دهه 1890 به صورت برقی عایدی و در فاصله سال های 1930 تا 1970 توسعه یافت. در توسعه های اخیر، محدوده تراموا به بیرون از مرزهای شهر امتداد یافته است.

منبع: کجارو / wikitravel.org
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2261

به "حمل و نقل عمومی در زوریخ؛ سوئیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در زوریخ؛ سوئیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید