تمام غذاهایی که دندان پزشکان مصرف می کنند!

به گزارش بیباپ، با این حال تحقیقات مختلف روی یافتن مواد غذایی خاص که برای حفظ سلامت دهان و دندان مفیدند، متمرکز شده است. در این میان و بنا به تاکید محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو 8 گزینه موثر دندان پسند از شامل موارد زیر است:

تمام غذاهایی که دندان پزشکان مصرف می کنند!

غذاهای ترد: غذاهایی که جویدن آنها طول می کشد، مثل هویج، سیب و خیار یک مکانیسم پاکسازی پلاک های دندانی مزاحم دارند. در واقع فرایند جویدن منجر به متلاشی شدن پلاک های دندانی می شود.

غذاهای غنی از ویتامین و مواد معدنی: غذاهای غنی از کلسیم مانند پنیر، بادام و سبزیجات برگ دار و غذاهای غنی از فسفر مانند گوشت، تخم مرغ و ماهی می تواند مینای دندان را مستحکم و سالم نگه دارد. در عوض غذاها و نوشابه های اسیدی ممکن است باعث ایجاد خوردگی های کوچک مینای دندان شوند. کلسیم و فسفر به رسوب مجدد مواد معدنی در این خوردگی ها و ترمیم آنها کمک می کند.

چای: ترکیبات موجود در چای سیاه و سبز به نام پلی فنول منجر به کند کردن رشد باکتری های مرتبط با حفره های دندانی و بیماری لثه می شود. محققان آمریکایی دریافته اند که افرادی که دهان خود را 10 بار در روز به مدت یک دقیقه با چای سیاه یا سفید شستشو می دهند، تجمع پلاک کمتری را در دهان خود نسبت به کسانی که دندانهایشان را با آب شستشو می دهند، تجربه می کنند. به گفته محققان بخصوص چای سیاه منجر به رفع بوی بد دهان از طریق سرکوب باکتری ها هم می شود.

پنیر: پژوهش های منتشر شده در مجله دندان پزشکی آمریکا نشان می دهد افراد 12 تا 15 ساله ای که از پنیر چدار به طور مرتب استفاده می کنند، کمتر دچار اسید در دهان نسبت به کسانی می شوند که ماست بدون قند یا یک لیوان شیر می خورند. پنیر حتی منجر به خنثی کردن اسید و در نهایت جلوگیری از تشکیل پلاک می شود و آنهم با افزایش تولید بزاق.

کشمش: کشمش یک منبع غنی از فیتوکمیکال ها یا مواد شیمیایی گیاهی است که منجر به از بین بردن باکتری های مسئول حفره های دندانی می شود. برخی دیگر از ترکیبات کشمش هم از رشد باکتری های مرتبط با بیماری های لثه پیشگیری می کنند.

آدامس بدون قند: پس از غذا خوردن یک آدامس بدون قند بجوید. جویدن آدامس باعث تحریک ترشح بزاق می شود، و برخی از باکتری ها را می زداید. بدون قند بودن آدامس هم مهم است، باکتری ها برای تولید پلاک به سوکروز یا قند معمولی نیاز دارند.

شیر: یک بررسی از طریق محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک لیوان شیر پس از خوردن آب نبات های شیرین اندازه اسید در دهان را بیش از نوشیدن آب یا آب سیب کاهش می دهد. به گفته پژوهشگران شیر برخی از اسیدهای تولید شده در پلاک باکتریایی را خنثی می کند. اما اضافه کردن شیر به غلات آماده ممکن است همین سودمندی را نداشته باشد. شیر در این صورت حالتی شربت مانند و شیرین پیدا می کند که برای دندان خوب نیست.

قره قاط: این میوه مانند چای حاوی پلی فنول هاست که ممکن است مانع از چسبیدن پلک به دندان شوند، و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهند. البته برخی از فراورده های آماده قره قاط حاوی قند افزوده شده هم هستند که ممکن است منافع بالقوه آنها برای دندان را کاهش دهند./

منبع: livescience

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2076

به "تمام غذاهایی که دندان پزشکان مصرف می کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام غذاهایی که دندان پزشکان مصرف می کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید