تصویر روز ناسا: جرم تازه و مرموز دور قطبی در کره سماوی

به گزارش بیباپ، عکس امروز ترکیبی از نوردهی طولانی سه ساعته از آسمان شب با دوربین دیجیتالی است که روی سه پایه مستحکم شده است.

تصویر روز ناسا: جرم تازه و مرموز دور قطبی در کره سماوی

عکس روز ناسا کمان های متحدالمرکزی را به دور ستاره قطبی نشان می دهد.

این کمان ها در اصل نور ستارگانی هستند که بر اثر حرکت زمین به دور خودش ایجاد شده اند.

در تصویر امروز ناسا چه می بینیم؟

عکس امروز ترکیبی از نوردهی طولانی سه ساعته از آسمان شب با دوربین دیجیتالی است که روی سه پایه مستحکم شده است. این عکس در روز 31 ژانویه در شهر آگِر اسپانیا (Àger) ثبت شده است.

در همان روز، دنباله دار C/2022 E3 ZTF در نزدیکی شمالی ترین نقطه انحراف خود به فاصله ده درجه از قطب شمالی در کره سماوی بود؛ این جمله به این معنی است که دنباله دار در موقعیت های زمین که در عرض جغرافیایی بیش از ده درجه در نیمکره شمالی هستند، همیشه بالای افق قرار می گیرد و به طور موقت جرم آسمانی دور قطبی محسوب می شود.

در تصویر راهنما، امتداد محور چرخش زمین در فضا در سمت چپ است. ستاره قطبی، درخشان و متحدالمرکز با کمانی کوتاه در کمتر از یک درجه از قطب شمال سماوی قرار گرفته است. دنباله دنباله دار ZTF در سمت راست دیده می شود که حرکت ظاهری آن به چرخش ظاهری ستارگان به دور ستاره قطبی شبیه است.

دنباله دار ZTF که در یک فوریه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین رسید، نسبت به ستارگان پس زمینه نیز حرکت قابل توجهی دارد. دنیاله پراکنده شده دنباله دار که متمایل به رنگ سبز است، حرکت متحدالمرکزی را در صورت فلکی بلند و کم رنگ زرافه دنبال می کند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2505

به "تصویر روز ناسا: جرم تازه و مرموز دور قطبی در کره سماوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: جرم تازه و مرموز دور قطبی در کره سماوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید