روستای عجیبی که چوپانان ایرانی ساختند ، منظم ترین روستای خشتی دنیا را ببینید

به گزارش بیباپ، کسی نمی داند آراستگی و نظم، چطور از همان اول در این روستا جا خوش کرد فقط کافی است تصویری از نمای بالا دیده باشیم و حق بدهیم که این روستا بیراه منظم ترین روستای خشتی دنیا نام نگرفته است.

روستای عجیبی که چوپانان ایرانی ساختند ، منظم ترین روستای خشتی دنیا را ببینید

به گزارش خبرنگاران، چوپانان منظم ترین روستای خشتی دنیا در شهرستان نایین، بیش از یک قرن پیش به وسیله تعدادی چوپان شکل گرفت و آباد شد. کسی نمی داند آراستگی و نظم، چطور از همان اول در این روستا جا خوش کرد. فقط کافی است تصویری از نمای بالا دیده باشیم و حق بدهیم که چوپانان بیراه منظم ترین روستای خشتی دنیا نام نگرفته است.

در این روستا که حدود 120 سال از عمرش می گذرد، کوچه ها عمود بر هم و بدون بن بست ساخته شده اند و خانه ها بادگیر دارند. رنگ خانه های خشتی و گلی هم به زیبایی روستا افزوده است. چوپانان در بخش انارک شهرستان نایین، علاوه بر معماری منحصر به فرد محل رشد گیاهان دارویی خودروست که این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا نام روستا را زنده نگه دارد؛ طوری که مدیر میراث فرهنگی نایین می گوید با همکاری بخش خصوصی گیاهان دارویی روستای چوپانان می تواند با بسته بندی خاص خودش به یک برند تبدیل گردد. در این گزارش به این روستای چشم نواز سری زده ایم.

خانه های خشتی و بادگیرها

چوپانان، در 90کیلومتری بخش انارک و 180کیلومتری شرق شهرستان نایین واقع شده است. این روستای مهندسی ساز از نمای بالا شبیه یک صفحه شطرنج است. مدیر اداره میراث فرهنگی نایین درباره وجه تسمیه روستا به خبرنگاران می گوید: اسناد و مدارک نشان می دهد که حدود 120سال پیش این روستا شکل گرفت.

پایه گذاران نخست آن هم چوپانانی بودند که گوسفندان خود را برای سیراب کردن به سر چاهی در این محدوده می آوردند. چاه آب باعث شد زندگی در این محدوده رونق بگیرد و کم کم مردمانی از خور، بیابانک و انارک به این محل آمدند و روستای چوپانان شکل گرفت؛ روستایی که امروز 1700نفر جمعیت دارد.

محمود مدنیان درباره اینکه دلیل نظم و ترتیب خانه سازی در این روستا چه بوده، اینطور پاسخ می دهد: اطلاعات خاصی در دسترس نیست، ولی روستا کاملا مهندسی ساز و منظم است؛ برای همین به آن منظم ترین روستای دنیا می گویند. هیچ کوچه بن بستی در آن نیست و از هر کوچه می توان انتهای آبادی را در شرق یا غرب دید.

جذابیت بصری دیگر این روستا در بادگیر خانه های خشتی روستا در دل کویر است. مدنیان می گوید که 95درصد خانه های روستا بادگیر دارند که خنک نماینده ای طبیعی هستند.

همسایه با معدن سرب

در حاشیه این روستا طبیعت کویری، زمین های کشاورزی به عنوان قطب کشاورزی نایین و خدمات زیرساختی و دامداری وجود دارد. در همسایگی روستا معدن سرب نخلک هم قرار گرفته است؛معدنی با قدمت 2هزار سال که یکی از قدیمی ترین معادن ایران و به گفته مدیر میراث فرهنگی نایین مادر معادن ایران است.

مدنیان درباره کسب وکار روستاییان می گوید: 40درصد مردم روستا در معدن مشغول کار هستند. مابقی از راه کشاورزی، دامداری و کامیون داری روزگار می گذرانند. چاه های پرآب روستا باعث رشد انواع درختان شده ازجمله درختان نخل، پسته و حتی انار و در حیاط خانه ها دست کم یک درخت خرما هست.

مدیر میراث فرهنگی به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای چوپانان اشاره می نماید و می گوید: ریگ های روان نزدیک این روستا که به ریگ جن معروف هستند از مهم ترین ریگ های روان در ایران به شمار می فرایند. مشابه این ریگ ها در عربستان و آفریقا دیده شده است. برای اینکه ریگ به خانه روستاییان وارد نگردد، از همان زمان قدیم ریگ برگردان هایی ساخته شده که معماری آن شبیه برج است. مجموعه حفاظت شده عباس آباد در فاصله 50کیلومتری روستاست که تعداد زیادی کل، بز و آهو در آن منطقه محافظت شده زندگی می نمایند. با این همه جذابیت گردشگری، اما چنان که باید و شاید روستای چوپانان شناخته شده نیست و تا به حال یکی، دو نمایشگاه برای معرفی روستا برگزار شده است.

ناگفته نماند که انارک بخشی به وسیله الرضا(ع) هم به شمار میرود؛ مسیری که زائران استان های غربی برای زیارت و سفر به مشهد از آن می گذرند. اما تا به حال فقط 2بومگردی در روستای چوپانان راه اندازی شده و اقدام گسترده ای در این حوزه صورت نگرفته است. روستای چوپانان با داشتن گیاهان دارویی خودرو نیز می تواند در حوزه محصولات دارویی نامی سر زبان ها داشته باشد.

مدیر میراث فرهنگی نایین می گوید: سعی داریم اهالی روستا را برای مشارکت در بخش بومگردی تشویق کنیم، اما برای حضور گردشگران به حمایت بخش خصوصی احتیاج است. درباره گیاهان دارویی هم باید سرمایه گذاران ورود نمایند تا با برندسازی در این زمینه کاری انجام گردد. کارهای مطالعاتی بحث فراوری و فروش گیاهان دارویی در دست مطالعه است.

ویژگی های خاص روستای چوپانان ازجمله همسایگی با موزه معدن، رونق کشاورزی و رشد گیاهان دارویی خودرو می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال از مهاجرت روستانشینان نیز جلوگیری کند. شرایط خاص کویری، خانه های خشت و گلی، کوچه های منظم و ردیف بادگیرها نیز جاذبه های گردشگری است که با مشارکت سرمایه گذاران می تواند به صنعت گردشگری در این روستا که نام منظم ترین روستای خشتی دنیا را بر پیشانی دارد، جانی تازه ببخشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2426

به "روستای عجیبی که چوپانان ایرانی ساختند ، منظم ترین روستای خشتی دنیا را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای عجیبی که چوپانان ایرانی ساختند ، منظم ترین روستای خشتی دنیا را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید