به اضطراب خودتان حمله کنید!

به گزارش بیباپ، مطالعات علمی، بارها ارتباط بین ورزش و کاهش استرس را اثبات کرده اند. فعالیت بدنی باعث آزاد شدن اندورفین در مغز می شود و اندورفین ، احساس نگرانی و اضطراب را کم می کند. اما برای شروع، ورزش های سنگین مناسب نیستند؛ چون فشار بیش از حدی به بدن وارد می کنند که باعث ایجاد احساسی ناخوشایند می شود و گاهی باعث می شود قید ورزش را بزنید.

به اضطراب خودتان حمله کنید!

به اضطراب خودتان حمله کنید!

1. ورزش منظم:

مطالعات علمی، بارها ارتباط بین ورزش و کاهش استرس را اثبات کرده اند. فعالیت بدنی باعث آزاد شدن اندورفین در مغز می شود و اندورفین ، احساس نگرانی و اضطراب را کم می کند. اما برای شروع، ورزش های سنگین مناسب نیستند؛ چون فشار بیش از حدی به بدن وارد می کنند که باعث ایجاد احساسی ناخوشایند می شود و گاهی باعث می شود قید ورزش را بزنید.

2. حذف کافئین:

کافئین در نوشیدنی هایی مثل قهوه، چای، نوشابه های سیاه و همچنین در شکلات به اندازه زیادی وجود دارد و می تواند علایمی شبیه به حمله اضطرابی در بدن ایجاد کند یا باعث تشدید علایم اضطراب شود.

3. کاهش کربوهیدرات:

کربوهیدرات ها (قندها) موجب تشدید اضطراب می شوند و تحریک پذیری بدن نسبت به محرک های خارجی را افزایش می دهند. در نتیجه، حملات اضطرابی بیشتر به وجود می آید. پس قند و شکر کمتری مصرف کنید تا آرامش تان حفظ شود.

4. مصرف ویتامین ها:

ویتامین C نقش مهمی در کاهش استرس دارد. ویتامین B هم باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی می شود.

5. مصرف امگا3:

محققان می گویند مصرف روغن ماهی و انجام فعالیت بدنی منظم در کنار هم به اندازه استفاده از داروهای ضدافسردگی در درمان این بیماری موثرند. از آنجا که اضطراب و افسردگی معمولا زمینه های مشترکی دارند، مصرف امگا3 از طریق افراد مبتلا به اضطراب بیش از حد می تواند مفید باشد.

6. فعالیت ذهنی:

هیچ چیزی بدتر از این نیست که تمام روز بنشینید و در مورد حمله های اضطرابی خود فکر کنید و غصه بخورید. به جای این کار باید برنامه روزانه خود را از فعالیت های مختلف پر کنید، به خصوص فعالیت های عملی که باعث تحرک شما می شوند.

7. استفاده از پارادوکس ها:

دکتر ویکتور فرانکل در یکی از کتاب های روان شناسی خود می نویسد: پسربچه ای که لکنت زبان داشت در حال دزدی از مغازه ای بود که مغازه دار او را دید و دستگیرش کرد. پسربچه با خودش فکر کرد چون من لکنت زبان دارم، احتمالا مغازه دار دل اش برای من می سوزد و آزادم می کند. پس شروع کرد به خواهش و تمنا اما در کمال ناباوری همه جملات کاملا سلیس و روان ادا می شدند و هر چه قدر پسربچه سعی می کرد، نمی توانست با لکنت زبان صحبت کند! این همان قضیه پارادوکس است. اگر در مواجهه با اضطراب به خودتان بگویید که این بار بدترین حمله اضطرابی به سراغ شما آمده، ماجرایی شبیه همین قصه اتفاق خواهد افتاد، یعنی اگر اضطراب را بپذیرید و وحشتی از آن نداشته باشید، علایم از بین می فرایند؛ یعنی ترس شما باعث تشدید اضطرا ب تان می شود.

8. جادوی کلمات:

همیشه با صدای بلند به خودتان بگویید فردی قوی هستید و از زندگی لذت می برید. عادت نکنید در هر جمعی فقط از احساسات بد و منفی تان صحبت کنید؛ چون همین ها ناخودآگاه در مغز شما جای می گیرند و باعث بروز احساسات منفی می شوند.

9. مواجهه با استرس:

شروع حمله اضطرابی را در خودتان بشناسید و خودتان را در معرض آن قرار دهید. این کار در ابتدا باعث افزایش ترس و اضطراب می شود اما نهایتا اثر بسیار خوبی دارد. کم کم عوامل استرس زا برای شما عادی می شوند و روش برخورد با آنها را یاد می گیرید.

10. نگران نباشید:

اضطراب به هر حال احساسی گذراست. قبول کنید که شما فرد مضطربی هستید و اجازه بدهید بقیه زندگی راستا خودش را طی کند. به خودتان بگویید: مهم نیست که الان مضطرب هستم چون این بار هم مثل دفعات قبل می گذرد.

منبع: www.salamat.com

ae

منبع: راسخون
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2096

به "به اضطراب خودتان حمله کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اضطراب خودتان حمله کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید