تمدید 25 ساله قرارداد معدنی ایران با گینه

به گزارش بیباپ، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تمدید 25 ساله قرارداد با معدن بوکسیت گینه با سهم برابر میان ایران و این کشور اطلاع داد و گفت: کارخانه فراوری پودر آلومینیوم نیز در منطقه ویژه پارسیان امروز فراوری خود را شروع کرد.

تمدید 25 ساله قرارداد معدنی ایران با گینه

به گزارش بیباپ، مهدی کرباسیان - رئیس هیات عامل ایمیدرو - امروز (سه شنبه) در مراسم امضای تفاهم نامه واگذاری زمین کارخانه های 800 هزار تنی آلومینا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان از افتتاح پروژه فراوری پودر آلومینیوم که با همکاری بخش خصوصی و ایمیدرو در دولت یازدهم تاسیس گردیده، اطلاع داد و گفت: حجم سرمایه گذاری در این پروژه و همچنین پروژه قبلی فراوری شمش آلومینیوم 600 میلیون یورو پیش بینی گردیده است.

وی با بیان اینکه این دو پروژه می توانند زنجیره آلومینیوم را کامل و ارزش اضافه نموده برای کشور فراهم کند، گفت: در پروژه اول 160 هزار تن محصولات نوردی آلومینیوم در لامرد که در کنار آلومینیوم جنوب است در سه ماهه آخر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو، این پروژه رتبه ایران در فراوری شمش آلومینیوم در دنیا را از 18 به 12 ارتقا خواهد داد و همچنین کمبودهای کشور در بخش هایی مانند ورق آلومینیوم که فقط از طریق واردات تامین می گردد را جبران می نماید.

او با اشاره به اینکه حدود 40 درصد از قیمت تمام گردیده پروژه اول مربوط به پودر آلومینیوم است که در پروژه دوم پیش بینی گردیده فراوری گردد، درباره این پروژه گفت: با توجه به اینکه ذخیره بوکسیت (سنگ معدن فلز آلومینیوم) مورد احتیاج در فراوری پودر آلومینیوم کافی نیست و اینکه برای فراوری 800 هزار تن شمش آلومینیوم تا سال آینده به حدود 1.6 میلیون تن بوکسیت احتیاج داریم، پروژه دوم که امروز افتتاح می گردد، کارخانه فراوری پودر آلومینیوم است که در منطقه ویژه پارسیان جانمایی گردیده است.

کرباسیان با اشاره به اینکه در حال حاضر 240 هزار تن پودر آلومینیوم در جاجرم فراوری می گردد، اضافه کرد: در نیمه دوم سال جاری، اسکله اول بندر پارسیان که از سال 1396 شروع به کار نموده بود، به بهره برداری می رسد. با توجه به اینکه منطقه ویژه پارسیان نزدیک لامرد است، از طریق این اسکله می توان احتیاج واردات محصول شرکت آلومینیوم جنوب و بوکسیت کارخانه دوم که امروز مقدمات آن فراهم گردیده است را تامین کرد.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت این است که بخش خصوصی را در سرمایه گذاری ها وارد کند، اظهار کرد: بخش خصوصی در کارخانه دوم نقش اساسی دارد؛ به طوریکه سهام شرکت آلومینیوم خاتم اراک در این پروژه 55 درصد، شرکت آلومینیوم جنوب 35 درصد و ایمیدرو 10 درصد است. در پروژه اول نیز 70 درصد خاتم اراک و 30 درصد ایمیدرو سهام دار هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: با توجه به اینکه کارخانه فراوری شمش آلومینیوم 40 هزار تنی جاجرم هم در پاییز سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، شرکت ایرالکو و المهدی نیز به فراوری پودر آلومینیوم که در پروژه دوم در نظر گرفته گردیده، احتیاج خواهند داشت.

کرباسیان در ادامه از تمدید قرار داد 25 ساله با معدن بوکسیت گینه با سهم برابر ایران و گینه در این قرار داد اطلاع داد و گفت: عملیات اکتشافی که تاکنون در معدن گینه انجام گردیده است ذخیره بوکسیت را از 75 به 120 میلیون تن رسانده است.

به گفته وی، ذخیره این معدن بیشتر از 120 میلیون تن است و همچنین قرارداد منعقد گردیده از معدود قراردادهایی هست که به کشورهای دیگر اجازه خروج بوکسیت را داده است، چراکه کشور گینه تصمیم گرفته از این پس فقط پودر آلومینیوم صادر کند.

کرباسیان همچنین با بیان اینکه شرکت ساخت پودر آلومینیوم باید چند مرحله برای تهیه مواد اولیه طی کند که مرحله اول آن انعقاد قراردادهای بلند مدت تامین بوکسیت با استرالیا، برزیل و گینه است، از انتخاب گینه به عنوان پشتوانه تامین بوکسیت مورد احتیاج کشور اطلاع داد.

وی با بیان اینکه معدن بوکسیت گینه هنوز به بهره برداری نرسیده است، توضیح داد: شرکت های فراوری پودر آلومینیوم در آخرین اقدام، در یک مناقصه بین المللی برای بهره برداری از معدن بوکسیت گینه که در آلمان برگزار گردید، از 18 شرکت خارجی هشت شرکت را انتخاب کردند و در حال حاضر در مرحله قیمت گذاری هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین با اشاره به اینکه حدود 60 درصد مواد اولیه فراوری پودر آلومینیوم، انرژی و محصولات داخلی است، گفت: منطقه ویژه پارسیان و لامرد از لحاظ زیر ساخت یعنی آب، برق و گاز آماده هستند.

کرباسیان یادآور شد که مصرف آلومینیوم در دنیا سالانه حدود شش درصد افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 42

به "تمدید 25 ساله قرارداد معدنی ایران با گینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید 25 ساله قرارداد معدنی ایران با گینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید