جایزه ادبی جلال بر مقدار فروش برگزیدگان هرچند کم تاثیرگذار است

به گزارش بیباپ، طریقی: تعریف های متفاوتی از رمان مطلوب وجود دارد و بنابراین قضاوت های متفاوتی را شکل می دهد. وی اظهار کرد که معیار های کلی موجود ثابت است و همه آثار انتخابی این ویژگی ها را دارند، اما آثار دیگری هم هستند که این ویژگی ها را دارا باشند و ممکن بود با تیم داوری دیگری به مرحله نهایی راه یابند.

جایزه ادبی جلال بر مقدار فروش برگزیدگان هرچند کم تاثیرگذار است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران؛ در حاشیه نشست خبری چهاردهمین دوره جایزه جلال آل احمد مرتضی طریقی دبیر اجرایی جشنواره در تبادل نظر با خبرنگاران از معیار های داوری جشنواره و مقدار کارکرد جشنواره برای برگزیدگان جشنواره گفت.

طریقی پس رد ادعای تاثیر نداشتن جایزه جلال بر مقدار فروش آثار برگزیده و به عنوان یک مخاطب جدی ادبیات و نه به عنوان دبیر اجرایی جشنواره اظهار کرد حتما برگزیده جشنواره جلال شدن بر مقدار فروش تاثیر دارد برای مثال درمورد آقای سجاد حیدری قیری که یک شاعر جوان است و سال گذشته در جشنواره شعر فجر انتخاب شد نمی توان به صورت دقیق ادعا کرد که افزایش فروش چشمگیری داشته است، اما از سال گذشته تا کنون سه ناشر از شهرستان ادب تا سوره مهر به او پیشهاد کار داده اند و کتابش را خواسته اند. اما جشنواره جلال حتما بر فرایند کار و فروش برگزیدگان تاثیرگذار است با اینکه نسبت به جایزه جلال برد کم تری دارد. وی ادامه داد این تاثیر باب میل و انتظار من و شما نیست، اما قطعا بی تاثیر هم نیست و زمانی که کتابی با خوردن مهر برگزیده برند گردد حداقل 50 هزار یا 100 هزار فروش را خواهد داشت. طریقی بخشی از این اتفاق را هم به شرایط جامعه و حب و بغض های اجتماعی و رسانه ای دانست و مطرح نمود حتی در سینما هم این اتفاق به آن مفهومی که باید نمی افتد. دیگری مثال دیگری هم در این راستا عنوان نمود و در رابطه با منصور علیمرادی که در کرمان مشغول به نوشتن است گفت. طریقی بعلاوه این مطلب را اظهار کرد که قطعا در عین بی تاثیر نبودن این جایزه آنچه که در شان برگزیدگان هست هم به اتفاق نمی افتد.

در ادامه مدیر اجرایی جشنواره در تبادل نظر با خبرنگاران از ثابت بودن معیار های داوری، اما تفاوت داشتن آن ها در اجرا گفت و مطرح نمود اگر هر کدام از سه گروه داوری تغییر می کرد احتمال تغییر آثار برگزیده وجود داشت و معتقد بود در مراحل اولیه این مطلب موثر نیست و تا زمان انتخاب 100 یا 50 کتاب نهایی معیار ها دقیق و معین است و هر اثری که ایراد نگارشی و ایراد در روایت نداشته باشد و فضاسازی مناسبی داشته باشد در رقابت باقی می ماند. اما در ارتباط با اینکه کدام اثر مطلوب است تفاوت سلیقه وجود دارد و تعریف های متفاوتی از رمان مطلوب وجود دارد و بنابراین قضاوت های متفاوتی را شکل می دهد. وی اظهار کرد که معیار های کلی موجود ثابت است و همه آثار انتخابی این ویژگی ها را دارند، اما آثار دیگری هم هستند که این ویژگی ها را دارا باشند و ممکن بود با تیم داوری دیگری به مرحله نهایی راه یابند.

طریقی در پاسخ به سوالی معیار های کلی موجود در حوزه داستان را با توجه به مشاهدات عینی خود در جلسات داوری به توضیح زیر برشمرد: سلامت به معنای لطمه نزدن به زبان فارسی و در راستای خدمت به آن باشد و نویسنده از پس اجرای زبان برآمده باشد، فضاسازی، اهمیت انتخاب سوژه، زاویه دید داستان اعم از دانای کل که نویسندگان غالبا به جهت سهولت بیش تر آن را بر می گزینند که از پس روایت همه اجزای قصه بربیایند، نزدیکی به امروز و تاثیرگذاری.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2266

به "جایزه ادبی جلال بر مقدار فروش برگزیدگان هرچند کم تاثیرگذار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه ادبی جلال بر مقدار فروش برگزیدگان هرچند کم تاثیرگذار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید