خطیب زاده: فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد نمود، توجه می کنیم

به گزارش بیباپ، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگویی مواضع کشورمان را درباره مسائل مختلفی از جمله تحریم های آمریکا و مناقشه قره باغ تشریح کرد.

خطیب زاده: فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد نمود، توجه می کنیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت وگو با این شبکه درباره آتش بس صورت گرفته میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و نقش ایران در این آتش بس و شایعه تغییر مرزهای ایران با ارمنستان توضح داد: جمهوری اسلامی ایران همواره از هر کوششی در راستای راهکاری پایدار برای سه دهه درگیری میان همسایگان بزرگمان آذربایجان و ارمنستان استقبال نموده است. مسلما هیچ تغییری در مرزهای بین المللی ایجاد نخواهد شد. نه مرزهای ایران و نه مرزهای این منطقه تغییر نخواهد نمود. هر تغییری در مرزها به معنی کوشش ما در این زمینه خواهد بود. ما ارتباط نزدیکی با باکو و ایروان و دیگر پایتخت های منطقه داریم. ما تا حد زیادی در طول این سه دهه به حل شدن این مناقشه یاری نموده ایم. البته بعضی موضوعات بحث برانگیز وجود دارد که به آسانی قابل حل نیستند اما هر کوشش در راستای آن مورد استقبال ایران است.

خطیب زاده ادامه داد: عوامل متعددی برای دست یافتن به این آتش بس فعالیت می کردند. ایران به وضوح به همسایگانش گفت که باید به مرزهای بین المللی، استقلال یک دیگر، تمامیت ارضی کشورها و دیگر هنجارهای بین المللی احترام بگذارند. طرح ابتکاری ایران به پایتخت های کشورها داده شد و بخش های مهم این طرح تطابق زیادی با این آتش بس موجود دارد. ما به حل و فصل این مناقشه از راه دیپلماتیک بسیار خوش بین هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به دیوار تحریم ها علیه ایران که توسط مقامات آمریکایی مطرح شده است و به اعمال تحریم های جدید علیه ایران برای ممانعت بازگشت رئیس جمهور جدید این کشور به توافق هسته ای اشاره دارد، گفت: همان طور که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است، چیزی برای تحریم باقی نمانده. در واقع تمامی این ها جنگ روانی است. فشارحداکثری با شکست حداکثری روبرو شده است. هیچ کاری نیست که بخواهند انجام دهند مگر این که این جنگ روانی را علیه ملت ایران ادامه دهند. آن ها از سر ناامیدی تحریم های جدیدی اعمال می نمایند که قانع نمایند سیاست فشار حداکثری شان هنوز زنده است. همه می دانند که تا چه حد نتوانسته اند به اهداف موجود در سیاست شان دست پیدا نمایند. بنابراین باید مراقب چیزهایی که اعلام می نمایند، بود. این ها از سر آزردگی و ناامیدی است، آن ها به تحریم ها اعتیاد دارند و نسبت به ایران حساس شده اند.

او در پاسخ به این سوال که آیا با روی کار آمدن دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا، ایران خواهد توانست به آمریکا اعتماد کند و آیا این دولت جدید آمده است که به تعهداتش عمل کند و به توافق هسته ای بازگردد، شرح داد: مسئله اعتماد نیست. در واقع برجام[توافق هسته ای] بر اساس بی اعتمادی دوجانبه مذاکره شد و نه اعتماد. این چیزی است که بیشتر از همه اهمیت دارد و ما فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد نمود، توجه می کنیم. خیلی زود است که درباره این صحبتی گردد. صبر می کنیم تا ببینیم چه می گردد. از نظر ما برجام هنوز زنده است. همان طور که می دانید این توافق در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پشتیبان قانونی دارد اما در شرایط خوبی قرار ندارد. چراکه اروپایی ها نتوانستنند به تعهداتشان در زمینه کاهش تاثیر تحریم ها در این توافق عمل نمایند اما هنوز یک قطعنامه قانونی است و بنابراین هنوز زنده است. تنها راهی که می تواند از دوام آن اطمینان حاصل کرد بازگشت همه به اجرای کامل تعهداتشان است. ایران قطعا آماده است در صورت پایبندی طرف ها به توافق و اجرای کامل آن، مانند همواره با حسن نیت این توافق را اجرایی کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1444

به "خطیب زاده: فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد نمود، توجه می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: فقط به رفتار کسی که کاخ سفید را اداره خواهد نمود، توجه می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید