ظرفیت مازندران برای رونق ورزش های هوایی

به گزارش بیباپ، با فراهم شدن زیرساخت های لازم، ورزش های هوایی نیز به رونق های گردشگری استان مازندران افزوده می گردد.

ظرفیت مازندران برای رونق ورزش های هوایی

ورزش های هوایی شامل آکروجت، پاورپاراشوت، چتربازی، کایت سواری، بالن سواری، پاراگلایدر، پاراموتور، هواپیمایی فوق سبک و وینگسوییت است. کارشناسان معتقد هستند فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای برپایی ورزش های هوایی، به همکاری بخش خصوصی و حمایت مسئولان استانی نیاز دارد.

یاسر سلیم بهرامی، رئیس هیات انجمن های ورزشی استان مازندران در این باره گفت:

در حال حاضر ورزش های هوایی به صورت جسته و گریخته و تفننی در بعضی از ماه های سال به ویژه نیمه نخست سال، در مناطقی از شهرستان های مازندران انجام می گیرد.

او بعلاوه اضافه نمود:

ضعف اطلاع رسانی نبود حمایت های لازم، محدودیت های اعتباری و عدم هم افزایی میان مسئولان دستگاه های مرتبط، از عمده ترین مسائل پیش پای ورزشکاران رشته ورزشی هوایی در این استان است.

در استان مازندران حدود 10 رشته هوایی وجود دارد که از میان آن ها پاراموتور، پاراگلایدر و چتربازی از همه متداول تر هستند. سه سایت تفریحی و آموزشی نیز در این استان راه اندازی شده است. در حال حاضر 400 نفر در این رشته های ورزشی آموزش دیده اند که 60 نفر از آن ها خانم هستند.

بهرامی گفت در صدد هستند تا سه سایت رمی دارای مجوز که مورد تایید هیات باشد را تا سال آینده در شهرستان های تنکابن، نوشهر و چالوس راه اندازی نمایند.

شرایط مطلوب آب و هوایی این منطقه و اقلیم جغرافیایی آن باعث شده است تا اردوی تیم ملی پاراگلایدر ایران برای حضور در مسابقات آسیایی در این استان برگزار گردد و این سایت بیشتر مورد توجه ورزشکاران ایرانی و خارجی قرار گیرد.

بهرامی در این باره گفته است:

سایت های پروازی استان از لحاظ موقعیت جغرافیایی به گونه ای است که زمان دسترسی به عملیات تیکاف و لندینگ خلبانان پاراگلایدر حدود 10 دقیقه بیشتر زمان نمی برد، درحالی که در دیگر استان ها حدود 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

علی ماهفروزی، مشاور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی مازندران نیز در این باره گفته است:

با تشکیل کمیته ورزشی در این زمینه، می توان ساز و کارهای لازم را در جهت شناسایی مسائل و موانع پیش روی این رشته ورزشی برداشت و نسبت به حل آن اقدام نمود.

او در ادامه اضافه نمود:

هم اکنون پرواز با پاراگلایدر در ارتفاعات منتهی به دشت و دره و حتی در شهرهای ساحلی بر فراز دریای خزر نیز انجام می گیرد. با توجه به برخورداری مازندران از تنوع فرصت های توریستی و اقلیم جغرافیایی، باید پیش شرط های لازم در حوزه خدماتی، پذیرایی، بهداشتی، توریستی، تفریحی، رفاهی و امنیتی در بعضی از شهرستان های این استان فراهم گردد.

استان مازندران سالانه میزبان میلیون ها مسافر و توریست داخلی و خارجی است. تنها از 27 اسفند سال 96 تا سرانجام 13 فروردین سال جاری، 14 میلیون و 986 هزار نفر به این استان سفر نموده و شب را در آن جا گذرانده اند.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2263

به "ظرفیت مازندران برای رونق ورزش های هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت مازندران برای رونق ورزش های هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید