صالحی از طراحی سوخت مدرن خبر داد

به گزارش بیباپ، تسنیم نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان از توان دانشمندان هسته ای ایران برای طراحی سوخت مدرن 20 درصد خبر می دهد.

صالحی از طراحی سوخت مدرن خبر داد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان می گوید: در دانش و صنعت هسته ای آن قدر پیشرفت کرده ایم که به جای مهندسی معکوس و استفاده از طراحی دیگران، خودمان می توانیم سوخت جدید طراحی کنیم که این دستاوردی بزرگ برای کشور است.

وی اضافه کرد: رآکتور هسته ای تهران تاکنون با سوخت قدیم کار می کرد اما سوخت مدرن، بهره وری رآکتور را افزایش می دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: اقدامات اولیه برای طراحی سوخت مدرن 20 درصد آغاز شده است و در آستانه آن قرار داریم؛ محصولی که با سوخت 20 درصد قبلی متفاوت است و هر رآکتوری مانند رآکتور تهران ساخته شود ، می توانیم سوختش را تأمین کنیم.

وی، تامین سوخت و ساخت اتاق کنترل را از گلوگاه های اصلی رآکتور برشمرد و افزود: اکنون طراحی رآکتور برای متخصصان کشورمان، کاری بسیار ممکن شده است.

صالحی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: از دیگر دستاوردهای بزرگ هسته ای ما این است که علاوه بر تجهیزاتی که می سازیم ، دانش صنعت هسته ای را مهار کردیم و توانستیم مستندسازی کنیم به نحوی که فرمول های علمی را به صورت نرم افزاری درآورده ایم و پس از راستی آزمایی، از آن برای طراحی استفاده می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توانمندی دانشمندان هسته ای کشورمان در تولید ماده اولیه FDG یعنی داروی مورد استفاده در تجهیزات پت خبر داد و افزود : ماده اولیه FDG، اکسیژن 18 است که توانسته ایم این اکسیژن را با خلوص 95 درصد در اراک تولید کنیم.

وی گفت: اگر مرحله هیدرولیز به پایان برسد می توانیم بگوییم در این زمینه خودکفا شده ایم و دیگر نیازی به واردات اکسیژن 18 به نرخ هر کیلو 25 تا 30 هزار دلار نیست.

صالحی تاکید کرد: توان تولید ما در این زمینه آن قدر افزایش یافته است که می توانیم بخشی از تولیداتمان را صادر کنیم که ارزآوری نسبتاً خوبی برای کشور دارد.

پت اسکن تصویربرداری پزشکی هسته ای، به منظور تولید 3 بعدی تصاویر رنگی از فرایندهای عملکردی در درون بدن انسان و یکی از تجهیزات پزشکی پرهزینه برای تشخیص برخی سرطان هاست.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 50

به "صالحی از طراحی سوخت مدرن خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی از طراحی سوخت مدرن خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید