دلیل شکست کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

به گزارش بیباپ، خبرنگاران : یک رسانه آمریکایی با اشاره به پایان سیاست های رئیس جمهور آمریکا همزمان با خروج او از کاخ سفید نوشته، سیاست فشار حداکثری وی علیه ایران عمدتاً نتایج مورد نظر را نداشت.

دلیل شکست کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، یک رسانه آمریکایی که با نام Inside Arabia و شعار صدای مردم عرب اخبار و تحلیل های مربوط به غرب آسیا و شمال آفریقا را ارائه می کند در تحلیلی به قلم توماس فالک نوشته سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران پس از گذشت دو سال از اجرای آن در ارائه نتایج مورد نظر خود شکست خورده است.

به نوشته این رسانه آمریکایی، بعد از انقلاب اسلامی ایران، آمریکا بارها تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده است اما امضای توافق هسته ای برجام به این معنا بود که این تحریم ها دیگر اعمال نشوند. در ماه مه 2018، یعنی زمانی که ترامپ گفت که از این توافق خارج می شود این رویه نیز تغییر کرد.

نویسنده نوشت، بلافاصله بعد از این اقدام در سوم نوامبر 2018 ترامپ کارزار فشار حداکثری خود را آغاز کرد که شامل فشارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی به همراه معرفی تحریم های جدید علیه ایران بود.

نویسنده این تحلیل بدون اشاره به عهدشکنی آمریکا با خروج از برجام، این ادعا را اعلام کرد که گرچه دولت ترامپ با اعمال تحریم های جدید تلاش کرد فشار بیشتری علیه ایران اعمال کند، اما ایران بارها از آمدن به پای میز مذاکره خودداری کرد و خواستار لغو تحریم ها شد.

نویسنده در ادامه با اشاره به این نکته که اقتصاد ایران با وجود کارزار فشار حداکثری تا به امروز سقوط نکرده و روابط دولت و شهروندان با تنش روبه رو نشده نوشت: یکی از دلایلی که ایران توانسته اقتصاد خود را زنده نگه دارد تجربه این کشور از تحریم های گذشته است.

این تحلیل با اشاره به کمک های بشردوستانه به ایران که قرار بود دولت ترامپ تحریم ها را بر آنها اعمال نکند نوشت: کارزار فشار حداکثری بر مردم عادی ایران تأثیر گذاشته و طبق گزارش ها واردات محصولات دارویی و پزشکی به این کشور متوقف شده است.

نویسنده در ادامه با نقل گزارشی از وبگاه دیده بان حقوق بشر مدعی شد که کمک های بشردوستانه برای ایران از تحریم ها معاف هستند اما ممنوعیت تجارت با بانک های ایران و کاهش اعطای مجوز برای صادرات تجهیزات پزشکی خاص از سوی وزارت خزانه داری آمریکا مشکلاتی را در ایران ایجاد کرده است.

نویسنده این تحلیل با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص که ایران برنامه هسته ای خود را با سرعت دنبال نمی کند مدعی شد که ایران زمان گریز را کوتاه کرده تا به ساخت بمب و سلاح اتم مشغول شود.

نویسنده در انتها با اشاره به همکاری ایران با ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس تحلیلی از اندیشکده بروکینگز نوشت خروج آمریکا از برجام نتیجه عکس داده است.

وی نوشت در مقطع کنونی کارزار فشار حداکثری ترامپ را نمی توان به عنوان یک موفقیت در نظر گرفت و تنها یک نمایش قدرت از سوی وی بوده است اگرچه تحریم های او بر زندگی روزمره ایرانی ها تأثیر گذاشته است.

نویسنده همچنین ایران را به داشتن رفتاری تند در منطقه غرب آسیا متهم کرد و مدعی شد که ایران تهدیدی برای دیگر بازیگران منطقه ای بوده و کارزار فشار حداکثری ترامپ طی دو سال گذشته تأثیری ماندگار بر این تهدیدها نگذاشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1510

به "دلیل شکست کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل شکست کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید