خبرنگاران عروسک ها، تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردا

به گزارش بیباپ، تهران- خبرنگاران- همزمان با برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک، ضمن رونمایی از پوستر نمایشگاه عکس این رویداد، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و معاون امور هنری وزارت فرهنگ پیغام هایی را برای این جشنواره صادر کردند.

خبرنگاران عروسک ها، تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردا

سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیغامی به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، عروسک ها را تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردا دانست.

حسینی در متن پیغام خود آورده است: به آرمان و آرزو زیستن، غایت بندگی ست که انسان، فرزندِ فروزنده امید و جانِ جویای جاودانگی ست. شور عارفانه ای که آیه آیه، مخلوق را به خالق شبیه می نماید و نشاط آفرینش را تازه می دارد. عروسک ها و پیکرک ها، زاده همین خداباوری و خداوارگی ست. حقیقت های برساخته ای که از کهن روزگاران تا به روزگار ما، در سور و سوگ، سهمی داشته اند و بی اندک توقعی، شریک غم ها و شادی ها بوده اند. عروسک ها، تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردایند. خلق شده اند تا یادآور زیبایی ها و کاشف فضیلت ها باشند که به سادگی و صداقت و خوش باوری زیستن شاید از دنیا؛ قرارگاه معصومانه تری بیافریند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیغام یادآور شده است: جشنواره تئاتر عروسکی هجدهمین هنگامه خود را با تاکید بر کشف خلاقیت های فردی و کنش های جمعی بچه ها پشت سر می گذارد. در این دوره با مرور ظرفیت های نمایش عروسکی در کارنامه تئاتر سنتی و بهره گیری از گنجینه تجربی این نوع هنری، جنبه های تعاملی و الگوهای تکاملی تئاتر عروسکی در شیوه های تولیدی و شگردهای اجرایی مورد تاکید قرار گرفته است و به ضرورت دشواری ها و احتیاط روزگار کرونا، بسیاری از بسترهای اجرایی و آموزشی در فضای رسانه ای تدارک دیده شده است که قطعا بنا به حُسن سلیقه و دانش متولیان به مقصد رضایت و قانع کردن هنرمندان و مخاطبان منتهی خواهد شد.

حسینی در این پیغام تاکید نموده است: آن چه در جشنواره هجدهم اتفاق می افتد بیش و پیش از هر چیز مرهون مهر و مسئولیت دبیر جان آگاهش گلزار محمدی است که خاطره عاشقانه زیستنش در دنیا عروسک ها برای ما به یادگار باقی ماند و دستمریزاد به همکارانش که با زنده نگه داشتن نام و نشان آن هنرمند فقید نگذاشتند لبخند از لبان عروسک ها دور گردد.

روزی را آرزو می کنم که عروسک ها و پیکرک های ایرانی، سفیران شایسته فرهنگ و هنر این سرزمین در رفیع ترین رویدادها و صحنه های دنیا باشند. ایمان دارم که به چنین پویش و چنین جوشش ِ به غایت همدل و هم دست، راه دوری نخواهد بود که: آری به اتفاق دنیا می توان گرفت.

عروسک ها سفینه سفرند به سرزمین رؤیاها

همچنین هم زمان با شروع پخش آثار هجدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک از چهار بستر فضای مجازی (هاشور، نمایش نت، تیوال و تلویزیون تئاتر ایران) رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران پیغامی منتشر کرد.

در متن پیغام مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک آمده است: به نام خالق زیبایی ها؛ این روزها آسمان هنر ایران به آواز و پرواز عروسک ها آذین است و بچه ها همراه با نمایشگران عروسک می گردانند و در دنیای خیال انگیز خود دنیا آرمانی خویش را ترسیم می نمایند.

عروسک ها سفینه سفرند به سرزمین رؤیاها، کافی است چشمانت را ببندی و پرواز کنی. سرزمینی عاری از بدی ها و زشتی ها، آنجا دیگر خبری از جنگ و خشونت نیست، هر چه هست رنگ است و مهر است و دوستی. و این جشن و سفر و خیال احتیاج کودک امروز است.

بصیرت در ادامه پیغام خود آورده است: سال جاری هجدهمین جشنواره تئاتر عروسکی به آفتاب حضور گلزار محمدی؛ دلباخته دنیای عروسک ها، روشن شد و به گرمای یادش ادامه یافت که در این شرایط سخت، سخت بود مدیریت این رویداد که به حق باید قدردان تلاشگران و دلسوزان این عرصه بود. سال جاری در فضای مجازی همراه عروسک ها می شویم و هفته ای کودکی را مرور می کنیم که این خود لطافت روح است و قرابتی با فرزندان. امید به تحقق رؤیاها و ترسیم دنیای زیبای بچه ها.

پوستر نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی رونمایی شد

پوستر نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک شامگاه نهم اسفند در مجموعه تئاترشهر رونمایی شد.

در این برنامه مهدی حاجیان دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، از حاضران قدردانی و از آنان دعوت کرد در مراسم افتتاح رسمی نمایشگاه عکس جشنواره که امروز یکشنبه 10 اسفند ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد، حضور داشته باشند.

همچنین امیر عابدی مدیر بخش عکس این دوره از جشنواره که طراحی پوستر آن را هم بر عهده داشته است، با گرامیداشت یاد و خاطره گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره و نیز زنده یاد محمدرضاالوند توضیحات کوتاهی درباره پوستر این نمایشگاه ارایه کرد.

عابدی یادآور شد: در دوره های گذشته جشنواره نمایش عروسکی، بخش عکس تعریف نشده بود و به نمایندگی از عکاسان تئاتر از همراهی مرکز هنرهای نمایشی و معاونت هنری در برگزاری نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی قدردانی می کنم.

در این برنامه کوتاه سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه، سعید اسدی، محمدمهدی بهداروند و تعدادی از مدیران ستاد برگزاری جشنواره حضور داشتند.

نمایشگاه عکس این دوره از جشنواره نمایش عروسکی امروز یکشنبه (10 اسفند ماه) به طور رسمی در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک با یاد زنده یاد گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و با بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی از امروز دهم اسفند شروع شده و تا هفدهم همین ماه ادامه دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 1842

به "خبرنگاران عروسک ها، تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عروسک ها، تبلور اسطوره های دیروز و تجسم رویاهای فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید