اعلام نتایج کنکور ارشد از 28 تا 30 خرداد

به گزارش بیباپ، معاون آزمون سازی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: پیش بینی ما این است که سال جاری در مقایسه با سال گذشته ظرفیت بیشتری از داوطلبان را پذیرش کنیم.

اعلام نتایج کنکور ارشد از 28 تا 30 خرداد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسن مروتی گفت: نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هفته آینده روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد.

به گفته وی داوطلبان مجاز، اوایل تیر امکان انتخاب رشته را خواهند داشت.

او گفت: در نیمه اول شهریور نیز نتایج نهایی آزمون را اعلام می کنیم تا داوطلبان از اول مهر بر سر کلاس ها حضور پیدا نمایند.

معاون آزمون سازی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در مجموع در گروه های مختلف آزمایشی آزمون کارشناسی ارشد سال جاری اقبال بیشتری نسبت به آزمون علوم انسانی بوده است و بیش از 400 هزار نفر داوطلب در گروه علوم انسانی آزمون ارشد شرکت کردند. تعداد زیادی از داوطلبان رشته های فنی و مهندسی و ریاضی به سمت رشته های علوم انسانی گرایش پیدا نموده اند.

او گفت: سال جاری از مجموع 647 هزار و 209 داوطلب (با احتساب علاقه مندی به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) حدود 53 درصد آن ها زنان بوده اند که 47 درصد آن ها را آقایان تشکیل می دهند. همین نسبت را در گروه های آموزشی داریم.

او گفت: 57 درصد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد علوم انسانی و 67 درصد علوم پایه را زنان تشکیل می دهند و در رشته فنی و مهندسی صرفا 27 درصد را زنان تشکیل می دهند و مابقی سهم مردان است. در هنر 63 درصد و دامپزشکی 64 درصد را زنان تشکیل می دهند.

مروتی با تاکید بر این که ظرفیت پذیرش داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد افزایش خواهد یافت، گفت: ما سال گذشته بیش از 130 هزار پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد داشتیم. پیش بینی ما این است که سال جاری در مقایسه با سال گذشته تعداد بیشتری از داوطلبان را پذیرش کنیم.

به گفته وی، در واقع پارسال 27 درصد از پذیرفته شدگان در دانشگاه ها پذیرش شدند؛ اما سال جاری تصور ما این است که آمار ما به بالای 30 درصد برسد.

معاون آزمون سازی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون کتبی سهم 80 درصدی در پذیرش داوطلبان کارشناسی ارشد ایفا خواهد نمود و 20 درصد نیز معدل دوره کارشناسی تاثیر دارد.

آزمون کارشناسی ارشد 1401 از 28 تا 30 اردیبهشت در 166 شهرستان و 1770 حوزه فرعی و بعلاوه 381 حوزه اصلی برگزار گردید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: bebop.ir شناسه مطلب: 2394

به "اعلام نتایج کنکور ارشد از 28 تا 30 خرداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتایج کنکور ارشد از 28 تا 30 خرداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید