ثبت ملی شترسواری خیلج فارس

به گزارش بیباپ، شترسواری خلیج فارس به شیوه بومی با همکاری دفتر میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم ثبت ملی می گردد.

ثبت ملی شترسواری خیلج فارس

پیست شترسواری قشم در حاشیه خلیج فارس یکی از بزرگترین سایت های محصور اختصاص داده شده به این منظور در کشور است که در حاشیه روستای گورزین از توابع بخش مرکزی جزیره قشم واقع شده است.

قرار بود این پیست مدرن ترین پیست شترسواری خاورمیانه و رقیب امارات باشد، هنوز به این مرحله نرسیده، اما قرار شده تا آن موقع شترسواری به شیوه بومی این منطقه، ثبت ملی گردد تا به دست فراموشی سپرده نگردد.

یاسین ایمانی دهیار روستای گورزین که در تهیه پفراینده ثبت ملی شترسواری به شیوه بومی سواحل خلیج فارس با دفتر میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم مشارکت دارد، گفت:

شترسواری از سنت های قدیمی محسوب می گردد که همچنان در این روستا زنده نگه داشته شده. گورزین هم به این خاطر برای ایجاد سایت شترسواری درنظر گرفته شد که در گذشته محل نگهداری شترو حامی و حافظ سنت شترسواری در قشم بود.

او اضافه کرد که قرار است شترسواری در زمره عجایب هفت گانه قشم مطرح و معرفی گردد، چون در شرایطی که بسیاری از سنت ها درحال فراموشی و یا از یاد رفته است، این سنت همچنان و با قوت حفظ شده. در جریان این پفراینده هم قرار است شترسواری، شترداری و همه فعالیت های وابسته و مشتقات آن، ثبت گردد.

ایمانی بعلاوه درباره پیست شترسواری قشم که قرار بود در زمره مدرن ترین پیست های خاورمیانه باشد، شرح داد:

دو سال پیش این پیست احداث شد، بخشی از دیوار آن را دیوار کشیده اند و جاده دسترسی به آن نیز ایجاد شده و در سر دَرِ ورودی آن نیز دوبادگیر نمادین که از شاخصه های معماری سنتی قشم است، ساخته شده. برای این پیست نقشه ای طراحی نموده اند که بر آن اساس باید سکوی تماشگران، بخش VIP و سرویس های بهداشتی و مراکز خدمات دیگری ساخته گردد که هنوز اقدامی برای آن ها نشده است. در واقع از تمام طرحی که برای پیست شترسواری جزیره قشم درنظر گرفته اند، تنها 20 درصد آماده شده است.

وی اضافه کرد که بخشی از فضای این پیست به سافاری و سوارکاری اسب اختصاص داده شده که هنوز جای کار دارد. برنامه این است که پیست شترسواری قشم به سبک پیست های کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد گردد، چرا که می خواهند شترسواری که سنتی بومی و دیرینه این سرزمین است در سطح بین المللی مطرح گردد.

ایمانی درباره دلیل فرایند کند آماده سازی این پیست که قرار بوده رقیبی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد، گفت:

اجرای این طرح با سازمان منطقه آزاد قشم است و من درباره جزییات آن اطلاع دقیقی ندارم، شاید تغییر مدیر میراث فرهنگی و جهانگردی قشم و یا کمبود اعتبارات دلیل کندی فرایند باشد. به هر حال با مدیر تازه که درباره آن صحبت نموده ایم، دیدگاه مثبتی داشته اند و تمایل دارند این طرح را به خاتمه برسانند.

او درباره تاثیر این سایت در جذب جهانگرد به مقصدی که بیشتر با عنوان پایگاهی برای خرید مطرح شده است، اعلام کرد:

راه اندازی پیست شترسواری گورزین در جذب جهانگرد اثر زیادی داشته. برای همین هم قصد داریم به سرعت این پیست را توسعه و معرفی کنیم. قرار است زمین هایی در حاشیه این سایت به بومی ها واگذار گردد تا برای نگهداری و بهره برداری از شتر نیز استفاده نمایند تا مجموعه کاملی در اختیار جهانگردان باشد.

ایمانی بعلاوه به جمعیت بیکار این روستای مرکزی در جزیره قشم که 1822 نفر سکنه دارد، اشاره نمود و درباره تاثیر مالی توسعه سایت شترسواری در برطرف معضل بیکاری، گفت:

پالایشگاه گازی گورزین که شعله های آن همیشه روشن است تا کنون جمعیتی نزدیک به 80 نفر را به کار گرفته و امیدواریم با راه اندازی فاز دیگر آن نیروی بیشتری از این روستا به کار گرفته گردد تا از آن نفع بیشتری ببریم. در صورت راه اندازی کامل پیست شترسواری و زمین های حاشیه ای آن برای بهره برداری از دیگر محصولات شتر، به طور مستقیم 50 نفر از جمعیت روستا به کار گرفته خواهند شد و سایت جنگل حرا هم که در نزدیکی روستا قرار دارند، درحال حاضر 100 نفر را مشغول به کار نموده است که اگر سیکل جهانگردی، گازی و دامداری در گورزین جمعیتی از ساکنان آن را به کار گیرند، بی شک شاهد روستای بدون بیکار در کشور خواهیم بود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2274

به "ثبت ملی شترسواری خیلج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی شترسواری خیلج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید